До 4.000 апликации за Android може да ве шпионираат

4.000 андроид апликации заразени со шпионски софтвер

Една последна пријавите истражувачка компанија откри дека може да има илјадници апликации за Android кои се заразени телефоните на платформата и дека тие собираат информации за целата активност. Како што е објаснето, откриле до 3 случаи што може да се преземат од Google Play. Значи, пристапот до корисникот е дури и подиректен отколку да се прави од надворешни извори.

Еден од случаите е оној на Соњак, апликација во стил на телеграма - тоа е услуга за непосредни пораки - која ги собираше сите информации на надворешните сервери. И чија активност на корисникот се најавуваше без претходно известување. Другите апликации откриени на Google Play беа Халк Месинџер и Троја Чет. Сите со ист профил на апликација. Сега, овие три апликации што произлегуваат од SpyWare SonicSpy.

4.000 апликации за Android заразени со малициозен софтвер SonicSpy

El modus operandi од овие апликации е едноставна. Креаторот може да изврши до 72 различни команди. Иако се потенцира дека најобична работа беше да се види како иконата на апликацијата исчезна од работната површина. Тоа беше најдобриот начин да се остане незабележан. И во позадина тоа ќе биде снимање аудио разговори, собирање информации од нашите контакти и зачувување на пишани разговори. Се чини дека сите нив се со седиште во Иран.

Исто така, од Локаут - компанија која го открила малициозен софтвер- посочете дека овие малициозни апликации имале до 5.000 преземања (како што е случајот со Соњак). Покрај тоа, тие препорачуваат сите преземања да се вршат од Google Play. Ова е местото каде што обично имате најголема контрола над овие малициозни апликации. И ние се сеќаваме дека Андроид е платформа што ви овозможува да инсталирате софтвер од трети страни без да мора да одат преку нивната официјална продавница за апликации; само со преземање на датотеката со наставката APK на нашиот телефон, можеме да продолжиме со нејзината инсталација во терминалот. Внимавајте и да не кликнувате на врски од сомнително потекло.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  Побезбедно е да преземате апликации од Google Play, но не од таа причина мора да ја намалите стражата.

  Постојат многу извештаи за вести дека малициозни апликации што биле достапни во официјалната продавница се отстранети. Некои со илјадници преземања пред да бидат откриени.

  Суштинско значење: антивирус за мобилниот и здравиот разум.

  1.    Рубен галардо dijo

   Десно, Давид.

   Пред сè мора да го имате последното нешто на што укажувате: здрав разум.

   Ви благодариме што коментиравте и прочитате.

   Со почит,