Ова се главните новини што ќе ги најдеме во Android Wear 2.0

Андроид Носете 2.0

Само вчера Google официјално го објави пристигнувањето на пазарот на Андроид Носете 2.0, втората верзија на неговиот оперативен систем, особено развивач на уреди што се носат, меѓу кои, без сомнение, се издвојуваат паметните часовници. Во оваа статија веќе ви ја прикажуваме комплетната листа на паметни часовници што ќе добијат ажурирање на софтверот објавено вчера од гигантот за пребарување.

Според Дејвид Синглтон, потпретседател на Android Wear, ова не е само какво било ажурирање, туку е најголемото направено до сега. За сето ова, решивме да ви го кажеме главниот во овој напис новости што ќе ги најдеме во Android Wear 2.0.

Помошник на Google

Гугл Асистент

Чекањето е долго, но конечно Паметниот асистент на Google стигна до нашиот зглоб. Со едноставно допирање на едно од копчињата на часовникот или со помош на гласовната команда „ОК Гугл“, асистентот ќе биде подготвен да ни ги обезбеди информациите што ги бараме.

Познавање на времето денес или какво ќе биде утре, преглед на списокот со задачи или резервација во ресторан се некои од опциите што ќе ни ги понуди интелигентниот асистент на гигантот за пребарување.

Не е ништо ново што не го знаевме, но со Android Wear 2.0 Помошник на Google Стигна до нашиот зглоб, да не извлече од многу неволји и пред се да го олесниме животот малку. За момент, имајте на ум дека тој е достапен само на англиски и германски јазик, иако Google веќе потврди дека со идните надградби ќе започне да биде достапен на повеќе јазици. Се надеваме дека меѓу нив е и шпански и дека ќе биде порано отколку подоцна.

Персонализација и поедноставување

Една од работите што скоро сите што сме корисници на паметен часовник со Android Wear, најмногу ја промашивме е малкуте информации што понекогаш можевме да ги видиме директно на екранот. Гугл исто така размислуваше за малку информации што може да ги видиме и со Android Wear 2.0 ова ќе промени многу.

И, тоа е дека отсега ќе можеме да го прилагодиме лицето на часовникот така што да покажува повеќе информации што ќе ги избереме. Покрај тоа, исто така ќе биде можно да конфигурирате различни панели, со голема количина на информации, преку кои можете да се движите со едноставно лизгање на прстот налево или надесно. На пример, можете да креирате панели за информации во зависност од тоа каде сте и не треба да ги имате при рака истите податоци ако сте во канцеларија како да сте во теретана.

Конечно, во овој дел мора да ви кажеме дека чекорите помеѓу апликациите и функциите се значително поедноставени така што ќе биде многу полесно и побрзо отколку пред пристап до одредени панели.

Нови можности во користењето на апликациите

Андроид Носете 2.0

Со доаѓањето на Android Wear 2.0 не само што е подобрен оперативниот систем, туку и многу апликации објавија подобрувања и нови функционалности, што секако влијае на сите нас кои сме корисници.

На пример, Google Fit, инсталиран природно во повеќето паметни часовници, сега ви овозможува да измерите растојание, потрошени калории или отчукувања на срцето, како и дали пешачите, трчате или велосипедирате, нешто што за многумина може да биде неверојатно корисно.

Facebook Messenger, Glide, Google Messenger, Hangouts, Telegram и WhatsApp исто така се подобрија и тоа е дека само со допирање на известувањето за порака можете да одговорите, да ја диктирате вашата порака или да го диктирате вашиот одговор.

Исто така, сега можеме да преземаме апликации директно од Google Play што е интегрирано во самиот уред и отстранете ги од менито сите оние што не ги користиме.

Известувања

Со официјалното пристигнување на Android Wear 2.0, известувањата многу се променија. Наместо белите картони што се појавија на дното на екранот, кои скоро никој не ги сакаше, сега ќе ги видиме известувањата на поедноставен и пред се на корисен начин.

Во зависност од апликацијата од која го добиваме известувањето, ќе го видиме во една или друга боја. Покрај тоа, тие ќе се појават само кога ќе го доведете зглобот на вашиот вид и ако сакате да ги видите сите известувања заедно, нема проблем бидејќи ќе биде доволно за да го поминете главниот екран за да ги видите.

Андроид исплата

Google

Конечно и да ја затвориме оваа листа на клучни точки што можеме да ги видиме и уживаме во Android Wear 2.0, не можевме да го заборавиме пристигнување на Android Pay до нашите кукли. Системот за плаќање на Google конечно слета на нашите паметни часовници и сега ќе може да се плаќа со користење на нашиот паметен часовник, се додека нашиот мобилен уред има NFC.

Во моментот, овој систем на плаќање почнува да добива следбеници и треба да се очекува дека сега, откако се спушти на Android Wear, бројот на корисници кои плаќаат користејќи ги своите уреди што се носат, ќе продолжи да расте со добро темпо. Се разбира, се надеваме дека е едноставен, удобен и брз за употреба, бидејќи овие три работи ќе бидат клучот за вашата иднина.

Следно ви покажуваме, за да расчистите какво било сомневање, целосен список на паметни часовници дека ќе добијат ажурирање на Android Wear 2.0 на датумите што треба да ги наведат различните производители;

 • ASUS Zen Watch 2
 • ASUS Zen Watch 3
 • Casio Smart часовник на отворено
 • Casio PRO TREK Smart
 • Основач на фосили П.
 • Фосил П Маршал
 • Фосил П талкаат
 • Huawei Watch
 • LG WatchR
 • LG Watch Urbane
 • LG Watch Urbane 2-то издание LTE
 • Мајкл корс пристап
 • Мото 360 2-ри генерал
 • Мото 360 за жени
 • Мото 360 Спорт
 • Нов биланс RunIQ
 • Никсон мисија
 • Поларен M600
 • TAG Heuer е поврзан

Да потсетиме, неодамна претставените LG Watch Style и LG Watch Sport веќе имаат инсталирано Android Wear 2.0 природно, а сега останува само да чекаме пристигнување на новата верзија на оперативниот систем на Google на нашите уреди за да можеме да ги тестираме неговите новини и нови функционалности и започнете да извлекувате заклучоци од тоа.

Што мислите за новите функции што Гугл ги воведе во Android Wear 2.0?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни кои нови функционалности или одлики би сакале да ги понуди гигантот за пребарување со новата верзија на Android Wear.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Можеби внатрешното работење со новата верзија е млекото, но во врска со известувањата ... срање ..
  Дури и да го погледнете часовникот, сè додека не го допрете „горе“, невозможно е да знаете дали имате известување. Нивно е да остане таму, за да можеме лесно да го видиме.
  И ако е whatsapp ... заборавете на тоа „во плеќи“ можеме да одговориме на тоа. Чија идеја беше да се стават најновите добиени на врвот на разговорот?
  Остави го надолу, во неговата логична смисла. И, ако сакате да го прочитате веднаш погоре, нема потреба да полудувате премногу трошење на целиот конверзер.
  И да одговориш на тоа ... воопшто не е лесно. Пред да го „соседите“ екранот и да одговорите. Сега треба да погледнете во конвертерот за да ја притиснете иконата за да можете да одговорите.
  И покрај тоа, пред да диктирате и по малку ... пораката беше само-испратена. Сега исто така треба да имате слободна рака и да почекате да се појави малата икона за да ја допре и испрати пораката.

  Ова е лудо.

  Пред ... Дури и додека возите, можете да одговорите на WhatsApp без опасност. Сега би било вистинска глупост да се обидам.

  Ајде да видиме дали ја ажурираат верзијата затоа што по ажурирањето, ми недостига старата верзија

  Со почит