Vivo APEX, мобилен телефон со камера што може да се повлече и цел екран

Vivo APEX камера што може да се повлече

Компанијата Виво прва покажа дека е можно да се има читач на отпечатоци под екранот. Ова беше демонстрирано на CES 2018. И за време на овој Светски конгрес за мобилни телефони, тој нè научи на Виво АПЕКС, прототип на паметен телефон дека е цел екран и дека за целиот негов преден панел да го зафаќа панелот, мора да има промени во дистрибуцијата на неговите елементи.

Vivo APEX е мобилен телефон кој Сè уште нема датум на пазарот. Сепак, MWC го привлече вниманието на присутната јавност бидејќи е терминал што воведува многу промени во секторот. На пример: за да го отклучите терминалот, корисникот ќе има половина од екранот за да може да го постави прстот и на тој начин да може да го користи. Со други зборови, корисникот повеќе не треба да се грижи за правилно поставување на прстот на соодветното место.

Од друга страна, како што ви рековме, екранот е главниот протагонист на предниот дел: нема рамки, нема сензори итн. И тогаш камерата? Исток Vivo APEX ќе има камера што може да се повлече на горниот дел; што би рекол, би функционирало како да е блиц вграден во камери. Кога треба да фотографирате, овој сензор ќе ја нападне сцената. Неговата резолуција е 8 мегапиксели. Тоа е, со оваа камера што може да се повлече, момците од Виво покажуваат дека не ви треба никаков вид „изрез“ или слично решение за да се добие мобилен телефон со целиот екран и без рамки. Во меѓувреме, во задниот дел ќе ја имаме главната камера што нуди дистрибуција еднаква на дистрибуцијата на iPhone X на Apple.

Од друга страна, Vivo исто така мораше да најде решение за мобилниот звучник. И во овој случај прибегна кон механизам во кој екранот вибрира за да може да го слушне нашиот соговорник. Според момците од Работ, квалитетот не е добар како кај конвенционалниот мобилен, но е тотално употреблив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.