Google станува сериозен и сака сите нови терминали да се стартуваат со Android Oreo

Вистина е дека производителите се делумно виновни за фрагментацијата што постои во Андроид во моментов, вистината е дека стапката на ажурирање на уредите со оперативниот систем на Гугл не помага ништо. Сега се чини дека ова прашање станува посериозно и потписот на MOUNTAIN VIEW најавува новости за новите лансирања на уредите со Android.

Овие случувања се важни за секторот за паметни телефони кој сака да го користи нивниот оперативен систем и се чини дека од март се чини дека сè нови уреди што сакаат да бидат сертифицирани од Google, тие треба да стартуваат со Android Oreo. Ова е она што можете да го прочитате на форумот Програмери на XDA.

Сите нови терминали со Android Oreo

Ова може да биде вистински удар на масата за да се спречат производителите да го фрагментираат понатаму пазарот и е дека ако не добијат потврда од компанијата не можат да ги користат услугите на Google Play (Поправете проблем Услугите на Google Play запреа) и затоа апликациите што ги имаме на овие уреди. Пристигнувањето на ова Верзијата Android Oreo прави список на уреди на Project Treble.

Можно е сето ова да ги поттикне производителите во оваа 2018 година да се обидат повеќе и да ги стартуваат сите терминали со верзијата што ја играат, но тешко е да се изврши зависи од кој паметен телефон во оваа верзија на оперативниот систем на Гугл и затоа веруваме дека може да биде удар за некои од нив. Seeе видиме како напредува ова прашање, но навистина е важно сите да се подготват во врска со ова, а тоа е не може нови уреди да се појават на пазарот со Android 7 во денешно време, ние внимателно ќе ги следиме овие вести.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.