Инстраграмот повторно ќе го прикаже нашиот фид во хронолошки редослед

Анкетите се додаваат на Instagram Stories

Социјалната мрежа Инстаграм, одамна ја напушти социјалната мрежа на селфи фотографии и малку по малку станува една од социјалните мрежи, некако да се нарече, најкористена низ целиот свет. Според последните податоци, оваа социјална мрежа се користи на месечно ниво од повеќе од 800 милиони корисници.

Инстаграм, кој е во рацете на Фејсбук, пред некое време почнаа да го допираат носот на корисниците, како што веќе стори во неговата главна социјална мрежа, и тој започна да ја покажува нашата храна бидејќи веруваше дека можеме да бидеме заинтересирани за информациите за луѓето што ги следиме. Промена што ја спроведе и Твитер, но за среќа ни овозможува да ја оневозможиме.

Како што објави социјалната мрежа на нејзиниот блог, Инстаграм сака да имаме поголема контрола врз нашиот извор, и откако доби голем број поплаки од корисниците, и ќе додаде ново копче наречено нови публикации, што ќе ни овозможи рачно да го гледаме нашиот довод, а не како што се прави досега, случајно и автоматски.

Со кликнување на ова копче, сите објави во нашиот довод ќе бидат подредени хронолошки, за да не пропуштиме никакви фотографии. Вештачката интелигенција, на која би требало да се базираат за да ни покажат прво дека веруваат дека е поинтересна за нас, без оглед колку е тоа напредно, никогаш не може да ги замени преференциите, вкусовите и потребите на корисниците, бидејќи, пред сè, последниве се менуваат почесто.

Пред нешто повеќе од еден месец, Фејсбук повторно го смени својот алгоритам во дадете приоритет на содржината на нашите пријатели и семејство наместо вести, алгоритам кој никогаш не требаше да пристигне, бидејќи според Цукерберг, првичната идеја на социјалната мрежа беше да ги задржи луѓето што е можно поблиску, нешто што не се постигнуваше во последните години, каде што се даде приоритет на содржината на медиумите пред сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.