Chuletator и други алтернативи за правење котлети

Алтернативи на Chuletator

Котлетите отсекогаш биле ресурс кој широко се користел од студентите, иако би можеле да го наречеме традиција. Оној кој повеќе или помалку погодно забележал некој вид на информација што му овозможува да ја запомни таа информација што не најде само дупка во главата колку и да се трудиме.

Како што се приближува испитната сезона, многумина се студенти кои, со доволно време, подготвуваат терен за да ја подготват целата „документација“ неопходна за да можат да ги извршат страшните испити. Ако се вклучите во овој еснаф, Chuletator е едно од најдобрите решенија, но не е единственото. Во оваа статија ви ги покажуваме сите алтернативи за правење котлети што ги имаме на располагање на Интернет.

Класичниот и ветеран Чулетатор

Chuletator, класика на рифови

Во последниве години, Chuletator стана најдобрата алтернатива за да ни помогне да ги положиме испитите со кои се соочуваме. Тоа е најбрзиот начин за правење рифови од кога можеме направете ги преку Интернет преку нашиот прелистувач без да мора да преземаме датотеки, иако ни нуди и апликација што нема да помогне да ги испечатиме во големината што ја сакаме.

Chuletator ни овозможува да ја утврдиме не само големината на фонтот, туку исто така ни овозможува да додаваме наслови и да го форматираме текстот, така што е многу полесно да ја најдеме содржината што ја бараме. Откако ќе го создадеме исецкањето, можеме преземете го во формат на текст или испечатете го директно преку прелистувачот.

Но, ако не сакаме да го направиме тоа преку Интернет, претпочитаме направете го тоа тивко на нашиот компјутер и чувајте ја содржината, можеме да ја преземеме апликацијата Chuletator, апликација што ќе ни овозможи да ја одржуваме ажурирана содржината на котлетите секогаш кога ќе ни треба.

Правење рифови со Chuletator

Котлети за Виндоус

Тие треба да размислат за промена на името на овој вид апликација за полесно да ги пронајдат, но повторно зборуваме, во овој случај, за апликација наречена Chuletas, Chuletas во апликација што ни покажува формат Word каде што големината на буквата и документот се претходно поставени така што можеме да го испечатиме удобно Ако треба да ги прилагодиме параметрите и дека треба само да ја најдеме локацијата каде што сакаме да ја поставиме. За преземете рифови, само треба да поминете низ следниот линк.

Chuleteitor, рифови на мобилен со Android

Крпи за паметниот телефон

Иако во некои едукативни центри, употребата на мобилен телефон е забранета, тоа воопшто не е така, што ќе ни овозможи да го користиме својот паметен телефон за да ја зачуваме целата дополнителна содржина што немаше место во нашиот мозок. Chuleteitor е јасен пример за a апликација наменета за оваа намена.

Она што на почетокот може да изгледа како многу лоша идеја, во реалноста не е, бидејќи апликацијата е дизајнирана да има пристап до микрофонот секогаш кога ќе ја имаме отворено консултирајте се со нејзината содржина во режим на испит, па кога ќе слушнете најмала бучава, тој ќе го исклучи екранот и ќе го заклучи уредот.

Сензорот за бучава може да биде прилагодете се да бидат повеќе или помалку точни, како осветленоста на екранот, големината на текстот, позадината, големината на фонтот… Chuleteitor е одлична алтернатива на традиционалните рифови во физички формат.

Chuleteitor (Белешки за котлети)
Chuleteitor (Белешки за котлети)
Развивач: Jки развој
цена: слободен

Котлети за Андроид

За разлика од екосистемот на Apple за мобилни уреди, на Андроид можеме да најдеме различни апликации кои ќе ни помогнат да ги положиме испитите. Chops е уште една од овие апликации, која за разлика од претходната не работи со сензор за бучава, но ние ќе бидеме тие што мора притиснете го екранот кога сме во опасна ситуација.

Само со двапати притискање на екранот, апликацијата ќе ни го покаже и другиот, исто како што прават терминалите на Samsung со OLED екрани. Апликацијата е компатибилна со датотеки .txt за да можеме да ја напишеме содржината зачувана во други документи без да го копирате назад во апликацијата. Исто така, ни овозможува да користиме фотографии од книги за да ги вклучиме како листови за измами во рамките на апликацијата.

Рифови
Рифови
цена: Да бидат објавени

Крпи на вашиот паметен часовник Android Wear

Android Wear, платформата за Android паметни часовници, исто така ни нуди апликации за пристап до содржината што ја имаме на нашиот паметен телефон на брз, едноставен и многу, многу дискретен начин. Документи за Android Wear nви овозможува да пристапите до целата содржина што сме ја зачувале во Google Drive директно од нашиот паметен часовник, без оглед дали е поврзан со паметен телефон со Android или управуван од iOS.

Документите за Android Wear се компатибилни со сите паметни часовници од која било верзија повисока од Android Wear 1.x, па затоа е компатибилен со моделите од првата генерација кои се појавија на пазарот како што се Moto 360, LG G Watch, Huwaei Watch, Fossil Q Founder, Asus ZenWatch ... Да може да ги користиме сите функции што апликацијата ни ги нуди , мора да ја искористиме интегрираната набавка, бидејќи во спротивно нема да можеме да ги отвораме датотеките.

Документи за Wear OS (Android Wear)
Документи за Wear OS (Android Wear)
Развивач: апр
цена: слободен

Вашите котлети на Apple Watch

Брицови на Apple Watch

Носечките уреди станаа одличен уред што ни помага при полагање испити, особено ако ја користиме апликацијата Текст 2 часовник, апликација што ни овозможува да го напишеме текстот што го сакаме дисплеј на Apple Watch додека е дискретно и незабележително, особено ако паметниот телефон е уред што не е дозволен на овие тестови за знаење.

Watch 2 Watch ни овозможува да зачувуваме секаква содржина и покрај тоа што утврдуваме како сакаме тие да бидат прикажани на Apple Watch на најдискретен можен начин. Оваа апликација е достапен за преземање бесплатно Но, за да ги искористиме сите функции, мора да ја искористиме интегрираната набавка која има цена од 2,29 евра.

Гледајте текст 2 (врска со AppStore)
Текст 2 Гледајтеслободен

Tippex, имитирајќи ги етикетите на производите

Типекс ни овозможува заменете ја класичната ознака Tippex во која наместо да ги прикажуваме информациите за производот, како и неговите упатства за употреба, со текстот што сакаме да го имаме при рака во случај да ни биде потребен за време на испит. Преку нејзината страница, можеме да го преземеме образецот за етикета за да го измениме и да го прилагодиме на текстот што сакаме да го додадеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.