Како да го продолжите траењето на батеријата на вашиот паметен телефон

Полнење на батеријата

Во време на неверојатно напредување во секторот за паметни телефони, кој неодамна беше незамислив, батеријата сè уште е пречка. Факт е дека новина по новина и подобрување по подобрување, батериите продолжуваат да остануваат изоставени. Потрошувачката генерирана од паметните телефони е толку голема што по правило, малкумина можат да траат активни цели два дена.

Но, не само траење на батеријата во нашата секојдневна употреба е „проблем“. Во рамките на малку или многу мало времетраење што го имаме во моментов. Времетраењето на овие батерии со текот на времето е сериозен проблем во времето кога паметниот телефон трае повеќе или помалку. Во зависност од капацитетот и производителот, и покрај малиот напредок во енергетска ефикасност во апликациите користени, батериите имаат работен век од 300 до 500 целосни циклуси на полнење.

Совети за да не се влоши вашата батерија

Ако пресметаме погоре, со максимум 500 целосни циклуси, и целосно полнење на телефонот дневно, ова не достигнува 2-годишна возраст со 100% здравје. Затоа, нормалното е тоа по овие две години, или дури и порано, да почнеме да забележуваме одредено намалување на примитивното траење на нашата батерија. Априори, имајќи ги предвид градежните материјали на телефоните и колку тие можат да бидат издржливи, батеријата да не трае повеќе од две години се чини многу малку.

Промената на оваа околност не е во рацете на потрошувачите. Но, да Можеме да ви дадеме неколку практични совети за добрата состојба на нашите батерии да се прошири со текот на времето што е можно повеќе. Прашање е да се навикнеме направете нови навики за полнење кои имаат корист за здравјето на батеријата. И исто така е време да ги отфрлиме лажните митови кои беа застарени и бесмислени пред години.

се вчитуваат мобилни телефони

Дали е лошо ако го наполнам паметниот телефон пред батеријата целосно да се потроши? Дефинитивно не. И не само што не е лоша навика. Можеби Со тоа, ние помагаме да се продолжи корисниот век на траење на нашата батерија во времето. Батериите на нашите мобилни телефони немаат меморија за оптоварување. Затоа, ова нема да го намали неговиот капацитет или да го намали неговото траење.

Дали е лошо да го оставите телефонот да се полни цела ноќ? Не. Тековни литиум-јонски батерии имаат можност да ја исклучат влезната моќност кога ќе се открие дека батеријата е целосно наполнета. И тие се полнат автоматски ако се открие дека паѓа нивото на полнежот. Затоа, без разлика колку часа е поврзан со полначот, батеријата нема да се оштети.

Идеално ниво на полнење: помеѓу 20% и 80%

Мобилен со добра батерија

Оваа теорија се заснова на целосни циклуси на полнење. Ако не го полниме телефонот до 1% ниво на полнење, нема да се открие целосен циклус на полнење. На овој начин ќе имаме дополнителен процент до завршување на нов циклус на полнење. Би требало да ако нивото на батеријата надминува 80%, ќелиите каде што се наоѓаат јони на литиум се принудени, нешто што претпоставува деградација и намалување на автономијата.

Исто така, кога нивото на полнење паѓа под 20%, таканаречената граница на стрес на батеријата е принудена. Навика што резултира и во скратување на траењето на батеријата. Затоа, тоа е препорачливо, особено кога батеријата веќе има значително време, ставете го телефонот да се полни кога нивото се приближува до 20%.

Проблемот доаѓа многу пати кога станува збор исклучете го телефонот од полнењето пред да надминете 80% полнење. Особено ако имаме навика да го наплаќаме преку ноќ. Идеално е што чекаме да го исклучиме пред тоа. Но, ако го наполниме паметниот телефон ноќе, и го исклучиме пред да заспиеме без да надминеме 80%, можно е неговата автономија да не трае цел ден. За да избегнете да бидете во очекување, постојат апликации кои ја олеснуваат оваа задача.

Во овој момент Корисниците на iPhone имаат голема предност што доаѓа преку софтвер. За да не страда нашата батерија, во менито на батеријата, мора да ја активираме здравствената состојба на батеријата, опцијата «Оптимизирано полнење». Ако имаме навика за ноќно полнење, iPhone учи од нашите навики за полнење весници. Chargeе ја полни батеријата само до 80% и ќе го заврши остатокот од полнењето непосредно пред да започнете да ја користите.

полнење на iphone

Дали полначот што го користиме секојдневно е важен?

А априори полначот што го користиме не треба да влијае на одржувањето и зачувувањето на батериите. Но, постојат неколку важни работи што треба да ги имате предвид. Идеалниот, и она што производителите го препорачуваат е дека секогаш го користиме оригиналниот полнач што го најдовме во кутијата кога го купивме телефонот. Полнач дизајниран исклучиво за нашиот телефон и неговата батерија.

Иако како што знаеме, не секогаш го полниме телефонот на исто место или со ист полнач. Ние често користиме полначи од други стари уреди. Или дури и полначи купени по подостапни цени од самите оригинални полначи. Факт што не мора да биде контрапродуктивен, туку тоа на долг рок тоа може да влијае на здравјето на нашите батерии.

Во случај да не го користиме оригиналниот полнач, Погодно е да се знаат волти (V) и засилувачи (A) препорачани од производителот. Иако повремено користиме полнач што не ги исполнува специфичните стандарди, тоа не значи директно дека батеријата ќе биде директно оштетена. Но, да можеме да забележиме како времето на полнење е многу подолго од нормалното.

полнач за телефон

Ако нашиот телефон има безжично полнење, ова тоа е нешто што ќе не загрижи помалку. Иако ако имаме, на пример, безжичен полнач дома, нормално е дека на работа користиме резервен. Нешто вообичаено ако сакаме нашите паметни телефони да бидат во тек со нас во секое време.

Досега, сè додека не се зголеми автономијата моментално понудени од мобилни телефони. И додека производителите не го подобруваат траењето на батеријата на паметни телефони, немаме друг избор освен да следиме одредени упатства од оптоварување и добра употреба, така што тие траат што е можно подолго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.