Clam Elite, алтернатива со ANC со благодарност од Fresh'n Rebel

Активно поништување на бучавата, попознато како АНЦ за неговиот акроним на англиски јазик, стана тврдење за производителите на аудио производи што е се поретко на денот, што се случи со новите изданија на Fresh'n Rebel, фирма што од тука ја следевме постојано, па затоа не можеше да го пропушти состанокот.

Ви ја покажуваме новата Clam Elite од Fresh´n Rebel, слушалки со ANC и многу други технички изненадувања. Останете со нас и откријте сè што треба да знаете за новите слушалки над ушите на Fresh'n Rebel.

Материјали и дизајн

Fresh´n Rebel останува верен на својата суштина, како во однос на бојата, така и на материјалите. Овие Clam Elite ја следат хармонијата на боите, нудејќи во црни, бели и сини тонови. На ист начин, има серија пластики и облоги кои симулираат метал. Сепак, се чини дека ова не му штети на целокупната конструкција, која се чувствува робусно и квалитетно. И покрај ова, благодарение на пластиката се подобрува на ниво на леснотија. Овие мида елита не се тешки со континуирана употреба во нашето искуство.

 • Вклучува најлон плетен USB-C кабел
 • Вклучува 3,5 мм приклучок Jackек и најлон плетен AUX кабел
 • Вклучува торба за носење

Лентата за глава е направена од текстил и има слој од мемориска пена за да може полесно да се става. Очигледно дека имаме заеднички телескопски систем во овој тип слушалки за сместување на главата. Од своја страна, слушалките што целосно го покриваат увото имаат слична кожна обвивка, ротираат со слобода на движење и исто така се преклопливи.

Во овој дел го најдовме панелот за допир на слушниот апарат, како и копче за активирање / деактивирање на ANC, копчето ON / OFF и USB-C портата преку која ќе го полниме уредот. Вкупната тежина е само 260 грама.

Технички карактеристики и автономија

Очигледно, како што се тие безжични слушалки, имаме Bluetooth за поврзување со уредот, иако можеме да ги искористиме и карактеристиките на неговата персонализирана звучна апликација за кои ќе зборуваме подоцна. Во овој дел има Clam Elite of Fresh´n Rebel Дигитално откажување на активен шум, нудејќи теоретски супериорно искуство. Ова е надополнето со низа режими за кои исто така ќе зборуваме подоцна.

Имаме USB-C приклучок преку кој можеме да ги полниме слушалките и тоа Тие имаат 40 часа автономија во репродукцијата на музика, што ќе се намали на 30 часа кога ќе го активираме откажувањето на бучавата. Целосното полнење на овие Clam Elite by Fresh'n rebelde ќе ни одземе приближно четири часа, па можеме да утврдиме дека немаме никаков вид на брзо полнење. И покрај ова, автономијата е толку распространета што едвај гледаме ситуација во која можеме да ја бараме. Сепак, бидејќи имаме 3,5мм приклучок XNUMXек можеме да ги користиме на традиционален начин во случај да останеме без автономија.

Откажување на бучавата и режими

Во овој случај Fresh'n Rebel одлучи да ја подобри верзијата на опсегот Clam со овој модел „Elite“ и за ова ни понуди дигитално поништување на бучавата што ветува дека ќе достигне до 36 dBi. Нашите тестови се покажаа како доволни, барем во режим на целосно поништување на бучава. Работите се менуваат кога ќе се префрлиме во друг режим.

 • Стандардно поништување на бучавата: Willе го откаже целиот шум со максимален капацитет што го нуди Clam Elite до 36 dbi
 • Амбиентален режим: Овој режим ќе го откаже најнепријатниот и повторувачки шум, но ќе ни овозможи да снимаме разговори или сигнали однадвор.

Во случај на режим на амбиент, гледаме како тоа може значително да влијае на тоновите на музиката што ја слушаме. Иако стои добро, не ми се допаѓаат ваквите „транспарентни“ режими, активното поништување на бучавата работи добро, и препорачувам да го користите во безбедна средина. Како и да е, Земајќи предвид колку се истакнати вашите магли за уши, дури имаме добар степен на изолација кога не ја активираме оваа софтверска одлика.

Апликација за личен звук и квалитет на звук

Овие Clam Elite се придружени со извонредна функционалност што е конфигурирање на типот на звук преку апликација што е достапна бесплатно и за iOS и за Android. Откако ќе ја синхронизираме нашата Clam Elite, нешто сосема едноставно со држење на копчето ON / OFF, ќе се отвори систем за калибрација што ќе трае приближно три минути и тоа е прилично интуитивно. Откако ќе заврши прашалникот, ќе и биде доделен профил на нашата Clam Elite што нема да биде зачуван на телефон, туку на самите слушалки, дека можеме да ги идентификуваме и модифицираме кога сакаме без да ја изгубиме таа поставка додека ги користиме.

 • Систем на допир на допир за управување со мултимедијална содржина и јачина на звук
 • Откривање на поставување за автоматска пауза на музика

Од своја страна, квалитетот на звукот многу се разликува ако сме ги калибрирале и ако не. Во мојот случај, забележав прекумерно присуство на бас по калибрацијата, па затоа претпочитав стандарден режим, да речеме дека тие пристигнуваат релативно добро калибрирани како стандардни. Не сме свесни дека имаат aptX кодек. Тие ни нудат добар перформанс во бас и во средина, очигледно страдаат со издигнувања, особено ако се тргнеме од комерцијалната музика, како што е случајот со повеќето слушалки од овој тип. Верноста на звукот е малку нарушена кога ги активираме активните режими на откажување, нешто што исто така спаѓа во нормалните параметри.

Мислење на уредникот

Ги среќаваме овие Fresh'n Rebel прилично кружен производ, неговите јаки страни се издвојуваат над слабите, особено затоа што искуството за поврзување, подесување и удобност се во согласност со квалитетот на аудио, кој иако не сме во премиум опсег, нуди доволно висок стандард за да бидат корисниците задоволен Цената на лансирањето е 199,99 евра на вообичаените продажни места како што се Амазон, Ел Корте Инглес и Фнак. 

Мида елита
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199,99
 • 80%

 • Мида елита
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 9 јуни 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • АНЦ
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добро осмислени материјали и дизајн
 • Можност за прилагодување на аудио со апликацијата
 • Добро поврзување и искуство со работењето

Contras

 • Амбиенталниот режим може да се подобри
 • Тие можат да дадат чувство на мала цврстина поради леснотијата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.