Запознајте го новиот MacBook Pro што Apple го воведе во длабочина

MacBook Pro

За него се зборуваше пред многу месеци, и на крајот сè заврши да се потврди. Компанијата Купертино одлучи да ги ослободи своите желби за обновување (прагматично, доколку) на палетата лаптопи фокусирани на професионалното опкружување што го има. Со сето ова, Apple го претстави новиот MacBook Pro со мали промени во дизајнот и нагли функционални промени, можеби не во однос на суровиот хардвер, ако во смисла на иновации во однос на методите за интеракција со оперативниот систем. Ние ви покажуваме сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro и неговиот нов Touch Bar, мала лента AMOLED што ја придружува тастатурата и вклучува Touch ID.

Toе ги разгледаме најрелевантните карактеристики во опсегот Pro, како за моделите од 13 инчи, така и од 15 инчи, истражувајќи ги новите технологии вградени во лаптопите на Apple.

Дизајн промени што можеме да ги цениме

MacBook Pro лице в лице

Новиот MacBook продолжува да ја одржува истата суштина како и секогаш, сепак, како што ќе се случи со MacBook Retina, Apple одлучи да ја отстрани опцијата за осветлено јаболко кој го придружуваше овој лаптоп од 2012 година, заменет со полиран алуминиумско јаболко на точно истото место како порано. Ние веруваме дека оваа околност се должи на намалувањето на дебелината на истата, бидејќи не веруваме дека е поевтино да се направи лого во проucирна пластика отколку во метал (се сеќаваме дека задниот блок се напојува со задно осветлување на ЛЦД) .

Во однос на големината и тежината, двата модели се a 17% потенок отколку неговиот претходник, во случај на MacBook 13 инчи се среќаваме 1,37 кг и 14,9 мм дебелина, од друга страна, моделот на 15 инчи pesa 1,83 кг и е малку подебел од 13-инчниот, иако скоро незабележливо, го достигнува 15,5 мм.

Допир лента со вклучен ID на допир, функционални копчиња во верзија 2.0

macbook-pro7

Ова беше клучот за презентацијата, начинот на кој Епл сакаше да ги отвори устите на главните гледачи, горната лента AMOLED која е одговорна за снабдување со карактеристиките на функциските копчиња, со јасен поттик на ниво на прилагодување, бидејќи Touch Bar-от ќе може да прифати бесконечни функции, сè што програмерите можат да го прикажат на екранот. Во презентацијата можевме да видиме како да се подигне и намали осветленоста ќе биде прашање на лизгање на прстот или како можеме да се движиме во рамките на уредувањето на видеото, едноставно со лизгање на прстот на овој екран со повеќе допири што го вклучи Apple тастатурата на неговиот MacBook Pro.

На десната страна од него наоѓаме уред кој дефинитивно го достигнува единствениот производ на Apple каде што не бил присутен, Touch ID. Компанијата Купертино смета дека е соодветно да го вклучи читачот на отпечатоци што стана модерен, но сега на нивните лаптопи. На овој начин, интеграцијата на macOS Sierra со Apple Pay ќе ни овозможи да плаќаме преку нашиот компјутер само со ставање на прстот на Touch Bar.Останува да видиме дали компаниите што развиваат ќе ги стават батериите и тоа исто така ќе ни овозможи за пристап до веб-страниците со лозинка преку ID на допир. Од друга страна, една од најпознатите curубопитни функции на Touch ID на Mac е дека само со отпечаток од прст, системот автоматски ќе го смени корисникот.

Тракпадот расте, а исто така и тастатурата

MacBook Pro

Технологијата „пеперутка“ во тастатурите MacBook за многу кратко време доби многу следбеници, а едно од сомнежите што го имавме ние корисниците на Mac е зошто Trackpad ги усвои можностите на Force Touch во 2015 година, сепак, не сакаше да се прилагоди на нова тастатура. Епл смета дека е соодветно да вклучи обновена верзија на тастатурата со технологија „пеперутка“ во својот MacBook Pro, за што компанијата од Купертино има само добри зборови.

Од друга страна, Trackpad порасна, токму тој двојно поголем. Сепак, немаше новости во врска со системот на употреба, ќе продолжи да ги одржува можностите на Force Touch што го прави без сомнение најдобриот Trackpad на пазарот, нешто што Apple не може да го каже за своите безжични глувци, кои се прилично слабо користени.

Екранот е обновен, како кај iPhone 7

MacBook Pro

Apple секогаш се пофали со панели, и покрај тоа што е LCD, сегашниот MacBook Pro Retina веќе понуди 2K резолуција што ги воодушевуваше корисниците. Овој екран е подобрен ако е можно, зголемување на осветленоста што може да ја понуди до 60% и проширување на контрастот на истата, нудејќи црнци со спектакуларен реализам, нешто што отсекогаш било трн во панелите што ги користи Apple. Овие нови модели ќе заштедат траење на батеријата благодарение на новите екрани.

Но, не сè застанува тука широкиот спектар на бои достигнува и до панелите на MacBook Pro, нудејќи што е можно поверни бои и кои ќе ги воодушеват експертите за дизајн, фотографија и видео кои работат со лаптопот со јаболка.

Wичаното поврзување ќе биде слаба точка

макбук-про-3

„Епл“ реши да ги жртвува пристаништата „Тандерболт“, држачот на СД картичката и HDMI во еден пад. Паметен потег кога станува збор за собирање додатоци, сепак, тој го задржа 3,5 милиметарскиот mmек, нешто доста curубопитно, ако сметаме дека го елиминираше HDMI, дигитален аудио и видео стандард што е присутен во сите hi-fi производи на пазарот. Сето ова ќе го снабдува 2 USB-C / Thunderbolt 3 во случај на MacBook Pro 13 без допирна лента и 4 USB-C / Thunderbolt 3 во случај на останатите модели.

Цена и достапност на новите MacBooks

MacBook Pro

Се сеќаваме дека покрај овие модели на каталози, Apple ни овозможува да ги прилагодуваме нашите уреди во однос на хардверот до исцрпеност, така што цените ќе варираат во зависност од тоа што ќе додадеме, до скоро 6.000 €. MacBook Pro 13 ″ моделот без Touch Bar сега е достапен за купување, останатите модели Тие имаат време на испорака од три недели до еден месец од денес.

 • MacBook Pro 13 - со допирна лента
  • MacBook Pro со 2 Ghz и 256 GB простор за складирање: 1.699 евра
  • MacBook Pro со Touch Bar и Touch ID на 2,9 Ghz и 256 GB: 1.999 евра
  • MacBook Pro со Touch Bar и Touch ID на 2,9 Ghz и 512 GB: 2.199 евра
 • MacBook Pro 15
  • MacBook Pro со Touch Bar и Touch ID на 2,6 Ghz и 256 GB: 2.699 евра
  • MacBook Pro со Touch Bar и Touch ID на 2,7 Ghz и 512 GB: 3.199 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.