Есенцијалното на Енди Рубин е скоро невозможно да се поправи

Секој пат кога новиот паметен телефон ќе пристигне на пазарот, момците од iFixit фаќаат единица и почнуваат да ја расклопуваат за да видат колкава е цената за поправка доколку се влијае на уредот. iFixit постигнува резултат од 1 до 10, со 10 што е највисок резултат и укажува на лесна поправка. Samsung модели, главно Поради закривениот екран, тие ни даваат многу низок резултат.

„Ајфони“ од „Епл“, пак, добија просечна оценка 8 од 10, што е многу полесно да се поправат, иако поправката не е баш ефтина. Последниот паметен телефон што помина низ рацете на iFixit е Essential од Енди Рубин, еден од најочекуваните паметни телефони во последниве години.

По неколку месеци доцнење, Essential конечно е достапен за јавноста, паметен телефон за кој привлекува посебно внимание рамките толку мали. Овој терминал доби оценка 1 од 10, една од најлошите можни оценки што терминалот може да ги добие кога поминува низ рацете на iFixit. Причината за оваа ниска нота, барем главната, се наоѓа во отежнувањето на отстранувањето на екранот без кршење, поради големата количина лепак што се користи при неговото производство.

Друга негативна точка што ја најдоа момците на iFixit и што понекогаш предизвикува проблеми со полнењето, е портата USB-C, која е лемење на таблата, затоа, ако повлечеме или не внимаваме при исклучување, ризикуваме да ја скршиме плочата. Останатите компоненти во смартфонот не нудат, барем на прв поглед, каков било проблем со поправка, па ако конечно добиеме еден од овие терминали, мора да се грижиме максимално за тоа, бидејќи менувањето на екранот, не само што може да чини рака и нога, но исто така и цената на трудот исто така може да ни даде добра страв.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.