Го тестиравме LG G5, модуларен паметен телефон со извонредна камера

LG G5

El LG G5 Тоа беше првиот модуларен мобилен уред објавен на пазарот, иако би можеле да кажеме дека и покрај тоа што сакаше да им обезбеди на корисниците нови можности, тој не успеа во целост да ги освои. Во последниве недели имавме можност да го тестираме и анализираме овој терминал во длабочина благодарение на LG Spain, на која и благодариме, и во оваа статија ќе ви покажеме детална анализа, како и нашето мислење.

Како преглед, можеме да ви кажеме дека LG G4 ни остави задоволство што тешко може да се надмине и Иако овој LG G5 не е лош паметен телефон, со неколку многу добри карактеристики, ние искрено веруваме дека LG направи чекор назад со својот нов предводник..

Ако сакате длабоко да ги знаете сите карактеристики и спецификации на овој LG G5, неговите позитивни поени и неговите негативни точки, продолжете да го читате овој напис, затоа што тука ќе ви кажеме многу работи за новиот терминал на LG, кој веќе некое време можете да купите по повеќе од интересна цена.

Дизајн

LG G5

Во врска со дизајнот Овој LG G5 е многу убав терминал кој е впечатлив затоа што, како и другите претходни терминали на LG, предниот дел е целосно чист и без никакво копче. Контролите на јачината на звукот ги наоѓаме само на левата страна од терминалот и копчето за заклучување, кое исто така вклучува сензор за отпечатоци, на задната страна, веднаш под фотоапаратот.

Целиот паметен телефон има метална завршница, во нашиот случај во златна боја и тоа му дава одлично чувство на допир. Покрај тоа, една од работите што го привлече моето внимание е дека кога го држите терминалот се чини дека е помало отколку што навистина е, во голема мера се должи на намалените рамки на уредот.

За жал, не може сè да биде позитивно во однос на дизајнот, и ако се фокусираме на задната камера, сфаќаме дека истакнува можеби премногу, и може да стане непријатно. Се разбира, ако го користите терминалот со капак, овој проблем исчезнува.

Главни спецификации на LG G5

Еве ние ви покажеме некои од Повеќе интересни карактеристики и спецификации на LG G5;

 • Димензии: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
 • Тежина: 159 грама
 • 5,3-инчен QHD LCD квантен IPS екран »со 2.560 x 1.440 резолуција и 554ppi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820
 • 4 GB RAM меморија
 • 32 GB внатрешно складирање може да се прошири преку картички microSD
 • Adreno 530 GPU
 • Двојна камера: стандарден 16 мегапиксели и широк агол 8 мегапиксели
 • Предна камера од 8 мегапиксели
 • Батерија од 2800 mAh

Видео анализа

Екранот е извонреден, осветленоста е многу слаба

LG G5

Ако престанеме да го анализираме екранот на овој LG G5, можеме брзо да сфатиме дека тој е едноставно извонреден. И дали е тоа вСо големина од 5.3 пати, овој IPS LCD панел што има технологија Квантен дисплеј ни овозможува да гледаме каква било слика со огромен квалитет, со многу природни бои и со големи детали што се однесува до фигурите, давајќи чувство на голема острина.

Најнегативниот аспект на овој екран е несомнено неговата осветленост, која е многу кратка на отворено, каде што е апсолутно неопходно да се има максимална осветленост. Автоматската осветленост, толку многу користена од многумина, остава многу да се посака и работи, лошо се проколнува на отворено.

Една од најголемите новини е Функција „Секогаш вклучена“ што ни овозможува да го одржуваме екранот секогаш вклучен, без да забележиме поголема потрошувачка на батерија, додека се прикажуваат времето и известувањата. Секако, би можеле да кажеме дека тоа е повеќе curубопитност отколку секако корисна новина бидејќи двојното допирање на екранот за да се разбуди нашиот терминал продолжува да работи и е навистина корисно за многу корисници.

Најсовремен хардвер е еднаква на високи перформанси

LG G5

Ако влеземе во внатрешноста на овој LG G5, ќе ја откриеме processedвездата обработена оваа година, Qualcomm Snapdragon 820 и GPU Adreno 530, поддржан од 4 GB RAM меморија. Се подразбира дека со овие компоненти перформансите се повеќе од добри во скоро секоја околност.

Внатрешната меморија нема да претставува проблем во овој предводник на LG и иако има само 32 GB, може да се прошири со користење на microSD картички до 2 TB. Покрај тоа, оперативниот систем Андроид и инсталираните апликации зафаќаат 8.63 GB, оставајќи слободен простор за складирање, дури и да не мора да користите картичка microSD.

Двојната камера на LG G5, можеби најдобрата карактеристика на овој терминал

LG G5

Камерата на овој LG G5 е несомнено една од неговите јаки страни и пред се одлучувачка за многу корисници, на што модулите или дизајнот на терминалот не можеа да убедат премногу, тие тргнаа да го купат терминалот LG. И тоа е дека двојната камера сместена во задниот дел, ни нуди два сензора со огромен квалитет.

Првиот од овие сензори е 16 мегапиксели, од 8 мегапиксели од вториот, што се користи за подобрување на крајниот квалитет на сликите. Според наше мислење, камерата на овој LG G5 е до најдобрата на пазарот, како во светли ситуации, така и во темни ситуации. Се разбира, можете да процените сами со огромната колекција на слики што ги нудиме малку подолу.

Главниот сензор на двојната камера, кој има ласерски фокусен систем, ни овозможува да постигнеме огромно ниво на детали на сите наши фотографии. Ова за возврат ни овозможува да ги прошириме фотографиите на нивоа за кои би се осмелил да кажам дека не можат да се постигнат со други мобилни уреди на пазарот.

Втората камера со сензор од 8 мегапиксели, како што веќе рековме претходно, овозможува фотографирање со агол на Визија од 135 степени и тоа ни овозможува да добиеме апсолутно спектакуларни слики. За да можете да го користите овој режим на снимање, да го наречете нешто, едноставно притиснете го копчето што е достапно на интерфејсот, во средината на горниот дел или со користење на зумирање, кое кога ќе достигнете одреден момент, одите во овој режим.

Овој втор сензор, кој не го подобрува квалитетот на направените фотографии, служи за добивање неверојатно интересни фотографии, па дури и резултати во некои случаи. За жал, да, квалитетот на направените слики е значително намален, иако како што велат тие, не можете да имате сè. Овде ви прикажуваме мал пример;

И сега можете да видите комплетна галерија од неколку фотографии направени со LG G5:

Не можевме да престанеме да ви го покажуваме резултати добиени со LG G5 во услови на слаба осветленост;

Batería

После многу и многу тестови дојдов до заклучок дека овој терминал е слаба батерија, за скоро секој корисник. Искрено е тешко да се поверува дека таканаречен смартфон од висока класа може да стигне до пазарот со батерија досега под потребите на кој било корисник.

Секако, во негова одбрана мора да кажеме дека полнењето на уредот е вистински благослов благодарение на неговиот систем за брзо полнење што ќе ни овозможи да имаме доволно батерија на трепкање на окото.

LG G5

Пресудата; различни, но со многу простор за подобрување

Откако го тестирав овој LG G5 некое време, решив да го однесам на одмор, за конечно да го тестирам темелно неколку дена, а не неколку часа. На мојот одмор минатата година, тој веќе ме зеде како придружник на LG G4, оставајќи ме неверојатно задоволен, до тој степен да го купи за моја лична употреба. Овој пат нема да го купам иако ми остави добар вкус во устата.

На прво место Навистина ми се допадна решената посветеност на LG кон иновациите, кој сакаше да ја игра одлучувачката карта на модулите, што може да им даде на играчите многу игра, иако се чини дека облогот не оди како што се очекуваше. Според мене, дизајнот е повеќе од добар, иако ако сте навикнати на 5.5 или дури 6 инчен екран, тоа може да изгледа премало. Исто така, јасен недостаток е тоа што ако не размислувате да ставите капак на LG G5, тој ќе заврши практично секој ден на земја.

Комората би поминала каков било испит и би ги надминала најдобрите од најдобрите терминали на пазарот бидејќи ни нуди резултати со огромен квалитет. Покрај тоа, можноста за фотографирање со агол од 135 степени е повеќе од интересна.

Конечно, не можам да ја затворам оваа пресуда без да зборувам за батеријата, што барем ме остави малку ладно. Без преголема употреба на уредот, во ниту еден момент не ја натерав батеријата да го достигне крајот на денот. Во одбрана на овој LG G5 морам да кажам дека од ажурирањето што го започна јужнокорејската компанија работите се подобрија многу, иако тоа е далеку од очекувањата што ги имав.

Ако го цениме терминалот како целина, секогаш имајќи ги предвид негативните и негативните аспекти, мислам дека овој LG G5 може да достигне забелешка околу 8 или 8.5, иако може да има многу важна маргина на подобрување, што според најновите гласини такво време, никогаш не можеме да ги видиме.

Цена и достапност

Овој LG G5 веќе е достапен на пазарот веќе неколку месеци и во моментов можеме да го најдеме за најразновидните цени кои можат да започнат совршено од 430 евра и да достигнат до околу 500 евра. Ако сакате да го купите предводникот на LG, прегледајте ги детално сите постојни цени на пазарот, пред да одлучите да купите.

На пример, во Амазон можете да го најдете ова LG G5 за 430 евра.

Мислење на уредникот

LG G5
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
430 a 600
 • 60%

 • LG G5
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Модуларен дизајн и материјали што се користат за изработка
 • Камера
 • цена

Contras

 • Големина на екранот
 • Batería
 • Модуларниот дизајн на моменти сигурно е непријатен

Што мислите за овој LG G5?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франциско Лопез Мендез dijo

  Здраво од Пуебла.
  Ме интересира вашата опрема, каде можам да ја купам.

  1.    Jече dijo

   Не купувајте овој мобилен телефон е глупост, го споредувам со Самсунг, батеријата е одвратна, остатокот за цената не вреди, ако е за камерата купете Huawei. Имам lg g5 и gps не ми помага таму каде што мојот Samsung s2 не пропадна, безжичниот помал опсег. Тој нема fm радио, иако многумина во Европа и САД се чини дека го носат на тој начин. Како што вели статијата, страшно автоматско ракување со осветленоста и звукот. Whatsapp со оваа опрема микрофонот ја намалува јачината на звукот автоматски и LG и WhatsApp не знаат зошто иако морам да признаам дека од последното ажурирање нешто е подобрено.