Заедно, ние влегуваме во најкомплетното споделување автомобили

Каршинг се етаблира како важна алтернатива на светот на мобилноста. Во клучните градови како Мадрид и Барселона, сè повеќе решенија за мобилност се достапни за сите корисници. За жал, секое од нив има свои минуси, како и свои предности. Сакавме да дознаеме повеќе за какво е ова ново искуство со возење и мобилност, и за ова работевме со Getaround, најкомплетниот систем за споделување автомобили што го видовме до сега. Продолжете со нас затоа што ќе патуваме со Getaround неколку дена и ќе ви кажам за моето искуство од прва рака за користење.

Што е Getaround? Систем за споделување автомобили

Имаме добра битка со возила достапни на улиците, да Wible, да Car2Go, да eCooltra ... Како и да е Getaround има друга филозофија, ние нема да најдеме налепници или рекламирање на нејзините возила, а тоа е дека Getaround работи поинаку во овој поглед, Нема своја флота возила, но е контактна платформа помеѓу различни сопственици што им овозможува на некои да уживаат во можностите да имаат возило на располагање кога и каде сакаат, додека за сопствениците има поволно економско влијание, бидејќи кој го прави своето возило достапни за другите.

Нашата визија е свет во кој се споделуваат сите возила, нашата мисија е исто така јасна, да ја подобриме мобилноста преку намалување на загадувањето и метежот во градовите. Ние сакаме да ги ослободиме градовите, обезбедувајќи лесен пристап за корисниците до возилата, во кое било време и за секоја потреба.

Заобиколување е родена во 2009 година во САД и тоа расте во повеќе од 300 градови и осум земји, до неодамна и со цел да се прошири поефикасно низ цела Шпанија одлучи да се здобие со платформа со идентични карактеристики, Drivy.

Зошто го избравме Getaround, а не друг?

Па главно затоа што сакавме да извршиме тест што отиде понатаму, Овој пат направивме повеќе од 1.200 км, од Мадрид до Алмерија (кружно патување). Ова е можност до сега ограничена на изнајмување куќи, и ова е една од големите разлики помеѓу Getaround и другите платформи, можеме да избереме помеѓу возила од скоро сите видови и со различни карактеристики, ова ни овозможува да извлечеме многу повеќе од тоа, Покрај тоа, ние не сме предмет на специфичен опсег на дејствување, можеме да одиме онаму каде што нашата фантазија сака, само треба да земеме Getaround.

Се определивме за удобен и еколошки седан (хибриден), сепак, Getaround е дизајниран и за други типови на корисници. Преку неговата апликација ќе можеме дури и да изнајмиме комбе со часови, што ќе ни овозможи, на пример, да го напуштиме центарот на Мадрид за да одиме во Икеа за да набавиме мебел, дали има друга платформа за споделување автомобили што тоа го дозволува? Ние го проверувавме и реалноста е дека не, или поради автономија или затоа што цената нема да престане да расте додека правиме набавка. Со Getaround можете да возете кабриолет на Гран Виа или да одите на Икеа за мебел, кој дава повеќе?

Како да се регистрирате за Getaround

Системот Getaround е достапен преку апликации за Android и iOS (iPhone). Целокупната постапка од времето кога се регистрираме до изнајмувањето на возилото се прави преку апликацијата, и тука наоѓаме друг поинаков аспект. Тестиравме платформи како Car2Go и Emov и сите имаат исти недостатоци: Процесот на регистрација бара проверка која трае неколку дена и бара авансно плаќање на „регистрација“.

Во случајот на Getaround, сето ова добива нова нијанса. Во нашиот случај, беа потребни приближно 30 минути од кога ја преземавме апликацијата за прв пат додека веќе не можевме да го изнајмиме нашето прво возило. За да го направите ова, ние ја преземаме апликацијата и веднаш создаваме сметка. Потоа, мора да добиеме пристап до системот за верификација, за ова тој користи систем за откривање на лице и интелигентно скенирање на документи. Прво, преку предната камера на нашиот уред ќе треба да го скенираме лицето, за подоцна да продолжиме со скенирање на нашата лична карта и нашата возачка дозвола.

од Заобиколување Тие нè уверуваат дека овој процес е брз за повеќето корисници и е исто така безбеден бидејќи користи систем за верификација на луѓето за засилување. Овој процес може да биде малку побавен за одредени лиценци за кои е потребна потврда, како што се Соединетите Американски Држави. Како и да е, требаше да додадеме само начин на плаќање и може да го изнајмиме нашето возило, бидејќи lубител на технологија ова беше првото нешто што ме остави со отворена уста. Во текот на истиот ден ќе можете да регистрирате и изнајмите возило, Ова е нешто што не го нудат сите платформи за мобилност.

Како да го користите Getaround

Сега доаѓа лесно. Откако ќе ја отвориме апликацијата Getaround, автоматски ќе се појават цените и различните возила што ги имаме поблиску до нас. Очигледно нема да платиме исто за да возиме Форд Ка како да возиме БМВ З4 (да, има толку многу разновидност во апликацијата). За ова ќе имаме низа филтри кои ќе ни овозможат да избереме дали сакаме кабриолет, хибрид, електричен, комбе или кој било друг сегмент на возило што одговара на нашите потреби. Во нашиот случај ни требаше седан или салон, за три дена ќе патувавме повеќе од 1.000 км.

Се одлучивме за хибрид Hyundai Ionic од корисник, автомобил од 2018 година практично ново со помалку од 30.000 км и со добар број системи за помош при возење тоа ни гарантираше максимална удобност и безбедност. Откако ги внесовме датумот на подигање и датумот на подигање и датумот на враќање, ние бевме подготвени, но имаше уште некои работи што треба да се направат.

Getaround има две можности: Запознајте се со сопственикот кој ни ги дава клучевите или искористете го Getaround Connect. Ова е систем што е синхронизиран со возилото и нуди податоци како што се моменталните километри и содржината на резервоарот за гориво. Благодарение на Getaround Connect ќе можеме да го отвораме и затвориме возилото директно со мобилниот телефон и ова е погодно и за корисниците и за сопствениците. Инсталацијата Getaround Connect е потполно бесплатна и е омилена опција за оние кои сакаат да го изнајмат своето возило за да можат да добијат дополнителни пари и да придонесат за околината. Откако ќе се отвори, клучот обично се чува внатре, така што остатокот од деновите го користиме традиционалниот метод на отворање

Безбедноста на позајмувањето на вашиот автомобил на странец

Како што рековме, Getaround е всушност платформа што служи како посредник за поврзување на сопствениците на возила и оние на кои им е потребно, сепак, возилото е нешто прилично скапо во повеќето случаи, и како што рековме, во Getaround наоѓаме од Мерцедес Е-класа до Рено Зои. За да се гарантира безбедноста на двајцата корисници, апликацијата пред да го отвори автомобилот, бара од нас да извршиме скенирање на осумте надворешни клучни точки на возилото, акција што се спроведува и пред и по изнајмувањето, На овој начин сигурно се знае каков вид штета е направена и кој е одговорен за тоа. Што повеќе, Сопственикот мора да го прифати корисникот за кој може да го погледне неговиот заверен профил, освен ако не е возило за непосредно изнајмување.

На ист начин, ние мора да укажеме на каква било промена на ентериерот, и во однос на чистотата и нејзината општа состојба. Сопственикот и корисникот мора подеднакво да се грижат за грижата за возилото, затоа мора да го испорачате чисто однадвор и во истата внатрешна состојба во која сте го подигнале, бидејќи има системи за верификација. Важно е ако сакате да добиете добар резултат овие поени да бидат исполнети. Што повеќе, возилото мора да биде испорачано со иста количина бензин што сопственикот ја оставил за време на испораката.

Осигурувањето за граѓанска одговорност е исто толку важно, Getaround ќе ни овозможи три различни модалитети преку Алијанц осигурување:

 • Сите ризици без вишок
 • Намалена франшиза од 250 евра
 • Нормална франшиза од 1.100 евра

Цените ќе се променат со наплата дневно во зависност од опцијата и очигледно ќе зависи од секој специфичен случај, возилото и другите определувачки фактори како што се возраста и искуството на возачот. Откако ќе се осигури, и корисникот на апликацијата и другите дополнителни драјвери што ја придружуваат ќе бидат заштитени.

Моето искуство со Getaround

Во принцип, мора да го оценам моето искуство со Заобиколување, и тоа е дека има некои диференцијални фактори што го прават најкомплетен систем.

 • Систем за изнајмување и по час и по ден без ограничувања на територијата
 • Систем за регистрација без потреба од авансно плаќање и исклучително брза проверка на профилот
 • Можност за изнајмување на сите видови возила со голема автономија, капацитет и разноврсност

И вака Getaround стана мојата омилена платформа за мобилност заедно со eCooltra.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.