Дали знаете што предлага MIcrosoft со својата канцеларија за мобилни уреди?

Канцеларија за мобилни уреди 01

Ако веќе сте купиле еден од многуте мобилни уреди што постојат на пазарот, тогаш можеби сте задоволни и задоволни уживате во секој од нив функциите што Мајкрософт ги стави во пакетот Офис. Некои корисници можеби не ја доживуваат истата состојба со одредени модели на мобилни уреди, бидејќи може да има поедноставени и намалени верзии кои во никој случај не можат да се сметаат како алатка за продуктивност.

Поточно, она што се обидуваме да го споменеме е што Мајкрософт би понудил со Office за таблет или мобилен телефон, исто што може да биде еден од Apple, Android или Windows; разликите се големи, во зависност од големината на овие мобилни уреди, бидејќи интерфејсот на некои верзии на оваа канцеларија не обезбедува 100% компатибилност со големите екрани. Во оваа статија ќе споменеме неколку ситуации со кои ќе се соочите ако сте купиле мобилен уред и размислувате да работите со пакетот Microsoft Office.

Канцеларија за Windows 8 и Windows RT

Ако имате таблет со Виндоус 8, можеби имате среќа, бидејќи во тој мобилен уред би можеле да ја интегрирате тековната верзија на Office што треба да се работи од работната површина. За жал, ситуацијата не е иста за секого, бидејќи уКолку таблети Windows 8 не вклучуваат Microsoft Office, затоа, треба да се обидете да ја купите оваа алатка одделно; Не е важно дали купувате таблет со големина од 8 или 10 инчи или е Microsoft Surface Pro, факт е дека нема да го најдете Microsoft Office во вашата околина.

Канцеларија за мобилни уреди 02

Ситуацијата се менува за таблетите со Windows RT, каде што доколку бесплатната верзија на Office доаѓа со ограничени функции; таму ќе најдете пакет во кој можете да извршувате макроа. Постојат оние кои дојдоа да направат споредба споменувајќи дека Office достапен во Windows RT е практично истиот што доаѓа во Windows 8.

Предлогот на Microsoft Office за Windows Phone

Thoseе имаат и оние кои имаат мобилен телефон со Виндоус Телефон бесплатна и бесплатна верзија на Office Mobile, истото што можете да го користите без да имате претплата на Office 365; Ситуацијата не е иста за оние кои имаат мобилен телефон iOS или Android, бидејќи таму, наместо тоа, ќе биде потребна оваа претплата.

Канцеларија за мобилни уреди 03

Office Mobile е прилично едноставна верзија на канцеларискиот пакет, што може да се користи само за читање документи и за нивно извршување на мали измени.

Office 365 за iPhone и Android

Оваа верзија на Office 365 за мобилни уреди што не припаѓаат на Microsoft може да се преземе од соодветните продавници (од продавницата на Apple или од Google play) и преку годишна претплата од 100 американски долари.

Канцеларија за мобилни уреди 04

Ако сте охрабриле да ја купите оваа верзија на Канцеларија за вашите мобилни телефони со Android и iPhone, тогаш исто така ќе добиете простор за складирање во OneDrive, можност да уредувате документи во облак или локално.

IPad и Android таблет со специјална верзија на Office

Многу луѓе можеби не го знаат тоа, но Office 365 е развиен исклучиво за мобилни телефони, односно за уреди со мал екран и повеќе не, за поголеми како што е таблет.

Како и да е, Мајкрософт обезбеди алтернатива за оние кои имаат ваков вид мобилен уред со големи екрани, споменувајќи го тоа Office 365 може да се користи преку претплата и преку Интернет. Во минатото, оваа ситуација беше позната едноставно како Office веб-апликација, или со други зборови, како веб-апликација кога работеше од Интернет прелистувачот.

Канцеларија за мобилни уреди 05

Предноста на користењето на последното опкружување (Office online) е тоа што е потполно бесплатно, поради употребата на сметка поврзана со Microsoft (што може добро да биде Outlook.com) и дека за оваа предност, таа може да се користи дури и на конвенционален компјутер со Виндоус.

Сега, има такви кои сугерираат да бидат пореални во врска со употребата на некаков вид верзија на Office на различни мобилни уреди, што сугерира дека е подобро да се обидеме да најдеме дополнителна алтернатива отколку самиот предлог на Мајкрософт; така на пример, на iPad можете да користите iWork или QuickOffice на таблет со Android, алатки за продуктивност кои работат природно со овие мобилни уреди.

Повеќе информации - Doit.im, онлајн GTD за подобрување на продуктивноста, Апликации за документи за Android, Microsoft One Drive ќе ви понуди дополнителен простор преку систем на бонуси, Outlook.com - официјална услуга за е-пошта на Microsoft, iWork: Алтернатива на канцеларијата за Mac, Апликации за документи за Android


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.