Како да блокирате и бришете ознаки на фотографиите на Фејсбук

Facebook

Facebook Денес е социјална мрежа со најголем број на корисници ширум светот и една од најкористените од скоро сите. Во него кој најмногу и кој најмалку објавува порака или некои фотографии од нивните одмори или нивните најсмешни моменти. Иако повеќето корисници добро ја користат оваа социјална мрежа, секогаш постои пријател или член на семејство кој го претвора својот профил во галерија на ужаси со фотографии од нашите најлоши моменти, во кои исто така си дозволуваат луксуз да не обележат.

Ако не сакате да се појавувате обележани во компромитирачки слики или во кои не се појавувате во најдоброто, денес ќе ви покажеме како да ги блокирате и бришете ознаките на фотографиите на Фејсбук, брзо и лесно. Ова, на пример, ќе ви помогне да избегнете проблеми на работа, ако на пример сте на одмор и сте обележани на фотографија на сред забава или за идни интервјуа за работа.

Имајте на ум дека сè повеќе компании ги прегледуваат профилите на Фејсбук на луѓето кои ќе вработат и доколку ве видат на одредени слики, тие може да одлучат да не ве вработуваат, колку што треба да биде тој приватен живот, приватен.

Ако сакате отстранете се од фотографија на ФејсбукСледете ги чекорите што ќе ви ги покажеме подолу и „исчезнајте се“ од оние непријатни фотографии што, на пример, вашиот пријател одлучи да ги објави без ваша дозвола.

Пристапете до поставките на Фејсбук

Првиот чекор за да можете да отстраните ознака од фотографијата е да пристапите до нашата сметка на Фејсбук, ако веќе не сте го сториле тоа. Откако ќе се спроведе овој логичен чекор, ние мора пристап до поставките за нашата сметка.

За да пристапите до неа, мора да кликнете со левото копче на глувчето на стрелката надолу што се појавува горе десно, веднаш до вашиот профил и копчето Start. Во менито што се појавува, изберете ја опцијата Конфигурација.

Facebook

Блокирајте ознаки на објавите и фотографиите

Од менито за конфигурација имаме пристап до огромна количина на опции на Фејсбук кои ќе ни овозможат да имаме сè под контрола во оваа социјална мрежа и исто така да ја чуваме безбедноста на нашата приватност, нешто навистина важно за скоро сите нас.

Од ова мени можеме да блокираме и покани за игри на Фејсбук што ги добиваме секој ден И дека во многу прилики тие не лудуваат, но како да го направите ова, ќе објасниме во следните неколку дена преку друго интересно упатство.

За да ги блокираме ознаките во публикациите и фотографиите на Фејсбук, ќе треба да пристапиме до подменито на „Биографија и етикетирање“. Во него наоѓаме неколку опции, иако за да ви го олесниме, ќе ви кажеме дека првата опција се користи за блокирање на етикетите. Малку подолу можете да ја активирате опцијата за преглед на публикациите и фотографиите на кои ве обележуваат вашите пријатели, пред да ви бидат прикажани во таа публикација.

Facebook

Со оваа едноставна конфигурација, ниту една публикација или фотографија нема да биде објавена со вашето име вклучено без ваше одобрување. Ако изберете опција дека апсолутно ништо не е објавено со вашето име, нема да се појавите на ниту една фотографија или состојба без таа да биде објавена од вас.

Како да одобрите или отстраните барање за ознака

Ако изберете опција за одобрување или бришење на барање за ознака што го прави еден од вашите пријатели, треба да знаеме како да го направиме тоа. За да го направите ова, само треба да бидете внимателни кон известувањата испратени од социјалната мрежа и од неа можете да ја одобрите или избришете ознаката. Покрај тоа, можете исто така да го направите од менито од каде го активираме овој тип на конфигурација.

Фејсбук ќе нè известува секогаш кога некој ќе нè означи, но во никој случај нема да донесе одлука да ве обележи за вас доколку не сте дале овластување. Ако сакате да ги видите сите ознаки што чекаат, можете да го сторите тоа во менито Преглед на биографија.

Како да отстраните ознака од веќе објавената фотографија на Фејсбук

Ако веќе сте ја смениле конфигурацијата, така што никој пријател не може да ве означува на фотографии или публикации без ваша дозвола, ние веќе направивме голем чекор, за да избегнеме проблеми и пред сè да се појавуваат на фотографии што не се по наш вкус. Сепак, со ова, она што нема да го сториме е да исчезнеме етикети што на пример може да се појават на веќе објавените фотографии.

до направи да исчезнеме од тие фотографии, т.е. да не се обележуваме себеси, мора да погледнеме на дното на фотографијата за мени, каде што ќе ја најдеме етикетата "Опции". Ако кликнеме на него, мора да ја избереме опцијата "Избриши ознака". Со ова едноставно движење ќе видиме како повеќе не се појавуваме обележани на фотографијата, а во некои случаи веќе ќе можете да дишите олеснување.

Не заборавајте дека ова не значи дека фотографијата исчезнува од социјалната мрежа, туку само ја отстранува вашата ознака за да не се појавува во вашата биографија или во вашиот албум со фотографии, туку дека таа ќе продолжи да се појавува, на пример, во биографија на пријателот што го прикачивте или пријателите кои се обележани.

Facebook

Фејсбук денес е најпопуларната социјална мрежа во моментот ширум светот и место каде што можеме да се забавуваме, да бараме работа, да се дружиме, да закрепнуваме пријатели или дури да влеземе во неред со значителни димензии. И дали е тоа многу корисници го користат Фејсбук без да бидат претпазливи и не само што го изложуваат својот приватен живот во целост, туку го изложуваат и на другите без никаква совест.

Гледајте ги објавите што ги правите или фотографиите што ги поставувате, но исто така гледајте што објавуваат другите за вас затоа што никогаш не знаете кој гледа во вашиот профил. Ако, на пример, имате компромитирачки фотографии и барате работа, можеби тоа објаснува зошто никој не ве вработил.

Дали успеавте да блокирате и избришете ознаки на фотографии на Фејсбук без премногу проблеми?. Кажете ни за вашето искуство во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни. Секако, можете да ни поставите какви било прашања или проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Исус Гарсија легна dijo

    Времето на Ксиско Микро