Програми за жители. Кои се тие, за што служат и како да се оневозможат програмите што живеат во меморијата.

Bombilla

EКратко, сакам да започнам серија написи за подобрување на безбедноста на нашите компјутери. Во овие статии ќе видиме како да инсталирате разни антиспајвер (антиСпајвер) како на пр Пребарување и уништување на Spybot или Огласен-свесен и важно е да знаете дека тоа е програма за жители, така што подоцна ќе избегнеме главоболки кога ќе започнеме да зборуваме за нив во овие статии.

Што е програма за жители?

Резидент програма е програма што останува во меморијата на компјутерот, затоа зборуваме за програми за резиденција на меморија. Секоја апликација што ја користите на вашиот компјутер (игра, p2p, уредник на слики, збор и сл.) Зафаќа одредена количина меморија, но кога ќе ја затворите програмата, меморијата се ослободува и може да се користи за друга намена. Резидентните програми остануваат во меморијата цело време, дури и ако не ги користите во тоа време, и затоа трајно зафаќаат дел од меморијата на вашиот компјутер.

PЗа да биде малку појасно, да речеме дека на пример кога ќе престанете да играте некоја од вашите игри, таа целосно ја ослободува меморијата, но ако користите антивирус за да анализирате датотека, откако ќе ја анализирате, антивирусот останува во меморијата за да го заштити вашиот компјутер.

За што служат програмите што живеат во меморијата?

Секој пат кога ќе го вклучите компјутерот, програмите што живеат во меморија, како што е антивирус, се вчитуваат заедно со оперативниот систем, така што овие програми се достапни од првиот момент. Во случај на антивирус, ова овозможува системот да биде заштитен од моментот кога компјутерот започнува без да мора да го отворате антивирусот секогаш кога ќе го вклучите компјутерот.

Adobe Reader

CКако што можете да видите, добро е програмите како антивирус да стартуваат автоматски кога ќе го вклучите компјутерот и тие да останат во меморијата за да овозможат нивно континуирано користење. Другите програми што исто така се наоѓаат во меморија имаат за цел да го забрзаат вчитувањето на апликацијата, на пример, програмата Acrobat Reader, што се користи за отворање на PDF-датотеки, делумно престојува во меморијата и чека да сакате да отворите PDF-датотека, на овој начин кога ќе отворите една од овие датотеки, програмата е веќе делумно вчитана и товарот се извршува побрзо (ако сакате замена за Acrobat Reader, размислете Фоксит PDF).

PОд друга страна, може да се случи да имате инсталирано многу програми на вашиот компјутер, нешто сосема нормално и многу од тие програми да сакаат делумно да се вчитаат при стартување за да бидат достапни на побрз начин, тоа значи дека стартувањето на компјутерот забавува долу енормно (еден од проблемите на бавниот компјутер е ова) и дека сите овие програми за жители во меморијата трошат голем дел од меморијата достапна во системот. Затоа, она што на почетокот може да изгледа како придобивка завршува како непријатност бидејќи компјутерот забавува, потрошувачката на Процесорот непотребно и второто исто така може да доведе до прекумерно загревање на процесорот (особено во лето).

Винамп плеер

PНавистина, ако погледнете во долниот десен агол на вашата работна површина (во Windows XP) ќе видите многу икони, секоја од нив претставува програма што започна при стартување и останува жител на меморијата. Веќе рековме дека некои се неопходни како антивирус, но други трошат ресурси само непотребно. На пример, да претпоставиме дека ја инсталиравте Winamp Бидејќи за време на викендите сакате да слушате музика со вашиот компјутер, но во текот на неделата работите со вашиот компјутер и не го користите, кога го инсталирате Winamp, тој секогаш започнува заедно со компјутерот, така што останува во меморијата сè додека бидејќи вашиот компјутер ве чека да го користите плеерот, но вие го користите само за време на викендите, така Зошто да ја чувате таа програма во меморија, ако не ја користите?. Од друга страна, дури и ако ја користите програмата секој ден, разликата помеѓу нејзиното започнување од нула до започнување од меморија е минимална, а сепак цело време кога не го користите плеерот, тоа ќе ви одзема ресурси. Зарем не би било подобро да се спречи започнувањето на програмата кога се стартува компјутерот и да се спречи тоа да престојува во меморијата?.

Како да спречите вчитување на програма во меморијата веднаш штом компјутерот започне

PЗа да спречиме вчитување на програма во меморија и започнување со оперативен систем, имаме неколку методи, но ќе видиме само еден што е најлесен за мене.

1-ви) Одете во менито "Start" и кликнете на "Run":

Започнете да трчате

2-ви) Windowе се отвори прозорецот наречен "Стартувај", во кој мора да напишете „Msconfig“ (без наводници). Потоа кликнете на "Прифати".

Стартувај прозорец

3-ви) Windowе се отвори прозорецот «Алатка за системска конфигурација», кликнете на последното јазиче погоре, каде што пишува «Почеток».

Насловна картичка Алатка за конфигурација на системот

4-ви) Сега можете да ги видите сите програми што се вчитуваат кога ќе го вклучите вашиот компјутер.

Програми за жители на меморија

5-ви) За да спречите вчитување на кој било од нив, мора да го одштиклирате соодветното поле. За да спречите вчитување на Winamp, на пример, одштиклирајте го полето што се појавува веднаш до „winampa“ што одговара на „Winamp agent“ програмата Winamp што е вчитана при стартување.

Агент на Винамп

6-ви) Откако ќе ги одштиклираме сите полиња што одговараат на програмите што НЕ сакаме да бидат вчитани на почетокот, мора да кликнеме на „Примени“, а потоа на „Затвори“. Важно е да не започнувате со избор на кутии како луд и да ги отштиклирате само оние што знаете дека одговараат на програмите што сакате да ги отстраните. Откако ќе кликнете на «Затвори», ќе се појави следниот прозорец во кој мора да изберете помеѓу рестартирање на системот сега или подоцна.

рестартирајте сега или подоцна

BПа, тоа е сè, кога ќе го рестартирате компјутерот, ќе се појави прозорец кој ве известува дека е користена алатката за конфигурација на системот, проверете го полето за да не ви се прикажува повторно и затворете го прозорецот. Програмите што ги избравте повеќе нема да се вчитуваат, тоа не значи дека сте ги деинсталирале, едноставно сте спречиле да започнат заедно со оперативниот систем и да трошат ресурси. Запомнете дека постојат резидентни програми како што се антивирус и други од оперативниот систем што не треба да ги оневозможувате. За какви било прашања користете ги коментарите. Поздрав од лозов орев.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

37 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оцет убиец dijo

  Здраво Алфред мило ми е што си тука и што ти се допаѓа страницата. Ви благодарам многу за вашиот коментар и поздрав за вас и за многуте посети што доаѓаат од вашата земја.

  1.    Јули dijo

   Зошто да ја чувате таа програма во меморија ако не ја користите? Можете ли да одговорите на тоа прашање

 2.   Алфред dijo

  Јас навистина учам многу од вашите коментари денес, 19 година Ја најдов вашата страница, поминаа 2007 часа и никогаш не се заморувам да ги читам сите ваши коментари кои се многу важни и интересни, лесни за читање и едукација. Јас навистина честитам вие и ви благодарам за вашето учење.

  Поздрав.
  Алфредо (Арекипа - Перу - Јужна Америка)

 3.   Едсон dijo

  Здраво Алфредо, барање би сакало да знае во кој дел или дел од меморијата се наоѓа антивирусот.
  Друго е каде точно се наоѓа командата com и ако можете да пристапите до овој дел да или не и зошто, ви благодарам, се надевам дека ќе ми одговорите тука и на мојата е-пошта ако не е многу мака и ви благодарам многу

 4.   Петар dijo

  Ви благодариме што ми помогнавте со малку програма што ме бунеше на почетокот на прозорците

 5.   Оцет убиец dijo

  Нема на што Петар сосема е вообичаено да се најдат упорни досадни програми кои се инсталирани на почетокот на Виндоус и не оставаат на мира. Поздрав

 6.   Mariana dijo

  Па, првиот пат кога влегов на оваа страница и тоа беше случајно и навистина ми служеше; затоа што имав многу сомнежи во врска со компјутерската наука! Благодарам

  Грижете се ... Поздрав

 7.   Америка dijo

  п.с не ми помогнаа во она што сакав да го знам
  ништо не се појави во кое се сомневав
  Ми се појави сè, освен она што го барав
  Сакав да знам што се програми за консултации
  како што е енкарта, речникот, итн ...
  Тоа е затоа што на училиште ми дадоа домашна задача да го барам тоа
  Знам за што служат, но сакав да имам посложени информации и сè уште не ги најдов

  Ви благодариме за вашата помош!!

 8.   Оцет убиец dijo

  Повелете Маријана, застанете покрај блогот од време на време и проверете дали се разрешени вашите сомнежи. Се најдобро.

 9.   Луис dijo

  Ви благодарам многу за објаснувањето. Исто така, би сакал да знам дали outlook express е резидентен и дали може да се отстрани од конфигурацијата за подигање, бидејќи користам други програми. Исто така, како можам да пристапувам до папките каде што се преземени зачувувачите на екранот и позадината на работната површина.
  Ви благодарам многу за страницата и за помошта.

 10.   Оцет убиец dijo

  Луис дека знам дека изгледот експрес не започнува кога компјутерот започнува, тоа треба да го направите рачно.
  Папката ќе зависи од локацијата што сте ја одбрале кога сте преземале, по дифолт тоа е обично Мои документи. Обидете се да видите. Поздрав

 11.   Начо dijo

  Ви благодариме за информациите за програмите за жители. Поздрав, Начо.

 12.   mauricio dijo

  здраво оцет: нема сомнение дека си супер паметен да објасниш дека секогаш имав желба да имам подвижен скрин сејвер и благодарение на тебе, веќе го имам. поздрав од Мексико. оди напред и продолжи да нè учи.

 13.   Оцет убиец dijo

  Дани клучот за кој прашуваш е Shift (голема буква), оној со стрелата, а не Caps Lock. Ако го држите притиснато за време на стартувањето на Windows, програмите хостирани во Start нема да се вчитаат. Се најдобро.

 14.   Фер Лопез dijo

  За малку што прочитав на оваа страница, видов многу објективност и прецизност во информациите што ги нудат.
  Мило ми беше што ги запознав «тие веќе се во моите омилени»

 15.   едит dijo

  Не можам да најдам што е потребно

 16.   Марија dijo

  Здраво, првпат ја посетувам вашата страница и сум воодушевен од сè што ќе најдам таму; несомнено е дека веќе сте на моите омилени страници.
  Чао .... и среќа.

 17.   Луу dijo

  здраво, еј, ова ми помогна многу да ги разберам домашните задачи, добро е што правиш вакво истражување
  чувај се
  се гледаме наскоро

 18.   Луу! dijo

  Здраво!

  Навистина..Ова многу ми помогна!
  Внесете и се чинеше многу добро објаснување и информација.

  Поздрав до сите.

  Лурд

 19.   Луис dijo

  Ви благодариме за вашата помош! Би сакал да знам малку повеќе! Чао !!

 20.   Вилијам dijo

  Како можам да направам за да деинсталирам програма што е инсталирана, но не се појавува во списокот на програми што се инсталирани?

 21.   Хана алманза dijo

  Здраво

 22.   Хана алманза dijo

  хаооооооооооооооооооооооооооооооооооу

 23.   радијар dijo

  Овие совети ми беа многу корисни за забрзување на меморијата на мојот стар компјутер.

 24.   радијар dijo

  Ви посакувам наскоро

  Збогум

 25.   Луис dijo

  упатствата се многу добри и лесни …… и имам прашање кој антивирус е подобар и што ми кажуваат за kasperky, и ако имате клучеви за ова… ве молам благодарам

 26.   Луис dijo

  ве молам дајте ми адреса каде што можам да преземам клучеви од Kaspersky

 27.   МОРОНИ dijo

  Прв пат влегувам и сакам да куидам

 28.   Луис dijo

  Ви благодариме за вашите информации за започнување на програми за жители. Многу навремено.

 29.   мало стапче dijo

  Ви благодарам многу за информацијата! Таа многу ми служеше и ми требаше за практична работа во училиште. Благодарам уште еднаш
  салу2!

 30.   Луис dijo

  не, оваа информација многу ми помогна

 31.   пилешко јон dijo

  Ви благодарам многу многу добро објаснето, одличен пост

 32.   Мигел dijo

  Вистината и не е да се дава коба, тоа е дека се потребни повеќе ваши постови што им ги објаснуваат работите на не многу искусните на едноставен и јасен начин.
  Би сакал да прашам кои се резидентните програми што треба да бидат неопходни при стартување на компјутер, освен секако антивирусот? Благодарам многу .

 33.   ем, нок dijo

  Оваа страница е многу добра ... има сè што барате !!!

  многу добро!!

  со среќа се гледаме! ...

 34.   Gabriel dijo

  Здраво, ова е нешто што отсекогаш сум сакал да го направам, но до денес сфаќам како да го направам тоа, иако мојот оперативен систем не е XP туку Виста, ќе видам дали можам да го сторам тоа. Благодарам

 35.   АлбаМеркур358 dijo

  Фала многу, бев очаен да го инсталирам Симс 2 и немав меморија заради резидентните програми !!

  Патем многу добро го објаснувате

 36.   АлбаМеркур358 dijo

  * Вие многу добро го објаснувате тоа, тоа го тера дури и мачка по компјутерска наука како мене да открие без проблеми! Благодарам уште еднаш!!