Најлошите игри на генерацијата. Том 2

најлошите игри на генерацијата-vl1

Минатиот викенд, мојот партнер MAD го запали осигурувачот објавувајќи го првиот дел од Најлошите игри на генерацијата. Денес е мојот ред да рамотам и да викам до небото против пет видео игри објавени за време на оваа генерација. Секако, мојот пристап ќе биде нешто поразлично и тоа е дека игрите што, по скокот ќе ги најдете, можеби не се најлоши строго кажано, но се покажаа дека големи падови опкружени со големи очекувања, буџети и средства.

Значи, повеќе од веројатно е дека некои од вас уживале во насловите наведени подолу. Оттука, мислам дека е потребно да се разјасни дека, ако ги погледнеме досега објавените каталози, би било лесно да се најде нечистотија за играње покрај која игрите за кои ќе зборувам ќе станат ремек-дела. Еве одиме. 

Конечна фантазија xiii 

ff13ѕид1

Поминаа многу години. Поминаа многу години откако Сквер Еникс го изгуби северот со својата главна франшиза. Она што е веројатно најпознатата J-RPG сага во историјата е губењето опции, нивото на заговор и, воопшто, квалитетот со скокови и граници. Final Fantasy XIII беше уште еден чекор на овој декадентен спуст.

Технички тој изгледаше и изгледа многу добро, нема сомнение. Но, повеќе од веројатно е дека ова се должи на ограничените поставки, разновидноста и интеракцијата со нив. Преземање на предметот до ограничувањето, би можеле да кажеме дека во поголемиот дел од играта ќе шетаме низ ходници, ќе се среќаваме со рамни карактери и ќе играме актуелен аргумент до крајност. Ништо што го паметам FF VII и неговиот протагонист, Молња, не е малку добро што ќе го најдеме во насловот.

Убиец на верата

атентатори-религија-0

Завршив со завршувањето на првата рата од оваа многу позната сага. И тоа беше доста достигнување од неколку причини. Првиот AC беше многу долга и скапа игра што требаше да се заврши поради екстремното повторување на шемите за играње. Мала разновидност на мисии и сите повторувани во циклус одново и одново додека не ви се врти во главата.

Извонреден технички дел и уметничка претстава заедно со пристојна приказна говорат дека играта не е целосна глупост поради она што го дискутиравме. Тотално трошење на навистина работен универзум што можеше да даде многу, многу повеќе од себе. За среќа, Ubisoft ја научи својата лекција и донесе тони нови функции што може да се репродуцираат на следните повторувања на серијата.

Haze

Магла-1401

„Хало на Пс3“. За тоа се зборуваше за оваа Haze многу пред да се појави во продавниците и да можеме да ја внесеме во конзолата. Дека неговите креатори се развивачи на TimeSplitters може да направат некој да помисли дека оваа изјава не е луда и само го зголеми очекувањата за овој стрелец во кој се чини дека Сони има толку голема доверба.

Пристигнувањето во еден од ниските денови на Ps3 ги натера корисниците да се држат до овој запален нокт како игра што ќе ја оживее конзолата на Sony и ќе остави свој белег во индустријата. И, не можеме да кажеме дека последново не се случи. Зошто? За глупостите што завршија како резултат на проект кој, на хартија, беше доста интересен. Хејз заврши како салата со бубачки, навистина фер технички мотор, практично без АИ и прилично тешка контрола.

Resident Evil 6

жител_ зло_6_ од_мусашичан69-d52pbdx

Ако Final Fantasy е главната сага на J-RPG, Resident Evil отсекогаш бил, заедно со Silent Hill, синоним за Survival Horror. До третата нумерирана рата, играта следеше многу слични структури и сите беа извонредни игри. Малку по малку, во четвртата и петтата рата, тој се сврте повеќе кон акција, но класичната сцена сепак се пренесуваше во зависност од кои аспекти.

Capcom се чинеше многу возбуден за оваа шеста рата и тимот од околу 600 луѓе кои работеа на тоа се чинеше како показател дека се соочуваме со дело со епски размери. Точно е дека додавањето на различните кампањи кои беа испреплетени е успешен и, во реалноста, играта е полноправен хорор за преживување. Зошто? Бидејќи навистина се исплаши од содржината што ја нуди овој Resident Evil 6, со смешни ликови, гротескни и неоригинални суштества и премногу полн со чиароскуро во техничкиот дел. Ако на сето тоа додадеме повторливи кампањи до максимум и нулта разновидност за репродукција, ја имаме онаа што е најлошата бројка на Resident Evil досега.

Црвен челик

црвено-челик_лого

Оваа игра на Ubisoft беше една од врвовите на копјата за време на раните денови на Wii на пазарот. За време на презентацијата и промотивните видеа, играта вети дека ќе ги искористи одлично можностите на Wiimote и Nunchaku заедно. Идејата да се биде во можност да се користи меч во слободна форма беше многу привлечна, а уметничкиот дизајн на играта беше навистина привлечен.

За жал, кога притисокот се активираше, контролата на играта беше многу поограничена и се повторуваше отколку што првично беше ветено. Ако на тоа додадеме апсолутна линеарност и практично нула тешкотии, соочени сме со големо разочарување во еден од помалку плодните жанрови на конзолата Nintendo. За среќа, втората рата значително ја подобри секоја точка на оваа прва рата.

Бонус: GTA IV и Uncharted 3

БОНУС_Стемпел

Овие две последни игри што ќе ги посочиме се две од највисоко оценетите игри на генерацијата и историјата. Дури и да бидат претерано строги, би било лудо да ги обесуваме со етикетата на „најлошата игра на генерацијата“, но тие значеа патеки големи разочарувања на излезот од секоја од нив. Двете рати на големи саги опкружени со големи очекувања.

GTA IV Без сомнение е најпразнетата „главна“ ГТА во однос на содржината и разновидноста што може да се игра. Количината на елементи за репродукција оставени зад нас кога минувате од Сан Андреас е брутална и играта се потпираше на извонреден технички и физички мотор и приказна што требаше да биде потемна и позрела, што заврши како чума клишеви видена во жанрот. . За среќа, се чини дека GTA V сака да поправи сè што тргна наопаку во оваа четврта рата. Еден од најлошите во генерацијата? Воопшто не. Најдобрата игра досега како што налагаат белешките? Сега тука во близина.

Конечно, и да се заврши, Uncharted 3, третата итерација на сагата со харизматичниот Нејтан Дрејк вети дека дополнително ќе го подобри она што е можеби една од најдобрите авантуристички игри во историјата и едно од техничките чуда на генерацијата. На крајот беше јасно дека развојот е извршен од „Б тимот“ на непослушен куче и она што го откривме беше игра што воопшто не го подобруваше или подобруваше вториот дел, влечеше големи проблеми и дупки за сценариото и на крајот беше уште една отколку што е исто, но уште полошо. Сè уште е препорачана игра, но, без сомнение, таа е најлошата од сагата.

И досега нашиот преглед на тоа што, за нас, се „најлошите игри на генерацијата“. Секој со својот пристап, разговаравме за

Повеќе информации - Најлошите игри на генерацијата во МВЈ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.