Исклучете и вклучете iPhone со скршено копче POWER

Копче за напојување

Ако сте безусловен корисник на iPhone, ќе бидете на нерви ако преку ноќ Копчето POWER ќе престане да работи. Нормално, копчињата што ги има iPhone-от постепено престануваат да работат според употребата што ја давате, бидејќи на крајот на краиштата тие се не-тактилни механички копчиња и имаат абење.

Копчињата што најмногу се истрошија и престануваат да работат секако се исклучително одличните копчиња HOME и второ POWER копчето. Во овој пост ќе објасниме како да го вклучите и исклучите вашиот iPhone доколку се расипе копчето POWER и не сакате да одите на исходот на техничката служба.

Како и сите механички копчиња, како што се зголемува нивната употреба, така се зголемува и нивното абење. На iPhone-от, копчето што најмногу се расипува е HOME, иако понекогаш едноставната ре-калибрација на истиот го решава проблемот. Покрај тоа, ако ова копче е скршено, сеуште постои можност преку допирниот интерфејс на екранот, бидејќи Apple има инсталирано во системот во рамките на поставките за пристапност Помошен допир. Се состои од активирање на функциите на копчето на екранот за да не мора да го притискаме. За да го активираме овој систем, одиме Поставки / Општо / Пристапност / Асистивен допир.

Откако ќе го активираме, отсега полупро transparentирен круг ќе не придружува низ сите прозорци на нашиот iPhone. Можеме да ја смениме нејзината позиција и да ја поставиме таму каде што најмалку ни пречи, едноставно со влечење.

Досега добро, бидејќи и за вклучување и исклучување и заспивање на iPhone, користеното копче е POWER.

Ок сега Ако се скрши копчето POWER? На прв поглед, првото нешто што ќе размислите е дека или ќе поминете низ техничката служба или ќе го промените вашиот мобилен телефон. Па, ние ви порачуваме да не брзате и продолжете да го читате овој пост за да видите дека сè не е изгубено.

Преференции на копчињата

За да можете да исклучите iPhone без да го користите копчето POWER, само внесете го Асистивниот допир, притиснете на Фрли и во новиот екран што се појавува, кликнете на Заклучен екран ако она што го сакате е да го исклучите екранот и ако сакате да го исклучите мобилниот, оставете ја иконата притиснато некое време додека не се исклучи мобилниот.

Од друга страна, за да го вклучиме мобилниот, единственото нешто што можеме да направиме е да го користиме кабелот за полнач. Кога ќе го поврземе мобилниот за да го наполниме, тој автоматски ќе се вклучи, затоа не треба да притискате POWER за да го вклучите.

Повеќе информации - Покажете инсталирани апликации во центарот на вниманието на вашиот iPhone

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Синтија dijo

  Ви благодариме за информацијата, но нема друг начин да го вклучам вашиот iPhone без да мора да го користам полначот? Како на пример, не постои можност екранот на iPhone да се допре двапати за да се вклучи, и да не го користи полначот?

 2.   jen dijo

  Бидејќи го вклучувам мојот iPhone без употреба на домот и вклучувањето и исклучувањето веќе не работат 🙁 и не можам да го користам кога немам пристап до компјутер или полнач или на улица за да остварувам повици, се вклучува само дека јас примам пораки или повици како и јас

 3.   нарв dijo

  Ниту копчето ДОМ, ниту копчето POWER не ми одговараат, го исклучив телефонот навечер затоа што мислев дека ќе започне да се полни и не беше така, сепак не се вклучува, ПОМОГ?