Официјално е претставен EMUI 10: Сите новости

Корица на EMUI 10

ЕМУИ 10 сега е официјален, по неколку месеци гласини. Тоа е новата верзија на слојот за прилагодување на Huawei, кој се базира на Android Q. Како што е вообичаено во овој тип на случаи, кинеската марка ни остава низа нови функции во оваа нова верзија на својот слој за прилагодување, за да овозможиме многу подобро употреба на телефони од страна на корисниците.

Тоа беше на својата конференција за програмери во Кина, каде што Huawei ги претстави новитетите на ЕМУИ 10. Некои од нив протекуваа со месеци, па можевме да добиеме идеја што да очекуваме овој пат. Ова се промените што доаѓаат во овој случај.

Нов интерфејс во EMUI 10

EMUI 10 ќе не остави со нов интерфејс. Самата компанија го потврди тоа, иако досега тешко дека можевме да видиме нешто во врска со тоа. Споменато е дека во овој случај тој ќе објавува преку интерфејс со навигација во долниот дел од прозорецот. Покрај тоа, тие исто така нè очекуваат со поголеми фонтови, поедноставни линии и исто така нови анимации. Очигледно, овие нови анимации ќе бидат подинамични и мазни.

Презентација на ЕМУИ 10

Темен режим

Друг од големите новини што ќе пристигнат е воведот мрачен режим во EMUI 10. Кинеската марка објавува дека оваа одлика е воведена по природен пат, така што системот и системските апликации ќе го добијат овој темен тон. Понатаму, исто така, апликациите на трети страни го добиваат овој мрачен режим кога се користат на телефон. Е биде можно затоа што тие ќе се затемнат интелигентно.

Оној што целиот текст е прикажан во екранот се чита е една од големите грижи на Huawei во овој случај. Затоа, компанијата потврдува дека на овој дел е посветено посебно внимание. Сè за да се постигне мрачен режим каде интерфејсот останува читлив и лесен за употреба во секое време.

Режим на автомобил

Android Auto сега добива своја верзија со EMUI 10. Во овој случај, Huawei претставува HiCar, што ќе ви овозможи да го поврзувате телефонот со автомобилот во секое време. Кога ќе го сториме ова, на корисниците ќе им се обезбеди пристап до голем број карактеристики. Меѓу нив, меѓу другите функции, наоѓаме прилагодување на музиката што се слуша, навигација на автомобилот во реално време или можност за вклучување на климатизацијата пред да се качите. Значи, може да биде интересна опција.

EMUI 10

Поврзување со други уреди

 

Друг важен аспект во овој случај е поврзаност или меѓусебна поврзаност со други уреди. EMUI 10 е претставен на овој начин како начин за олеснување на создавањето на екосистемот на Huawei. Компанијата ќе го олесни поврзувањето на телефонот со уреди како дронови или паметниот звучник на брендот (сè уште без датум на лансирање во Шпанија). Исто така, во случај на поврзување со компјутерот има подобрувања.

Тоа е всушност полето каде што нè оставаат со најмногу промени. Бидејќи на пример воведена е таканаречената безжична проекција на компјутер. Тоа е функција со која можете да влечете датотеки на екранот на виртуелниот телефон. Ова е нешто што ќе ни овозможи да копираме датотеки помеѓу двата уреди, во двата правци, во секое време.

Заклучен екран

Вештачката интелигенција продолжува да добива присуство во ЕМУИ 10. Исто така, овој пат го погодува заклучениот екран, со промена што секако звучи интересно. Theе се анализира содржината на фотографиите на заклучениот екран на телефонот. Со тоа, текстот ќе биде поставен во област каде што нема да бидат опфатени содржини на тој начин. Екранот ќе се користи подобро на овој начин. Затоа, во зависност од фотографијата што ја има, локацијата на тој текст ќе се промени.

Секогаш на екранот

Ажурирање на Huawei Секогаш на режим на приказ со EMUI 10. Телефоните на кинеската марка сега добиваат нови слики, најшарени, со кои го красат телефонот кога не се користи. Воведени се и нови дизајни на часовници, како и нови украси во овој поглед. Можете да ги изберете во секое време оние што сакате да ги користите на уредот.

EMUI 10

ЕМУИ 10 компатибилни телефони

Освен што ги објави своите вести, Huawei потврди и дека ќе се ослободи од EMUI 10 beta на 8 септември. Откриени се и првите телефони што ќе бидат компатибилни со него. Засега тоа е намалена листа, иако се очекува таа да се шири со текот на неколку недели. Но, засега имаме список на телефони што ќе имаат пристап до него во септември оваа година.

 

Телефоните што ќе имаат пристап до EMUI 10 beta Тие се: Huawei Mate 20, Huawei Mate 20 Pro, Huawei Mate 20 Porsche Design, Huawei Mate 20 X, Huawei P30, Huawei P30 Pro, Huawei P30 Lite, Honor V20 и Honor Magic 2. Во моментов тие се единствените што кинескиот производител потврди, сигурно наскоро ќе имаме нови имиња, затоа чекаме новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.