Исклучете го компјутерот со Windows 8.1 користејќи го заклучениот екран

01 го исклучи Windows 8.1

Сега, откако беше предложена најновата верзија на оперативниот систем на Мајкрософт, на сите негови корисници им беа понудени нови придобивки и помош; запомнете дека пред малку спомнавме неколку посебни карактеристики што ни го донесе овој оперативен систем Виндоус 8.1, кои не се сите, туку претставуваат неколку што треба да се користат во секое време.

Препорачуваме да ја разгледате статијата што ја предложивме пред малку, каде што споменавме 10-те најважни карактеристики на овој оперативен систем; Сепак, Дали има некој дополнителен начин да се исклучи Windows 8.1? Секако, нешто што станува интересно се додека наоѓаме команда што Мајкрософт ја криеше од безбедносни причини и дека сега, ќе ја откриеме за да можете да ја користите во секое време, на најлесен начин и секако, без треба да се справи со различните опции што се појавуваат во аглите на екранот, што одреден број на корисници го деактивираа поради мало незадоволство од нив.

Откривање на локалната датотека за исклучување на Виндоус 8.1

Па, има локална датотека во рамките на овој оперативен систем Windows 8.1, исто како и под името на SlideToShutDown.exe ќе ни помогне да активираме многу интересна функција во овој оперативен систем. Кога ќе го извршиме (откако ќе го пронајдеме) ќе можеме да му се восхитуваме на екранот што обично се појавува кога го блокираме тимот, тој повторно се појавува зафаќајќи 3/4 од својот простор надолу и каде што, превртена стрелка со навредлива порака, ни кажува да ја повлечеме до дното, така што опремата целосно ќе се исклучи.

Сега, можеби ќе се запрашате каде се наоѓа оваа интересна датотека SlideToShutDown.exe, ситуација што не е тешко да се дешифрира бидејќи би можеле да користиме различни механизми за да ја лоцираме, а 2 од најважните методи се следниве:

  1. Пронајдете го рачно со File Explorer во директориумот Windows-> System32
  2. Користење на опцијата Пребарување и поставување на името на SlideToShutDown.exe

Откако ќе се лоцира датотеката, ќе треба да кликнеме само двапати, така што екранот за заклучување со пораката и превртената стрелка, ќе се појави како што претходно предложивме.

Направете кратенка за SlideToShutDown.exe во Windows 8.1

Сега, ако ја користиме оваа постапка редовно да го исклучуваме овој оперативен систем, тогаш ќе биде невозможно да се користи некој од двата начина што ги споменавме погоре, бидејќи како корисници, ќе се умориме да правиме тоа Решението е да креирате кратенка за оваа датотека; Можеме да ја создадеме оваа кратенка за да ја лоцираме соодветната икона на работната површина. Ако не знаете како да го направите тоа, ви препорачуваме да прочитате написот каде го објаснуваме правилниот начин за извршување на оваа задача.

02 го исклучи Windows 8.1

Ако сме го лоцирале SlideToShutDown.exe преку втората постапка, ситуацијата е многу полесна, бидејќи ќе треба да кликнеме само со десното копче на прикажаниот резултат, а подоцна направете игла така што плочката ќе се прикаже како кратенка на почетниот екран Виндоус 8.1; запомнете дека со кликнување со десното копче на глувчето на овој резултат (или кој било друг што го најдовме) ќе се појават повеќе опции, иако онаа што навистина нè интересира во овој момент, е онаа што ја спомнавме, односно плочка се појавува како кратенка на почетниот екран.

03 го исклучи Windows 8.1

За да тестирате што се обидуваме да сториме, треба да извршите 2 или 3 апликации и да ги натерате да останат отворени, за да се отежне затворањето или исклучувањето на оперативниот систем; ако го направиме тоа кликнете на кратенката креирана на работната површина или на плочката што го сместивме на почетниот екран на Windows 8.1, ќе му се восхитуваме на екранот за заклучување што се појавува, зафаќајќи 3/4 од целата област. Ако имаме екран на допир, ќе треба само да ја избереме малата превртена стрелка со прстот и да го повлечеме целиот екран надолу. Ако наместо тоа, имаме глушец, со него ќе треба да го избереме тој екран за да го повлече надолу на ист начин; Со која било од двете операции, нашиот компјутер Windows 2 веднаш ќе се исклучи.

Повеќе информации - Интересни аспекти што треба да ги знаете за Windows 8.1, 10-те најдобри карактеристики што ќе ги цените во Windows 8.1, Оневозможете го екранот "LOCK" во Windows 8, Направете Кратенка за функцијата за пребарување во Windows


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.