HTC Bolt со 5.5-инчен екран и Android Nougat сега е официјален

HTC Болт

По многу гласини и протекувања, пред неколку часа HTC и операторот на мобилен телефон Спринт официјално го претставија HTC Болт, нов паметен телефон од тајванската компанија, за кој многу се зборува во последно време и за кој многу личи на HTC 10.

Од овој нов мобилен уред, кој за момент ќе се продава исклучиво во САД, неговиот екран се издвојува пред сè Супер ЛЦД 3 од 5.5? со QHD резолуција (2560 x 1440 пиксели) и со заштита од Gorilla Glass 5.

Подолу се главни карактеристики и спецификации на HTC Bolt:

 • 5,5? Екран IPS Super LCD Quad HD 2560 x 1440, 535 ppi, Gorilla Glass 5
 • Окта-јадрен чип Qualcomm Snapdragon 810 со 2Ghz
 • 32 GB внатрешно складирање може да се прошири преку microSD
 • GB RAM меморија 3
 • Задна камера од 16 MP, бленда f / 2.0, OIS, PDAF, двоен LED блиц, снимање на видео 4K
 • 8MP предна камера 1080p снимање видео
 • Поврзување: 802.11 ac Wi-Fi, Bluetooth 4.1, NFC, GPS, USB Type-C
 • Аудио: USB Type-C, BoomSound
 • Батерија од 3.200 mAh
 • Водоотпорност IP57
 • Сензор за отпечатоци
 • Димензии: 153,6 x 77,3 x 8,1 mm
 • Тежина: 174 грама
 • Андроид 7.0 Нугат

HTC

Зачудувачки е на оваа листа што HTC сакаше да развие терминал од висока класа, со нешто старомоден процесор како што е Snapdragon 810, надополнет со само 3 GB RAM меморија, кои денес се повеќе типични за половина од смартфоните од висока класа.

Како што веќе рековме, овој HTC Bolt ќе се продава во САД само за цена од 599 долари.

Што мислите за овој нов HTC Bolt што барем засега нема да можеме да го видиме во Европа?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.