Инстаграм се придружува на трендот на преноси во живо

Instagram

Откако Твитер официјално ја лансираше својата апликација Перископ, со која можеме да пренесуваме во живо што сакаме, многумина ја видоа оваа идеја поволно, што точно не е оригинално од Твитер, туку од Миркат, апликација што дозволуваше долго време, ваков вид на емитување е извршена, но бидејќи тие не се достапни на голема платформа тие не ја достигнаа пошироката јавност на масовен начин. На Фејсбук му требаше малку време да ја лансира машинеријата за да копира сè што сака во врска со другите услуги, нешто на што порано нè навикна.

Сепак, се чини дека Инстаграм чекаше да ги види резултатите од експериментот, публиката, корисниците, побарувачката ... и конечно одлучи да започне услуга за пренос во живо наскоро, како што објави извршниот директор на Инстаграм за Фајненшл тајмс. Овој вид емитување е достапен и преку Јутјуб, платформа која исто така размислуваше двапати кога ја нудеше, што индиректно веќе може да се направи преку апликација за која малкумина знаат.

Во моментот, шефот на Инстаграм не информира за очекуваниот датум за пристигнување на оваа услуга бидејќи сака да го стори тоа добро, извршувајќи ги потребните тестови за да нема оперативен проблем при неговото лансирање, па најверојатно е тоа што Ако сè уште не сте започнале да работите на оваа услуга, направете го тоа наскоро, па пренесувајте во живо на Инстаграм не би бил достапен најмалку 3 до 4 месеци.

Некои гласини сугерираат дека компанијата работи на оваа функција веќе некое време и очекуваниот датум на лансирање може да биде за Божиќ, време кога, како и летото, повеќе се користат социјалните мрежи, особено оние во кои корисниците објавуваат било каков вид на фотографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)