Неколку недели со HomePod: најдоброто допрва доаѓа

Пред две недели Apple официјално го лансираше HomePod, иако само во САД, Велика Британија и Австралија. Прилично ограничено издание за она што компанијата има тенденција да го прави во последно време, и тоа им дава на многумина од нас впечаток дека одговара на новата стратегија на компанијата да не ги започнува работите набрзина што се однесува до софтверот.

Исклучителен аудио квалитет за звучник со неговата големина, но сепак многу зародишен софтвер, кој е достапен само на англиски јазик, го прават овој HomePod уред кој има големи доблести во моментот, но има широк простор за подобрување. Зад првичен преглед што можете да видите на видеото што ги следи овие зборови, ви ги кажувам моите впечатоци по една недела користејќи го новиот паметен звучник на Apple.

Звукот е сè уште основен, засега

Паметните звучници се уште се во многу рана фаза од тоа што можат да бидат. Така започнаа паметните телефони, а сега телефонските повици се речиси најмалку важно што ви нуди мобилен телефон, барем за многу луѓе. Сигурно има денови кога не примате или правите повици, а сепак постојано го користите вашиот паметен телефон. Ова може да биде вообичаено кај паметните звучници и за неколку години, но сè уште не сме ја достигнале оваа точка.

Затоа слушањето квалитетна музика е сè уште од суштинско значење за добар звучник. И не зборувам за добра музика, бидејќи секој има свои преференции, туку за музиката што ја сакате со најдобар можен звук. HomePod ја исполнува таа мисија со летачки бои. Со својата мала големина ја исполнува целата просторија со добар звук, без оглед каде се наоѓате. Добар бас, добри средни и добри издигнувања ... звукот го дистрибуираат неговите седум високотонци и неговиот бас звучник со огромен квалитет, и процесорот А8 кој вклучува рачки што звучат совршено.

Би сакал да проверам како функционираат два поврзани HomePods, нешто што не може да се направи во моментот, но што ќе пристигне во ажурирање на софтвер за не долго време, можеби со iOS 11.3, веројатно до моментот кога HomePod е достапен во Шпанија и други земји веќе е имплементирана функцијата. Но, во моментов со еден звучник можам да кажам дека е повеќе од доволно, би рекол доволно, за просторија со средна големина. Неговиот максимален волумен е штетен за ушите, но не искривува. Дури и неговиот среден волумен е преголем ако не сакате да го вознемирувате соседот во времето на дремка.

Рано се навикнувате на говорна контрола

Стана рутина да се влезе во случајот и да се јави Сири, а тоа во моментов е на англиски јазик. Не сакам да замислам кога можеме да го користиме на шпански јазик, но во моментов дури и моите деца веќе ја свират својата музика разговарајќи со Сири, тие прашуваат за времето или за времето. Сосема е успех да се има (скоро) ослободено од физички контроли, меѓу другото, затоа што генерално никој не е во близина на звучникот. Обично не го ставате звучникот до местото каде што седите, па зошто ги сакаме копчињата?

HomePod ви овозможува да ја контролирате јачината на звукот, да паузирате, да започнете со репродукција, напред и назад со потчукнување на горниот дел, но штом ги искористив за видеото за преглед, тешко дека ги користев повторно. Разговорот со Сири е многу поефикасен, а исто така и како што секогаш слуша и секогаш ве слуша без да треба да го кревате гласот, јас не ставам ниту една вина на овој метод. Користев AirPods повеќе од една година и сè уште не сум се навикнал да го користам Siri со нив, но со HomePod е тотално различно, се чини нешто многу поприродно и се прилагодувате порано. Тековниот англиски значи дека некои работи не ги разбирате добро, или дека постојат списоци со имиња на шпански јазик што не ги препознавате, но тоа ќе се реши кога ќе биде на наш јазик, се надевам дека порано отколку подоцна.

Не можам доволно да нагласам колку добро Сири ве слуша. Отпрвин обично зборувате со повисок тон од нормалниот, но малку по малку сфаќате дека тоа не е потребно, бидејќи тој ве слуша подобро отколку што може да мислите. Дури и ако има бучава во просторијата, телевизорот е вклучен или дури слушате музика со HomePod, Сири секогаш ве слуша без да треба да го кревате гласот. До тој степен што дури и најскептичната личност што можам да ја користам како „златен стандард“, ништо повеќе и ништо помалку од мојата сопруга, веќе почнува да ја користи Сири за да ја исклучи ламбата во дневната соба кога ќе спиеме. Пред да кажам дека треба да зборувате многу гласно со iPhone или Apple Watch. Тестот помина.

Контролирање на HomeKit со мојот HomePod

За да ги контролирате вашите додатоци компатибилни со HomeKit, порано ви требаше Apple TV или iPad (многу подобро првиот со повеќе опции за контрола), но сега можеме да го додадеме HomePod на оваа листа. Звучникот на Apple станува нов центар за додатоци компатибилни со платформата за автоматизација на домот на Apple и со тоа доаѓаат нови начини за нивно контролирање. Несфатливо Apple не го обезбеди новиот Apple TV 4K со микрофон што ни овозможи да даваме наредби за да ги исклучите светлата, проверете ја температурата или поврзете го приклучокот. Ние бевме робови на iPhone или нашиот Apple Watch, и тоа направи тој гласовна контрола да не биде нешто сосема природно.

Apple успеа да направи огромен чекор напред со HomePod од две причини. Apple TV не е многу популарен производ надвор од Соединетите држави, и иако доаѓањето на Netflix, HBO и Amazon Prime Video помогнаа да се направи уредот на Apple попознат бидејќи некои веќе го гледаат интересен, сепак има мнозинство од луѓе кои не можат убедете се дека Apple TV 200 евра вреди. Купи Apple TV само за да го контролира HomeKit? Многумина сметаат дека тоа е нешто незамисливо веќе да има телевизии што ги интегрираат апликациите што им се потребни за да ги гледаат своите серии или филмови.

Сепак, работите можат да бидат поинакви со HomePod. Квалитетен звучник за слушање музика со одличен дизајн и кој исто така ви овозможува да дејствувате како центар на HomeKit може да предизвика многу луѓе конечно да одлучат да купат компатибилни додатоци, а истото може да се примени и на друг начин: многу корисници на HomeKit може да сметаат дека звучникот е интересен за да ги контролирате приклучоците, сијалиците и термостатите. Дека производителите како Koogeek или IKEA продолжуваат да се појавуваат дека лансираат компатибилни производи по подостапни цени исто така ќе помогнат.

Но, многу простор за подобрување

Кога зборуваме за доблестите на HomePod, сигурно не можеме да ја вклучиме неговата „паметна“ страна. Siri е виртуелен асистент што Apple го развива со години, и ако на iPhone веќе се жалиме дека треба да се подобри, на HomePod е далеку, скоро во пелени. Вистина е дека што прави, тоа го прави многу добро: контролирајте ја Apple Music, испраќајте и читајте пораки, пребарувања на Интернет, како што се времето, годината кога албумот е објавен или додадете белешки и потсетници. Но, кога нешто работи толку добро, вие сакате повеќе, и тука започнува неволја.

Многу е кажано за затворениот екосистем на Apple во случај на HomePod, дека тој не е компатибилен со Spotify (иако е, но не преку говорни контроли) или други апликации од трети страни. За мене сето ова е, за момент, нешто потрошено. Очигледно, јас сум корисник на Apple и затоа имам iPhone, iPad, Apple TV и користам Apple Music, така што ограничувањата со услуги од трети лица не влијаат премногу на мене. Но, проблемот е во тоа Apple воведе ограничувања дури и со свои услуги и апликации, и тоа е несфатливо.

Пораки, белешки и потсетници, покрај Apple Music, тоа е сè што можете да го користите засега, ако зборуваме за апликациите на Apple. И нешто толку основно како да прашувам за моите настани во календарот? Иако може да изгледа како шега, HomePod не може да пристапи до вашата апликација „Календар“, не може да оствари ниту телефонски повик без да го допре вашиот iPhone. Она што можете да го направите со вашите AirPods или со вашиот Apple Watch користејќи Siri, не можете да го направите со HomePod… Неверојатно, но вистинито. „Епл“ сакаше да го направи „Сири“ дури и нем на својот „ХомПод“ и тоа мора да биде од причини што не ги знаеме, но кои наскоро мора да се решат.

Можностите што HomePod ви ги нуди се огромни, и не само во рамките на музичката област. Покрај она што веќе го прави (и повторувам, тоа го прави многу добро) и очигледното што може да го стори (како што се настани во календарот, повици или понапредни консултации на Интернет), се отвора свет на можности што ве тера да сонувате . Ми паѓа на памет да го користам и навигирам мојот Apple TV без да го допрам Siri Remote, Ја започнувам репродукцијата на мојата омилена серија зборувајќи со мојот HomePod и ја исклучувам на ист начин. Тоа е само пример за нешто што може да се случи наскоро, секако кога и да посака Apple.

HomePod сè уште е во бета фаза

Реалноста е дека HomePod е сè уште во фаза на развој. Можеби компанијата е избрзана во брзото лансирање од фактот дека слични производи веќе постојат, како што се Google Home или Amazon Echo, или со Сонос да ги подобрува своите звучници и да додава нови „паметни“ функции на својот реномиран квалитет во потрага за фаќање дел од овој нов пазар што се појавува. Објавување ограничено на три земји (Велика Британија, САД и Австралија) и само на англиски јазик, кога Сири веќе поддржува многу други јазици, и со толку малку карактеристики во споредба со она што Сири може да го направи на iPhone.

Сите знаци покажуваат дека HomePod не е готов, како и многу други производи што компанијата ги објави. Истото беше речено и за Apple Watch не толку одамна, и се подразбира на кое ниво е сега паметниот часовник на Apple, практично без конкуренција на овој пазар. HomePod ќе се подобри, нема сомнение, бидејќи тоа е можност што Apple не може да ја пропушти. Секогаш се вели дека најдобро е да се купи втората генерација на какво било ново лансирање на Apple, не се согласувам. Loveе сакам да уживам во подобрувањата на овој прв HomePod како што се појавуваат, а во меѓувреме уживам во неговиот извонреден звук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)