Застарен iPhone може да биде хакиран преку iMessage

iMessage

Ние сме многу навикнати да гледаме секакви сајбер криминалци како истражуваат сите видови ќошиња и можни безбедносни пропусти присутни во софтверот на најраспространетите уреди на пазарот. Бидејќи немаше да биде поинаку, и покрај фактот што нивниот удел на пазарот е помал, хакерите не само што ќе се фокусираа на нападите врз уредите со Android, туку исто така имаа свои методи за напад врз сите видови производи опремени со оперативен систем iOS.

Како што се коментира оттогаш Cisco, очигледно е можно да се најде начин да се нападне и украде и вашиот корисник и личните податоци преку едноставен iMessage. Како што се очекуваше, овој проблем ќе влијае на скоро сите производи на Apple, како што се iPhone, iPad, Mac, Apple TV или Apple Watch.

Поправете го овој проблем со iMessage само со ажурирање на уредот

Како што е објаснето Тајлер бохан, Истражувач на Cisco, очигледно со iMessage што содржи датотека со слика.TIFF Со малициозен код доволно е да ги украдете лозинките на терминалот и сите оние датотеки и фотографии што се наоѓаат во меморијата за складирање на уредот.

Пронајдената грешка се должи на датотеките примени преку самата преземање на iMessage. Да кажам на друг начин, за iOS, датотеките .TIFF се уште една слика, што имплицира прецизно дека малициозен код може да биде вклучен способен да ги украде вашите чувствителни лични информации, како што се податоците од вашата банкарска сметка или да добие попрецизни податоци преку социјален инженеринг.

Ако сте ја достигнале оваа точка, кажете си дека постои многу едноставно решение за да избегнете да го имате овој проблем и дека нема да ве чини премногу, само неколку минути од вашето време. Решението е да се ажурира до најновата верзија на оперативниот систем. Во случај да имате iPhone, мора да го ажурирате, барем, во верзија 9.3.3, со Mac зборуваме за верзијата Ел Капитан 10.11.16, за Apple Watch до WatchOS 2.2.2 и, во случај на Apple TV до tvOS 9.2.2.

Повеќе информации: Чувар


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.