ISO, ASA и DIN

Во денешно време кога се повикуваме на индексот на фотографска чувствителност на филм, фотосензитивна површина или сензор, станува збор за ISO. Не секој ќе го знае тоа ISO се залага за меѓународна стандардна канцеларија, но уште помалку, особено оние кои кратко време се занимаваат со фотографија и ако имаат снимено само дигитално, ќе знаат дека ИСО е нешто ново.

Во минатото, вредностите на ISO чувствителност беа познати како DIN (Дојче индустрија Норман), а подоцна беше преименуван ASA (Американска асоцијација за стандарди). Вредностите на ASA и ISO се идентични, тоа само го смени името, но при ракување со DIN работите беа различни, бидејќи кога чувствителноста е двојно зголемена, ДИН вредноста се зголемува за три единици, додека во вредностите на ASA и ISO таа е помножено со две.

Подолу ги имате еквиваленциите помеѓу ISO-ASA и DIN

100-21

200-24

400-27

800-30

и така натаму

Како iosубопитност да се каже дека во советскиот блок се користеше различна скала на чувствителност, наречена ГОСТ (Gosudarstvenny Standart што значи државен стандард) што остана до 1987. Скалата ISO-ASA / GOST е оваа:

100-90

200-180

400-360

800-720

и така натаму

Се надевам дека го најдовте briefубопитен овој краток преглед што го дадовме на еден од најважните столбови на фотографијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кралот Давид на Мажаните dijo

  голем придонес е директен во личната колекција! Информациите не се корисни за развој на фотографија, но навистина верувам дека тоа е факт што не секој го знае и може да бидете чекор понапред од колегите фотографи! благодарам !!

 2.   Хуан Карлос dijo

  Ви благодарам многу, мојата посета беше мотивирана да ги потврди еквиваленциите помеѓу АСА и ИСО. Сосема ми стана јасно.

  Мало појаснување:

  ДИН (Дојче Индустри Норман) е германска институција за индустриска стандардизација
  ASA (Американска асоцијација за стандарди) е американска институција исто така за стандардизација.

  И со оглед на разновидноста на стандардите, ISO се залага за Меѓународен стандарден канцеларија, што не заменува ништо од горенаведените Во случај на фотографска чувствителност, ISO, можеби поради поголема имплементација, го воспоставува стандардот за земање на ASA, меѓутоа, во случај на големината на листовите за хартија, ISO го зема стандардот на DIN.