Google Pixel, тој уред што секој го сака, но никој нема да го купи

пиксел-гугл

Google Pixel е уред што на сите ни се допаѓа, но се роди мртво. Не е прв пат да ја слушнете оваа фраза, ниту последниот, во каква било форма. Реалноста е дека уредот што го претстави Google останува на границата помеѓу квалитетот и не е многу иновативен. Се чини дека компанијата „Don not be bad“ сакаше да се ограничи на презентирање на квалитет, ништо што не остава без зборови. Не мора да бидете експерт за да знаете дека ова не е најуспешната техника за влегување во кршење на вратата на пазарот што Епл и Самсунг добро го запечатијаа, пазарот за врвни мобилни уреди.

Toе ги откриеме причините зошто го сакаме Google Pixel, и покрај фактот дека тоа е уред за кој никој од нас нема да сака да размислува. За прв пат, ништо не остана во цевката за Google со своите уреди, тие секогаш се жалеа на отсуството на врвни уреди со Nexus уредите, сепак, со Google Pixel што не се случи. Сепак, остануваме подеднакво критични, но во друга позиција, зошто?

Марката исто така го одредува опсегот

Google Pixel

Гугл претстави уред кој ќе пристигне во Шпанија за не помалку од 749 евра за нејзината верзија за влез, истата цена што може да чини Apple iPhone или Samsung Galaxy S Edge при лансирање. Но, господа на Гугл, сакаме да ве потсетиме како работи ова.

Кога некој купува автомобил од висока класа, мобилен уред, телевизија или облека, тие не остануваат само со квалитетот на компонентите, понекогаш дури и инфериорни во однос на производите што се сметаат за „среден опсег“. Луѓето гледаат во марката, јасно е дека ова не треба да биде определувачки фактор за набавка на технолошки уред, но кога купуваме бренд, купуваме доверба, купуваме стабилност, понекогаш купуваме и верност кон неа. Сепак, Google нема лојални клиенти, Google нема име во потрошувачката електронска индустрија, всушност, Гугл исто така има многу „принудени“ корисници кои се скептични и не и веруваат на компанијата.

Затоа, тимот на Гугл целосно погреши, можеби ја прецени перспективата што луѓето ја имаат кон компанијата, само сега кога властите на Европската унија бараат од неа да престане со монополските активности.

Недоволна палета на бои и дизајни

Google

Ви ги претставуваме Google Pixel и Pixel XL, токму истите, заштедете половина инч на екранот. Сепак, уредот XL чини скоро 200 евра повеќе. Хардверот е каков што е истиот, само сменете ја батеријата.

Google има тенденција на црно-бело како основни бои, и има за цел да трепка со неверојатно сина боја, во зависност од тоа кои корисници би се срамеле да го извадат од џеб. Оставете зад себе бои како што се златно шампањско или розово злато, токму спротивно од она што го прават сите компании и кои им донесоа толку многу придобивки.

Од друга страна, Pixel е телефон кој сакаше да биде стакло, и остана половина. Да бидеме искрени, вие работите или не, не останувате на половина. Застаклениот заден панел на Google Pixel би бил бесконечно попривлечен доколку има помала големина, причина што предизвикува одредени полемики. Што се однесува до материјалите, рамките и стаклото, тоа останува во согласност со секоја висока компанија, идејните иновации во поглед на дизајнот отсуствуваат.

Дали е моќно како што велат тие? Не, тоа не е…

Јаболко

Најдобра камера, најдобар процесор, најдобар читач на отпечатоци, но ... Каде отиде сето тоа? Излезе дека по првата анализа на Google Pixel има потешкотии дури и да се израмни со iPhone 6s (модел од 2015 година) во однос на чиста изведба. Иако се одликува со Qualcomm Snapdragon 821, не откривме забележителни разлики во перформансите кога станува збор за Qualcomm Snapdragon 820 на Samsung Galaxy S7 Edge. Па, колку долго Google Pixel ќе биде најмоќен? Неговата слава ќе трае кратко.

Што се однесува до фотографскиот дел, DxOMark е вклучен во непотребна полемика, 89 поени се доделени на камера која има за цел да биде најдобра на пазарот. Сепак, оваа оценка беше објавена на денот на нејзиното лансирање, сепак, најперспективниот уред во однос на камерата, iPhone 7 Plus, сè уште ја чека вашата анализа. Очите лебдеа со часови на DxOMark, потег што воопшто не се допадна во технолошкиот печат.

Заклучоци

Google Pixel

Ова се причините зошто веруваме дека Google Pixel, и покрај тоа што е врвен уред во однос на Android, е роден со сериозни тешкотии. Сепак, можеби ова му служеше на Google да претстави нов производ, нова палета на уреди со кои сака да ги остави зад себе штетите претрпени од марката Nexus, придржувајќи се на она што луѓето го бараа од него, да дизајнира и произведува свои уреди. Како и да е, Да не заборавиме дека Google Pixel е направен од HTC, и фактот дека номенклатурата на HTC не се појавува никаде е причината што го натера Huawei да се повлече во понудата за производство на овој уред.

Кажете ни што мислите за Google Pixel, кои се вашите грижи и ако му дадете успех или неуспех на новиот уред на Google.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   сојгил dijo

  Многу едноставно …. За таа цена вреди ли тој уред ???
  Јас сум еден од оние што мислат дека дури и за 400 €

 2.   JPWQ dijo

  Она што мислам е дека оние што го критикуваат овој Google Pixel, треба да се стават во местото на Google, за да видат дали создаваат нешто подобро и да престанат да критикуваат!

 3.   Американски Графити dijo

  Јас сум крајно засрамен што треба да го коментирам овој пост на блогот бидејќи едноставно покажува дека станува збор за мртов блог. На кој било друг блог, тие би имале за 4 часа број на коментари ... Но, до сега сите знаат дека ActualidadGadget не дава за повеќе.

  Не можам да ја разберам оваа кампања за размачкување… Тие му ласкаат на Самсунг за правење непотребни засечени рабови (за непарна цена од 100 евра екстра), тие им ласкаат на компаниите кои со години ја додаваат таа ужасна пластична лента за да го решат проблемот со антените и тие не „не кажувајте epиркајте бидејќи нивните терминали чинат 900 евра.

  Бидете сериозни за Бога. Pixel ги носи најновите процесори, доколку Dnapdragon не е помоќен, критикувајте го Qualcomm не производителите што го монтираат. Има сензори за мала латентност, нешто што на останатите им недостасува и затоа никогаш нема да бидат компатибилни со Daydream. Тој рафиниран заден дел не само што го решава проблемот со антените, туку и дава поинаков допир на мобилниот и над него вклучува можност за гестови и лизгање. Има асистент, понапредна и поинтегрирана ВИ од конкуренцијата. Има поддршка со месечни ажурирања, додека за останатото се потребни 6 месеци за да се адаптира верзијата што тие веќе се дадени. Има свој екосистем на мултимедијални гаџети. Камерата е неверојатна, без оглед на тоа колку е добар новиот iPhone. HTC ќе го направи тоа, исто како што Apple ги произведува своите телефони Foxconn и TSMC, само што наместо да ги критикува, им се фрлаат цвеќиња. И можев да продолжам, но веќе ме мрзи да пишувам повеќе отколку самиот уредник.

  Бидете трпеливи, обидете се на уредот и ако случајно не е најдобриот уред со Android што некогаш сте го пробале, поништи го. Но, намазната кампања што тие ја прават од медиумите, го тера човекот да помисли дека некој плаќа за тоа.

  1.    Финансиска економија dijo

   Па, имало 7 коментари, па според твојот аргумент таа е само половина мртва

 4.   Perf dijo

  Мислам, тие го критикуваат Гугл за тоа што аплаудираат за Апел. Тоа е добро.

 5.   Pablo dijo

  Ако Гугл направеше мобилен телефон од 400 или 500 долари, тие би рекле дека сепак треба да се натпреварува со високата класа, доколку го подобри. Го става најдоброто од најдобрите и цената се зголемува, тогаш сте го изгубиле духот на Nexus. Вистината е дека Гугл е компанија која бара придобивки и со Nexus направи сè освен пари.

 6.   Родо dijo

  Тоа е андроид телефон за сиромашните