Извршете датотека или апликација програмски на Mac OS X

закажете задачи во Mac OS X

И покрај фактот дека сме многу организирани и работиме уредно на нашиот компјутер со Mac OS X и во секоја од неговите апликации, секогаш ќе има одредени околности во кои не е можно да управуваме со неколку параметри. На пример, лводење апликација или отворање на одредена датотека тоа може да бара дополнително време од наша страна.

Како и во Виндоус, постои можност да бидете во можност закажете исклучување на компјутерот по одредено време, исто така, во компјутери со Mac OS X ова може да стане голема потреба. Од оваа причина и во оваа статија ќе предложиме употреба на интересна апликација што ја најдовме, која освен што е целосно бесплатна, тоа ќе ни помогне да извршуваме неколку апликации на закажана основа.

Создавање закажана задача во Mac OS X

За да се постигне оваа цел, мора да се потпреме на апликација, нешто што засега ќе му го препорачаме на оној со име «Мургаа распоредувач»И дека можеш преземете од следниот линк. Оваа алатка е компатибилна со верзии на Mac OS X 10.6 наваму, нешто што треба да го земете предвид пред да продолжите да ја преземате и инсталирате. Што се однесува до корисничкиот и управувачкиот интерфејс, тој ни нуди минималистички, но целосен аспект во исто време, кога станува збор за исполнување на задачата што ќе му ја довериме.

закажете задачи во Mac OS X 01

Сликата што ја поставивме во горниот дел одговара на интерфејсот на оваа алатка за Mac OS X, каде што веќе може да се восхитувате на неколку аспекти што сигурно лесно ќе ги идентификуваме. Само таму извршивме (како пример) 3 закажани задачи, што веќе ни дава мала идеја за димензијата со која треба да работиме во оваа апликација. Ова значи дека можеме да извршиме цел список на задачи што треба да се извршат на програмиран и автоматски начин во времето што го дефинираме.

Не само што ќе имаме можност да ги извршуваме калкулаторот и која било друга алатка на нашиот компјутер со Mac OS X, туку и да отворање датотека со одредена апликација. Само за да дадеме мал пример за второто, би можеле да сугерираме дека ако работиме на комплексна уметност за која е потребно долго време да се отвори, би можеле да ја закажеме да работи половина час пред да излеземе пред компјутерот, ова на тоа сè е подготвено.

Секоја од овие задачи може да биде избрана за да уредува или да направи некои измени; На истата слика можеме да го цениме овој аспект, нешто што сугерира можност:

 • Закажете нова задача.
 • Уредете ја избраната задача.
 • Избришете ја избраната задача.
 • Избришете ги сите закажани задачи.
 • Отвори за одредена датотека.
 • Скријте го прозорецот за закажани задачи.

Можете да ја извршите секоја операција што ја сакате со овие дополнителни опции што ви ги покажува алатката; кога одите во креирајте нова закажана задача, веднаш ќе се појави нов прозорец во кој мора да дефинирате неколку аспекти за да може ова да се постигне.

закажете задачи во Mac OS X 02

На сликата што ја сместивме во горниот дел можеме да видиме што рековме, односно дека ќе имаме можност за изберете датотека или алатка за извршување на одредени датуми; За ова ќе користиме едноставен календар, како и мал часовник. Ако оваа задача треба да се извршува секој ден (или само неколку од нив во месецот), изборот на овие денови треба да се изврши со копчето Shift или CTRL, сето тоа зависи од распоредот за работа што го испланиравме со ова. алатка на Mac OS X.

Кога ќе завршите со закажување на задачите во оваа алатка, можете да добиете да го скриете прозорецот со помош на опцијата што ја споменавме претходно; Треба да се напомене дека апликацијата ќе биде скриена, но ќе продолжи да работи во позадина, со можност повторно да се појави ако ја избереме од горната лента. Без сомнение, ова е одлична алтернатива за сите оние кои работат на компјутер со Mac OS X и каде, времето е кратко при извршување одредени апликации или датотеки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.