Единствениот валиден антивирус за Windows е Windows Defender, природно интегрираниот антивирус

Вирусите биле суштински дел од прелистувањето на Интернет практично пред неговото основање. Јас сум во компјутерски науки многу години, бидејќи бев корисник на MS-DOS и DR-DOS секогаш беснееше на вируси, и покрај фактот дека во тоа време Интернетот не станал гигант каков што е денес. Во тоа време, различните пирати кои продаваа игри и апликации може да вклучуваат вирус што го форматираше нашиот компјутер, го блокираше или што било друго. Прекувремено Вирусите еволуирале многу, прифаќајќи Интернет и моментално малициозен софтвер, шпионски софтвер и рансомвер Тие се оружје што може да ја доведе во опасност не само нашата опрема, туку и нашите највредни информации.

Нортон и Мекафи се најстариот антивирус, кој не од таа причина најдобрата, што можеме да ја најдеме денес. Но, според Роберт О Калахан, поранешен инженер на Мозила, единствениот антивирус што навистина вреди е Windows Defender антивирусот што е инсталиран природно на сите компјутери од пристигнувањето на Виндоус 8.1. Но, се чини дека тој не е единствениот што го обезбедува тоа, бидејќи друг инженер за безбедност што работи на развој на Chrome, Justастин Шух тврди истото.

Според Роберт, нема вистински доказ дека антивирусите се достапни на пазарот подобрување на безбедноста што ни ја нуди Windows Defender. Имајте на ум дека Windows Defender е интегриран во системот и која било друга антивирусна апликација што е инсталирана можеби не е толку ефикасна како домашната. Роберт советува ако имате антивирус, деинсталирајте го и користете го само родниот.

Пред неколку месеци, првиот човек на Карсперски рече дека Европската унија треба да испита дали Microsoft ги крши законите за монопол со вклучување на антивирусна апликација во најновите верзии на Виндоус, нешто што сигурно им штети на компаниите за компјутерска безбедност. Штета што е нагласена и со изјавите на овој инженер на Мозила и инженер на Хром.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.