Главни вести Андроид П Бета 2

За време на прославата на Google I / O, конференцијата за развивачи на Google, ни покажаа момците од Маунтин Вју голем број на функции тоа ќе дојде рака под рака со сите услуги што во моментов се нудат како што се Gmail, Google Maps, Google Lens, Google Assistant ... како и Android P.

На 7 март, Google ја објави првата бета верзија на Android P, следната верзија на Андроид што ќе пристигне од септември до сите компатибилни уреди и меѓу кои ја наоѓаме внатрешната позиција, промената на положбата на часовникот лево од екранот заради доаѓањето на изрез, разнобојното мени за поставки, редизајн на брзите поставки ... Еве ви прикажуваме нови функции сега достапни во втората бета верзија на Android P.

Преглед на програмери за Android P 2, компатибилни уреди

Една од главните новини што ја наоѓаме во втората бета верзија на Android P, ја наоѓаме во бројот на уреди што се компатибилни. Досега, првите бета верзии беа компатибилни само со уредите Nexus и Pixel, но благодарение на Project Treble, бројот на уреди компатибилни со оваа бета-верзија е проширен за до 7 нови модели. Моделите кои моментално се на пазарот и тоа се компатибилен со втората бета верзија на Android P звук:

 • Основен телефон
 • Nokia 7 Plus
 • Oppo R15 Pro
 • Sony Xperia XZ2
 • Јас живеам X21 UD
 • Vivo X21
 • Xiaomi Mi MIX 2S

Project Treble им овозможува на производителите да се фокусираат единствено на компатибилноста на нивниот слој за прилагодување со соодветната верзија на Android. Компатибилноста со различните компоненти што се дел од уредот ќе биде надлежна за самиот Google, кој директно ќе работи со производители. Се чини дека Гугл конечно го најде клучот што го бараше за да може брзо да ги прошири квотите за усвојување на секоја нова верзија на Андроид што ја лансира на пазарот, иако во моментот двата големи производители кои продаваат најмногу паметни телефони на пазарот, Самсунг и Хуавеи тие не коментираат за ова прашање.

Што има ново во Android P Beta 2

Навигација со гестови

Оваа нова бета верзија на Android P ја потврдува гласината што протече пред неколку недели и во која можевме да ја видиме навигација со гестови на екранот на многу сличен начин на она што во моментов можеме да го најдеме во iPhone X, кој пак беше инспириран или копиран од webOS, оперативниот систем Палм, кој моментално е во телевизорите на LG

Оваа навигација со гестови ни овозможува не само брзо да се префрламе помеѓу последните отворени апликации, туку исто така ни овозможува брз пристап до почетното мени, затворање на апликациите ... За да ја активирате навигацијата со гестови, треба само да повлечете одоздола до горе на екранот.

Паметна батерија

Батеријата продолжува да биде главниот проблем со кој се соочуваме секој ден со нашиот паметен телефон, истиот проблем од кој страдаме повеќе од една деценија и тоа во моментот има тешко решение. И Андроид и iOS ги подобруваат перформансите на апликациите и на системот воопшто, така што потрошувачката е намалена. Android Marshmallow и Android Nougat веќе ни понудија интересни подобрувања во овој поглед.

Со лансирањето на Android P, перформансите на нашиот терминал се прилагодува на употребата што ја правиме на нашиот уред, што ни овозможува да ја намалиме употребата на процесорот и апликациите во позадина до 30%, така што перформансите на процесорот нема да бидат исти ако се консултираме со нашата сметка на Твитер отколку ако гледаме видеа на YouTube или уживање во нашите омилени игри.

Акции на апликации

Следејќи го трендот на предвидување што ќе ни го понуди Android P, фрлачот на апликации ќе ни ги покаже апликациите што повеќе можности што треба да ги искористиме според времето од денот во кои се наоѓаме. На овој начин, ако додека јадеме имаме навика да ја читаме нашата сметка на Твитер, таа ќе се прикаже прво во рамките на фрлачот на апликации.

Нашата благосостојба

Google работи на додавање на клучни карактеристики за да ни помогне да ја постигнеме посакуваната рамнотежа помеѓу технологијата и нашето секојдневие. Новиот панел тоа ќе ни покаже како поминуваме време со нашиот уред, употребата што ја користиме во апликациите, бројот на пати што сме го отклучиле терминалот, бројот на известувања што сме ги добиле во текот на денот.

Android P интегрира тајмер што ни овозможува поставете граници за употреба на апликацијата. Како што се приближува временскиот рок, апликацијата ќе затемне за да нè потсети на нашата цел. Функцијата Wind Down ќе се погрижи да нè потсети дека има помалку време да се заврши денот и ќе го активира режимот „Не вознемирувај“ бидејќи е време да заспиеме.

Режимот „Не вознемирувај“ не само што ќе биде одговорен за замолчување на повиците и известувањата, туку исто така ќе ги елиминира сите пречки во видот се прикажува додека е вклучен овој режим.

Адаптивна осветленост

Автоматската осветленост не работи секогаш како што треба и следната верзија на Android сака да научи како да ја прилагоди еднаш засекогаш правилно, знаејќи во секое време, кога и како користиме сјај, или под интензивно сонце, под вештачко светло, на улица со доволно светло ... Осветленоста на екранот продолжува да биде една од најодговорните кога станува збор за потрошувачката на батеријата, потрошувачка што исто така ќе се намали како што ве информиравме погоре.

Преглед на Android P: Вештачка интелигенција за сè

Како што можеби видовте во повеќето вести што ни ги нуди Android P, вештачката интелигенција е многу важен дел на следната верзија на Андроид, заедно со машинско учење. Android P ќе научи да прави разни поставки на уредот, така што тој управува со потрошувачката на ресурси, осветленоста на екранот, потрошувачката на батерија на практичен автоматски начин, без корисникот постојано да се грижи за активирање или деактивирање на некои функции, за да го продолжи траењето на батеријата колку што е можно повеќе.

Вештачката интелигенција се наоѓа и во препораки за апликација, Препораки кои во зависност од времето во денот во кое се наоѓаме, ќе ни понудат некои резултати или други, секогаш во зависност од употребата што ја правиме на уредот. Вештачка интелигенција и машинско учење, исто така ќе стигне до некои од главните услуги на Google како Google Photos, Google Maps, Google Lens Maps покрај Gmail, каде што услугата за пошта на Google ќе ни понуди автоматски одговори во форма на текст, а не зборови како што тоа го прави досега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.