Echo Show 5 (2021) - Подобар фотоапарат и звук во оваа нова генерација [ПРЕГЛЕД]

Амазон продолжува да се обложува на својата палета на уреди Echo, од сите видови, со цел демократизација на пристапот до виртуелните асистенти и поврзаниот дом што е можно повеќе. Пред неколку години го видовме доаѓањето на опсегот Echo Show како здив на свеж воздух на овој вид технологија, а сега тој е малку обновен.

Новиот Amazon Echo Show 5 (2021) е тука, уред со подобрена камера, нови функционалности и мало подобрување на квалитетот на звукот. Откријте со нас обновениот паметен звучник на Амазон со интегриран екран и особено кои се неговите главни карактеристики и дали вреди да се купи.

На видеото на врвот ќе можете да го видите целосно разоткривање на оваа нова Amazon Echo Show 5 (2021), како и едноставните чекори за поставување и вашите први впечатоци. Wouldе ни помогнете многу да растеме ако се претплатите на нашиот канал на Јутјуб и ни оставите лајк. Полето за коментари секогаш ќе биде достапно за да можете да ни ги понудите вашите прашања, со задоволство ќе одговориме на нив. Во случај да ви се допадне, овој Amazon Echo Show 5 (2021) е достапен со непосредна испорака од 84,99 евра на веб-страницата на Amazon.

Материјали и дизајн: Неколку надворешни промени

Оваа втора генерација на Amazon Echo Show 5 задржува важна сличност во димензиите со претходната верзија, почнувајќи затоа што ја имаме 147 милиметри високи за 86 милиметри високи и 74 милиметри длабоки. И Ехо Шоу 5 и Ехо Шоу 8 се едни од ретките уреди на Амазон Ехо кои сè уште задржуваат правоаголни пропорции од сите страни. Уредот има вкупна тежина од 410 грама, така што не можевме да го сметаме ниту за „лесен“. Ова кај аудио-производите обично е добро.

На горната рамка Останува механичкиот капак на фотоапаратот, два микрофона, копчиња за зголемување и намалување на јачината на звукот, како и копче што ни овозможува да ги активираме и деактивираме микрофоните и камерата преку софтвер во зависност од нашите потреби или вкусови.

Задниот дел е оставен за приклучокот за напојување и порта microUSB за која не сме целосно свесни за нејзините можности, замислуваме дека има повеќе врска со техничката услуга отколку со кое било друго прашање. Од своја страна, предниот дел зафаќа околу 14 сантиметри, што е должината на вашиот панел 5,5 инчи. Иако името може да нè натера да мислиме дека имаме само пет инчи, реалноста е дека имаме нешто друго. Текстил на облогата на звучникот одзади, и како што е веќе случај со скоро целиот опсег на Ехо, три опции во боја кои се: Бела, Црна и Сина.

Технички карактеристики: Четки за реновирање

За да го преместите уредот, оваа втора генерација Echo Show 5 ќе го користи процесорот MediaTek MT 8163, Алијансата меѓу северноамериканската фирма и овој производител на процесори е веќе позната, и токму оние од нејзината марка ја сочинуваат целата палета на паметни производи на Амазон. Не знаеме, да, капацитетот на RAM меморија и складирање од Ехо Шоу 5 (2021). Имаме ниво на поврзаност на 802.11a / b / g / n / ac двоен опсег WiFi без можност за правење.

Овој Echo Show 5 работи со изменета верзија на Android со еден од многуте слоеви на Fire OS на Амазон, со ограничувања на ваквиот производ. Системот се движи доволно непречено за да може непречено да ги извршува нормалните интеракции. Како и со остатокот од производите на Echo, можеме да се поврземе со него преку Bluotooth и секако дека имаме Alexa целосно интегрирана во системот. Се разбира, во овој случај го немаме протоколот Зигби, односно не може да се користи како центар за додатоци. Што се однесува до напојувањето, имаме вкупно кабел од 1,5 метар и адаптер од 15W. Цената е малку зголемена во споредба со претходните верзии, како што можете да видите на Амазон.

Камера и звук со подобрувања

Камерата на овој нов Amazon Echo Show од 2021 година има сензор од 2MP, што ги удвојува можностите на производот во неговата прва генерација. Ниту, пак, откривме многу забележителни разлики, тој се фокусира особено на автоматскиот фокус и условите на слабо осветлување, каде што откривме значително забележливо подобрување. Продолжуваме да имаме механичка „обвивка“ што ќе ни овозможи да ја скриеме нашата слика кога сакаме, како и можноста за користете го нашиот Amazon Echo Show 5 како надзорна камера, несомнено е една од највпечатливите одлики за повеќето корисници.

Звучи мудро, ова Ехо Шоу 5 монтира единствен звучник од 41 милиметар, или 1,6 инчи, што е степенот до кој обично се нудат информации за овој вид на производ. Звукот се подобри малку, во согласност со четвртата генерација Ехо два. Мислам, овој Echo Show 5 во основа го вклучува истиот звучник што го монтира четвртиот генератор Echo Dot, кој според големината е идентичен со третата генерација. Без сомнение, ние сме во основниот опсег на звук од Амазон, доволно за известувања, придружувајќи мала просторија со музика без претензии или играјќи мултимедијална содржина со јасност, но без барања.

Користете искуство

Го истакнува фактот дека можеме да пристапиме до сликата во реално време преку апликацијата Алекса компатибилна и со iOS и со Android, Како и да можеме да пристапиме до оваа слика преку други уреди на Ехо шоу, нешто крајно интересно кога имаме деца дома. Од своја страна, во звукот морам да кажам дека како и во случајот на Echo Dot, скоро целосно ни недостасува бас и звукот е главно насочен кон придружна музика или интеракција со виртуелниот асистент на американската компанија.

Амазон исто така истакна дека овие уреди користат 100% рециклирана ткаенина и други производи кои придонесуваат за одржливост на животната средина. Веќе е целосно достапна на веб-страницата на Амазон, па можете да ја набавите доколку сте премиер со испорака за еден ден за само 84,99 евра. Релативно воздржана цена, но која ве тера да се запрашате дали можеби вреди да се прескокне на Ехо Шоу 8 што има камера од 13MP и стерео звук. Тоа е секако добра придружба на нашата ноќна маса, отсуството на протокол Зигби може да тежи премногу.

Затоа, таа е предложена како интересна понуда со цел да се справите со влезен производ, сè додека ви е јасно дека тој сам по себе не сочинува поврзан дом.

Ехо Покажи 5
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
84,99
 • 80%

 • Ехо Покажи 5
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 12 јуни 2021
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 70%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Камера
  Уредник: 70%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 88%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Тие значително ја подобрија камерата
 • Со функција „надзорна камера“
 • Тотална контрола на уредите синхронизирани со Алекса

Contras

 • Звукот не се подобрува на Ехо точката
 • Воведната понуда може да биде подобра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.