Android Q ќе се вика Android 10, збогувајќи се со десертите: ги прегледуваме сите имиња на слатки што сте ги користеле

Андроид 10

Гугл штотуку објави кое ќе биде последното име на Андроид П: Андроид 10. Да, добро читате, се чини дека на Гугл му здосади да бара имиња на десерти за да ги крсти новите верзии на Андроид што ги лансира секоја година и со пристигнувањето од десеттата верзија, смета дека е идеален момент.

Quiche, Quaker Oats, Quindim, Quinoa ... беа некои од имињата што се разгледуваа како можни имиња за следната верзија на Android. Гугл тврди дека причината за оваа промена е затоа што тие сакаат да го направат брендот што е можно поинклузивен и достапен, и покрај фактот дека секоја година, Да се ​​најде име за верзијата Андроид беше многу забавно.

Исто така, момците во Гугл ја искористија рекламата до сменете го традиционалното лого што го придружува Андроид практично од почетокот и во која можевме да ја видиме главата на Енди на крајот од името. Сега, репрезентативниот робот Андроид ја става главата на врвот на името, односно одржувајќи го истиот тон на бојата, но не и типографијата што сега е малку постилизирана.

Ова ново лого ќе започне да се користи редовно во следните неколку недели, веројатно кога ќе биде објавена финалната верзија на Android 10, верзија за која не треба да трае долго за официјално да се појави на пазарот, а која е во бета фаза од минатиот март.

Според Гугл во написот каде што ја објави оваа промена, некои букви како што се L и R не се разликуваат во некои јазици освен што многу тешко да се најде име секоја година што е универзално. Покрај тоа, на корисниците кои не се запознаени со номенклатурата, им е сè потешко да знаат дали вашиот терминал ја користи најновата достапна верзија.

Андроид 1.6 крофна

Андроид крофна

Андроид 1.6 беше една од првите стабилни верзии на Андроид и става на дланка пристап до поле за пребарување на Google што денес е една од најкористените карактеристики од корисниците на оваа платформа. Оваа верзија се отвори за нови формати и форми на екранот, покрај тоа што беше лансирање на продавницата за апликации Android Market, сега позната како Play Store.

Андроид 2.1 Еклер

Андроид Еклер

Андроид 2.1 Еклер покрај другите, поздрави и екрани со висока резолуција анимирани позадини кои реагираат кога комуницирате со нив. Друга новина беше можноста за користење на терминалите управувани од овој оперативен систем како GPS благодарение на Google Maps. Покрај тоа, ни овозможи да добиваме информации за сообраќајот во реално време и беше воведена можноста за замена на тастатурата со микрофон за да диктираме што сакаме да напишеме.

Андроид Froyo 2.2

Андроид Фројо

El гласовна контрола започнаа да бидат вообичаени во верзиите со Android 2.2 Froyo. Можноста за споделување на податочната врска со други терминали или уреди и значително подобрување на перформансите беа уште една од важните новини што се појавија со оваа верзија на Android.

Андроид 2.3 джинджифилово

Андроид джинджифилово

Андроид 2.3 се фокусираше на подобрување на перформансите на уредите во игрите, дозволувајќи им на развивачите да создаваат 3Д игри, покрај значително зголемување на траењето на батеријата (благодарение на панелот за управување со ресурси што ни овозможи да ги консултираме апликациите што трошеле најмногу) додадете поддршка за NFC чиповиИако првично не беше насочено кон правење плаќања преку мобилен телефон како што е денес.

Андроид 3.0 саќе

Андроид саќе

Со Android 3.0 Android почна да достигнува таблети со своја верзија што максимално го искористи најголемиот простор достапен на почетниот екран. Сепак, како што ја видовме еволуцијата на Андроид, се чини дека пазарот за таблети престана да биде нешто за што треба да се посветуваат ресурси од Google.

Оваа верзија е вклучена на екранот на копчиња за навигација, што им овозможи на производителите да започнат да додаваат физички копчиња на нивните терминали, нешто што тие го направија релативно малку. Брзите поставки каде што можеме да ја провериме батеријата, статусот на врската и времето доколку се наоѓаат на исто место.

Андроид 4.0 Сладолед Сендвич

Андроид сладолед Сендвич

Сладоледот беше верзија на Андроид која се фокусираше на прилагодување од страна на корисникот, бидејќи ни овозможи да го прилагодиме почетниот екран, да додадеме кратенки за апликации и да споделуваме содржина веднаш кога и како сакаме. Исто така, воведе можност за контрола на употребата на податоците на апликациите за кои е потребна Интернет-врска.

Благодарение на чипот NFC, се роди функција што беше воведена во Android Gingerbread Android Beam, систем за размена на содржини што ја користеше оваа технологија, и кој беше идеален за споделување видеа, апликации, игри, музика ... без прибегнување кон споделување преку е-пошта.

Андроид 4.1 Желе Bean

грав од андроид желе

Google Now се појави со лансирањето на Jelly Bean, станувајќи асистент за мобилни телефони што сите, во одреден момент, го посакувавме. Друга новина е можноста за комуницирате со известувања и користете повеќе кориснички сметки на ист уред.

Андроид 4.4 KitKat

Андроид KitKat

„Ok Google“ дојде со Android 4.4 KikKat, функција што ни овозможи да започнеме пребарување на Интернет, да оствариме повик, да свириме песна, да испратиме СМС-порака ... Дизајнот исто така доби важна промена, бидејќи кога гледавме содржина, лентите за навигација беа скриени за да може да се фокусираме на она што навистина сакавме да го видиме.

Андроид 5 шекерче

Андроид шекерче

Лижавчето пристигна со еден од големи промени во дизајнот во Андроид, посвојување материјал дизајн што денес е многу важен дел во дизајнирањето на најкористениот мобилен екосистем во светот. Покрај тоа, таа исто така ја прошири својата корисност и започна да ги достигнува и телевизорите и автомобилите и паметните часовници.

Андроид 6 слез

Андроид слез

Google Now стана многу поинтуитивен бидејќи не беше потребно да престанеме да ја користиме апликацијата што ја користевме за да можеме да ги поставуваме нашите прашања. Со Android Marshmallow, Google ни дозволи утврди какви дозволи сакавме да им доделиме на апликациите што ги инсталиравме, овозможувајќи ни да ги деактивираме оние што немаат смисла според видот на играта или апликацијата. Друга новина беше новиот систем за оптимизација на батеријата, интелигентен систем што го оптимизираше нашиот уред за да заштеди батерија кога навистина ни треба.

Андроид 7 Нугат

Андроид 7.0

Една од главните новини што произлезе од раката на Андроид 7 беше можноста за мултитаскинг, дозволувајќи ни отворете две апликации истовремено на екранот, за да можеме да гледаме филм додека одговаравме на е-пошта, пораки ... Благодарение на Vulkan API, игрите достигнаа друго ниво и им овозможија на развивачите да понудат поостра графика, како и вклучување на неверојатни ефекти.

Апликациите за виртуелна реалност, преку очила каде да го постават телефонот, се појавија со лансирањето на Android 7 Nougat. Другите новини се наоѓаат во можноста на рспондер директно од известувањата, групирање на овие, можност за прилагодување на изгледот и опциите на Брзите поставки и функцијата Заштеда на податоци, што ги спречи апликациите во позадина да ја користат Интернет-врската за ажурирање.

Андроид 8 Орео

Андроид Орео

Со Android 8 Oreo, времето на стартување на терминалот кога ќе го вклучиме беше практично преполовено, тој го претстави автоматско пополнување на страниците за најавување и ни понуди различни опции кога избравме текст на екранот. Друга новина за која аплаудираа многу корисници беше функцијата PiP, Слика во слика, која ни овозможува да прикажуваме видео на лебдечки екран додека користиме други апликации.

Андроид 9 пита

Андроид пита

Ова беше најновата верзија на Андроид што ја усвои номенклатурата за десерти да се нарече. Подобрувањето на автономијата, уште еднаш, беше една од главните новини што дојдоа од раката на Android Pie, бидејќи благодарение на вештачката интелигенција, оперативниот систем беше многу побрз пред нашите активности.

La навигација со гестови Таа стана верзија за да им овозможи на производителите да понудат поголема големина на екранот со елиминирање на долната лента за навигација. Друга новина се наоѓа во контролната табла што ни овозможи во секое време да знаеме каква е употребата на нашиот терминал, каде што е прикажано времето што го поминуваме во секоја апликација и ни овозможува да поставуваме аларми ако го надминеме времето на употреба што претходно утврдивме.

Андроид 10

Андроид 10

Една од најинтересните новини што ни доаѓа од раката на Андроид 10, и ако е име на десерти, е ноќен режим, режим што автоматски го заменува или рачно ако го воспоставивме, корисничкиот интерфејс, како и оној на апликациите, што ќе прикаже целосно црна или темно сива боја (во зависност од апликацијата).

Десктоп режимот е уште една од новините што ги наоѓаме во Андроид 10, и ни овозможува поврзете го нашиот паметен телефон со монитор и користете го како што работиме во моментов со компјутер. Снимањето на екранот, уште една од најочекуваните функции од заедницата, е уште една од новините на оваа верзија, бидејќи нема да бара употреба на апликации од трети страни.

Подобрете ја приватноста со ограничување на пристапот и употребата направена од некои апликации во позадина, подобра родителска контрола и одговорите што ги пишуваме од самото известување, заедно со можноста за споделувајте лозинки за Wi-Fi мрежи користејќи QR-кодови се други интересни новости кои доаѓаат од раката на Андроид 10.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.