Ние ги тестиравме правосмукалките Tineco iFloor 3 и A11 Master +, правосмукалка и чистење без кабли

Тестиравме два од водечките производи на Tineco: iFloor 3, за вакуумирање и чистење подови со неверојатна ефикасност и A11 Master +, со одлична автономија и сите видови додатоци вклучени во кутијата.

Tineco iFloor 3: правосмукалка и чистење

Безжични правосмукалки го сменија концептот за тоа како ги користиме овие типови алати за домаќинство. Секогаш при рака и подготвен да се користи дури и во најнеочекуваниот момент, без неуредни кабли и лесно податлив. Но, што се случува кога она што паѓа на земја содржи течност? Што ако покрај правосмукалката на цврстите елементи, сакаме да го исчистиме и подот? Па, токму тука влегува оваа правосмукалка Tineco iFloor 3, бидејќи тоа е правосмукалка што ги комбинира доблестите на моќната правосмукалка со џогер што ќе ја остави пенлива површината што сте ја исчистиле.

Со најдобрите карактеристики што може да се побараат од алатка од оваа категорија, станува правосмукалката iFloor 3 совршеното сè-во-едно за секој дом:

 • 150W мотор за моќна и слаба бучава правосмукалка (78 dB)
 • Автономија од 25 минути со батерија на полнење 3000mAh што се полни за 4 часа
 • Резервоар за вода од 600 ml
 • 500ml резервоар за нечистотија
 • Режим на самочистење за да не мора да ги валкате рацете
 • База за полнење и самочистење
 • Дигитален екран
 • Троен систем за филтрирање, со HEPA филтер (вклучително и замена)
 • Вклучува чистач на течности за додавање вода и додатоци за чистење

Една од работите што најмногу ме загрижи кога видов вид на правосмукалка беше чистотата на истата. Мешањето нечистотија и вода никогаш не било добра идеја со правосмукалки, и не знаев како ќе се постапува со ова на iFloor 3. Сепак, не ми требаше многу време за да дознаам, бидејќи благодарение на двојниот резервоар (чист и валкан) до двојното коло што е вградено, нечистотијата никогаш не стигнува на друго место во правосмукалката надвор од резервоарот за нечистотија.

Користењето е едноставно како полнење на резервоарот со чиста вода, додавање капа на раствор за чистење, отстранување од основата за полнење и притискање на копче. Чистењето по употреба не е покомплицирано, само треба да го испразните резервоарот со валкана вода, да го исчистите и да го вратите на своето место. Системот за самочистење ги одржува и ролерот и главата на вакуумот чисти., иако ако сакате можете да го извадите ролерот кога ви треба за да го исчистите потемелно. Не е уред кој бара големо одржување за да го имате секогаш подготвен, и тоа е многу ценето.

Дигиталниот екран што исто така го вклучува е многу нула, бидејќи укажува на важни податоци како што се преостанатата батерија, брзината на вакуумирање (контролира со копче на рачката), статусот на двата резервоара и можните заглавувања во ролерот за чистење, покрај тоа кога системот за самочистење е активен. Ако на ова додадеме прилично нежно ракување и покрај тоа што изгледа како гломазна правосмукалка и многу содржана тежина Ова ви овозможува да го носите насекаде, овој iFloor 3 е одлична алатка за чистење за вашиот дом.

Другиот аспект што ме загрижи беше како ќе се однесувам кон подот на куќата, што е прилично деликатно бидејќи е дрвен паркет. Нема проблем, бидејќи ролерот за микрофибер е навистина мек, и чистењето што го извршува остава само трага од влага што трае само неколку секунди за да се исуши. Може да се користи на скоро секаков вид на површина: мермер, дрво, синтетика, линолеум итн. Производителот не ја препорачува неговата употреба на теписи или многу груби површини бидејќи конечниот резултат не може да биде најсоодветен.

Единственото „но“ што можам да го ставам на овој правосмукалка-џогер е тоа неговата автономија е доволно само за чистење на куќа или стан со нормална големина, скоро секогаш е потребно да се направи тоа во два дела. Но, вистината е дека леснотијата на користење и одличниот конечен резултат ја прават оваа непријатност да премине во втор план, на што мора да додадеме малку потребно одржување. Неговата цена е 329 евра на Амазон (линк)

Tineco A11 Master +

Другата безжична правосмукалка е, априори, многу поконвенционална правосмукалка иако со неколку изненадувања во кутијата. Силата на вшмукување и големата автономија се нејзините главни карактеристики, на кои можеме да додадеме долг список на додатоци вклучени во полето:

 • 120W вакуумска моќност со мал шум
 • 4 филтер-систем, вклучително и ХЕПА-филтер
 • 600ml резервоар за нечистотија
 • Чистење на главите со LED светла за осветлување на темните области
 • Основа за полнење со простор за додатоци и дополнителен полнач за дополнителна батерија
 • Две батерии за 50 минути целосна автономија (25 × 2)
 • Две целосни глави со нежна четка и четка за длабоко чистење
 • Заменлив филтер за микрофибер
 • Мини глава за чистење чорапи, постелнина и сл.
 • Артикулирање на лактот за да стигнат до тешки области
 • Флексибилен лакт
 • Глави со четки, тесна уста ...

Како што можете да видите, тешко е да се смисли нешто што не е вклучено во полето на овој А11 мајстор +. Највпечатлива работа е двојната батерија, која благодарение на фактот дека базата има дополнителен простор за втората батерија, ви гарантира дека секогаш имате на располагање 50 минути автономија, повеќе од доволно за чистење на целата куќа. Покрај тоа, фактот дека батеријата се отстранува значи дека кога се влошува, можете да купите друга батерија, а не целосна правосмукалка. Исто така, се цени целосната двојна глава, каде што другите брендови ви нудат дополнителен валјак, Tineco избра да ни ги олесни работите и да вклучи две глави, да се префрли од една на друга со еден клик, без да мора да ги расклопувате ролните.

Правосмукалката е многу податлива, со совршено ракување дури и со едната рака, а вклучената огромна разновидност на додатоци ви овозможува да стигнете до најнедостапниот агол на вашиот дом: под или над плакарите, помеѓу перниците на софата или на аголот зад полицата без да мора да го отстрани. Чистењето е многу ефикасно, а резервоарот е доволно голем за да се испразни само на крајот.

Правосмукалка со најдобрите карактеристики што можете да ги најдете во својата категорија и која исто така вклучува сè што ви треба за да го извлечете максимумот, вклучително и дополнителна батерија. За почестите, веќе немаше торба за складирање на сите додатоци што се вклучени. Маневрирачки, лесен, слаб шум и моќен, Овој Tineco A11 Master + може да се купи на Амазон за 389 € (линк)

Мислење на уредникот

iFloor 3 и A11 Master +
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
329 a 389
 • 80%

 • iFloor 3 и A11 Master +
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Маневрирачки и лесен за употреба
 • Големи наслаги на нечистотија
 • Бази за полнење со простори за додатоци
 • Одлична автономија на А11 мајстор +
 • Широк спектар на додатоци вклучени во A11 Master +

Contras

 • Фер автономија на iFloor 3
 • Торба за чување додатоци ќе биде ценета

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)