Што ви е потребно за PlayStation VR и колку може да ве чини сето тоа?

Комплет за виртуелна реалност составен од слушалки PlayStation VR, камера PlayStation и контролери PlayStation Move

Комплет за виртуелна реалност составен од слушалки PlayStation VR, камера PlayStation и контролери PlayStation Move

Иако треба да биде многу јасна работа за сите, малку луѓе сфаќаат што навистина е потребно за PlayStation VR.

Може да се кажат многу добри зборови за искуствата што ги нуди PlayStation VR, бидејќи комплетот доставен од Sony до сопствениците на PlayStation 4 е способен да ве потопи во виртуелни светови приближно половина од цената на компјутерот од висока класа со Oculus Rift или HTC Vive. Во исто време, виртуелната реалност во удобноста на вашиот дом е сè уште прилично скапо искуство, без разлика кој уред ќе го одберете.

Најголемиот проблем, барем во случај на комплетот за виртуелна реалност што го нуди Sony, е што не можете сосема да сфатите сè што ви треба за PlayStation VR.

Отпрвин може да се помисли дека со вложување приближно 380 евра во слушалките Sony PlayStation VR имате сè подготвено да уживате во виртуелната реалност, ова е далеку од вистинито.

Прво на сите, ви треба А. Плејстејшн 4, PlayStation 4 Slim o PlayStation 4 Pro, сите тие се компатибилни со PS VR. Иако ако парите не се проблем за вас, јас би го препорачал PlayStation 4 Pro, нешто поскап, но со подобри перформанси и пократки времиња на вчитување.

Комплетен комплет PlayRation VR

Комплетен комплет PlayRation VR

Освен конзола за игри PlayStation 4 и комплет PlayStation VR, ќе ви треба и камера PlayStation, која може да биде од секаков вид, бидејќи сите се добри, без оглед дали станува збор за квадратна камера лансирана заедно со PS4 или круг оној што пристигнува.со наставка V2. Камера Playstation 4 V2Во зависност од продавницата, може да ве чини околу 50 евра, но важно е да се напомене тоа ако имате PlayStation VR и PS4 и немате камера, нема да можете да уживате во виртуелната реалностбидејќи системот не може дури и да се инсталира или конфигурира да игра игра или да гледа филм.

Контролите Плејмејшн потег Тие исто така можат да бидат понови или постари, но она што треба да го знаете во овој случај е дека нивното купување е опционално. Можете дури и да ги користите контролорите за движење на PS3.

Иако има многу игри кои можат да понудат пореално искуство со помош на контролори, скоро секоја титула може да се ужива со стандардниот PS4 контролер што е веќе во кутијата со конзолата. Од друга страна, ако сакате да ја направите оваа инвестиција, најдобро е да се одлучите за Пакет близнаци PlayStation Move, што ќе ве охрабри да ги движите рацете повеќе и чија цена е околу 70 евра на Амазон.

Игра за виртуелна реалност Farpoint со контролер / пиштол за контрола на целите на PlayStation VR

Игра за виртуелна реалност Farpoint со контролер / пиштол за контрола на целите на PlayStation VR

Доколку имате чувство дека не вложивте доволно во оваа хипотетичка набавка, постои можност и за купување на некои игри со наменски контроли, како на пр. Farpoint, стрелец кој вклучува во својата кутија гаџет кој изгледа како ловечка пушка и што можете да ги користите за да ги насочите непријателите на пореален начин. Оваа команда може да се види на горната слика и само вие ќе одлучите дали е оправдано да исплатите уште 60 или 70 евра за контролорот на целите на PlayStation VR и Farpoint.

На кратко, ако земете во предвид и купувањето други игри со поддршка за PlayStation VR, како на пр VR Worlds, RIGS Mechanized Com League VR, Driver Club VR, Before Dawn: Rush of Blood, целата оваа инвестиција може лесно да ја вклучи виртуелната реалност во вашите системи за домашна забава надминува 1000 евра.

Дали досега уживавте во PlayStation VR? Која е вашата инвестиција и какви аквизиции сте направиле?

Слободно оставете ни коментар во последниот дел од овој напис за да ни кажете за вашите искуства со PlayStation VR или други системи за виртуелна реалност што сте ги пробале или купиле за вашиот дом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марина Рорер dijo

  Здраво, дали можам да користам PS-контроли за движење без да имам vr очила?
  ..Дали можам да користам VR очила без камера?