Shure MV5C, длабинска анализа на разноврсен микрофон

Микрофоните и надворешните веб-камери беа минато сега кога повеќето корисници се одлучија за лаптопот што ги има вградени овие можности, како и порастот на безжичните слушалки кои вклучуваат сè подобри микрофони. Како и да е, „телекомуникацијата“, подемот на стриминг и подкастингот нè натера малку да се предомислиме.

Овој пат го имаме со нас микрофонот Shure MV5C, многу разноврсен микрофон со гаранција за призната марка. Ние го анализираме овој микрофон во длабочина, како и секогаш, и ви ги кажуваме неговите најсилни страни и секако, најслабите.

Материјали и дизајн

Овојпат Шуре се одлучи за она што тие го нарекуваат Министерството за внатрешни работи, микрофон кој не е директно насочен кон стручната јавност, туку кон „целата публика“. Несомнено, овие долги повици за зумирање исполнети со проблеми ги натераа производителите на овој вид додатоци да создадат интелигентно решение за одредени проблеми, нешто што треба да се поздрави. Вака се роди овој MV5C, микрофон став Министерството за внатрешни работи и видео конференција како што вели истата марка. Затоа, да имате гнасен меур на вашата работна површина не е најдобрата опција. Шур е посветен на минимализмот, како што можеме да видиме.

 • тежина: 160 грамови

Имаме уред 89 x 142 x 97 со потполно тркалезна глава за размислување и алуминиумска основа со четка што со помош на завртка ќе ни овозможи да ја прилагодиме насоката на микрофонот. На задниот дел од оваа тркалезна глава е местото каде што ќе ги најдеме приклучокот за поврзување со USB и приклучокот од 3,5 мм за слушалките. Од друга страна, во горната област се чита логото на брендот и LED индикатор за статусот на микрофонот. Секако, мора да потенцираме дека во пакетот вклучуваме USB-A и USB-C кабел, така што не треба да имаме проблеми со компатибилноста.

Технички карактеристики

Имаме уред во кој има одговор фреквенција од 20 Hz до 20 kHz, далеку супериорен во однос на традиционалните микрофони вклучени во тетратките. Сепак, овој одговор на фреквенцијата е прилагодлив и ќе оди рака под рака со a звучен притисок од 130 dB SPL. Од друга страна, имаме преведувач на кондензатор и популарна шема на кардиоиди, во низата производи што обично ги прави Шуре. Го немаме тоа да, каков било вид на низок филтер, како и недостатоци пригушени и каков било вид на заменлива капсула.

Микрофонот е претходно конфигуриран да има рамен одговор, тоа е, главно, подобрување на гласот. Конфигурацијата е скоро непостоечка, што директно го поврзува ова Shure MV5C Преку USB-портата до нашиот лаптоп со Виндоус или Mac, ќе се појави нов извор на аудио во паѓачкото копче за зумирање или екипи, што е ефективно микрофон Shure. Нема софтвер за преземање (што го тестиравме), така што овој пат Shure се одлучи за plug-and-play, што има смисла имајќи предвид дека ова очигледно се фокусира на Домашна канцеларија.

Искуство на уредникот

Стоевме пред микрофон кој очигледно нема да ни понуди ништо различно од стотиците илјади надворешни микрофони на кое било продажно место. Неговата цел е да понуди брза и лесна врска, затоа Shure се оддалечи малку од професионалниот свет за да достигне многу сиромашна публика токму сега со овој микрофон MV5C, оној на корисниците кои имаат повици преку платформи како тимови на Microsoft ден за ден. Сепак, тоа што Шуре отстапи од нивниот традиционален феномен, воопшто не значи дека направиле погрешно.

Иако Shure MV5C не ни нуди никаков вид на корисничко искуство различно од другите, има предност што во само два чекори воспоставуваме повик или видео повик каде што другата страна ќе не слушне јасно, без мешање или каков било вид од бучава, токму тоа го бараше Шур со ова MV5C, понудете гаранција и спокојство на резултатите што ги дава вашиот бренд, оддалечувајќи се од публиката која бара сложеност и разноврсност. Затоа Shure MV5C можеме да кажеме дека точно, ниту повеќе ниту помалку, исполнува со она што го ветува.

Прашањето сега е дали навистина вреди да се плаќаат 105 евра што ги чини овој Shure MV5C, уред кој, како и остатокот од производите на брендот, има малку повисока цена во споредба со конкуренцијата. Имаме микрофони кои чинат половина или уште помалку во Амазон и кои ќе ни понудат сличен резултат, иако нема да ја имаме гаранцијата за Shure, поддршката на Shure или, секако, ваквите добро чувани материјали за дизајн и конструкција. Повторно, овој Shure MV5C е микрофон по избор Министерството за внатрешни работи барајќи го најдоброто.

MV5C
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
105
 • 80%

 • MV5C
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на звук
  Уредник: 90%
 • конфигурација
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • конфигурација
 • Квалитет на звук

Contras

 • Пакување
 • цена
 

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • конфигурација
 • Квалитет на звук

Contras

 • Пакување
 • цена

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)