Како автоматски да ги ажурирате информациите во нашите Gmail Контакти

Google Контакти

Преку овој напис ќе го научиме патот до моќта ажурирајте ги информациите во нашите Контакти на Gmail, сето тоа автоматски и без да мораме да оствариме еден телефонски повик до секој наш пријател за да ни понуди лични податоци што мора да ги пополниме во секое од полињата, ситуација на која тие дури и ќе соработуваат од соодветните места.

Со цел да ги ажурираме информациите од нашата Контакти со Gmail, ќе се фокусираме на употребата на мала скрипта (исто како што претходно правевме како гугл), што е потполно бесплатно и може да се користи отворено, но со ризик на секој корисник.

Чекори што треба да ги следите за да ги ажурирате информациите во нашите Контакти на Gmail

Ако користиме мала скрипта или макро на Google за да ги ажурираме информациите од нашата Контакти на Google, ќе се обиде да го автоматизира пополнувањето на информациите со барање од секој наш пријател да ни ги испрати соодветните информации. За да го направите ова, само треба да ги следиме следниве чекори:

 • Прво, мора да ја внесеме нашата сметка на Gmail со соодветните акредитиви.
 • Подоцна ќе мора да одиме во областа на нашите контакти.
 • Таму ќе ги избереме сите оние контакти чии информации не се целосни.

Гугл контакти 01

 • Сега треба да ја избереме иконата Групирајте и создадете нова.
 • Giveе и дадеме име на оваа нова група.
 • Ние кликнуваме на скриптата (чија врска ја оставаме на крајот од статијата).
 • Одиме кон Датотека -> Направете копија ...
 • Ние го пишуваме нашето име и името на Групата што неодамна ја создадовме во Сценариото.

Гугл контакти 02

 • Одиме до «Датотека -> Управувај со верзии»

Гугл контакти 03

 • Кликнуваме на «Зачувај нова верзија»
 • Ourе се создаде нова верзија на сценариото со нашата е-пошта, и ние кликнуваме на Ok.

Гугл контакти 04

 • Сега бараме „Deply as web app ...“ во Објави.

 

 • Ние го конфигурираме следниот прозорец како графички и кликнуваме на Deploy и потоа на Ok.

Гугл контакти 06

 • Кликнуваме на „Стартувај -> Иницијализирај“ и ги прифаќаме сите прозорци за дозволи и овластувања што се појавуваат.

Тоа е сè што треба да сториме за да ги ажурираме информациите од нашата Контакти со Gmail автоматски, само да чекаме за контактите на Gmail на кои сме им ја упатиле поканата да одговориме; откако се случи ова, порака ќе стигне до нашето сандаче, кој исто така ќе ни понуди дополнителна врска, која мора да ја кликнеме за да ја отвориме областа за контакт на нашата сметка и каде што автоматски, ќе бидат додадени дополнителните информации што ги дадоа нашите пријатели. Тука треба да ги прифатиме само речените информации за сè да биде целосно подготвено.

Размислувања за ажурирање на информациите во нашите Контакти на Gmail

Методот што го предложивме за да можете ажурирајте ги информациите од нашата Контакти со Gmail се заснова на макро, кое не припаѓа или е подготвено од нив, туку напротив, ќе се разгледа како апликација од трета страна. Од оваа причина, мора да се земе предвид практичноста да можете да споделувате информации со скрипта што не е автор на Google. За да го направите ова, предлагаме да ја конфигурирате приватноста на оваа скрипта кога ја споделувате со вашите контакти, ситуација што треба да се направи како што следува:

 • Одете на јазичето каде што се наоѓа скриптата на Google.
 • Пронајдете го синото копче Сподели што се наоѓа на горната десна страна.

Гугл контакти 07

 • Кликнете на ова копче.
 • Appearе се појави нов прозорец со опции за приватност.
 • Таму треба да ја избереме опцијата "Промени".

Гугл контакти 08

Тука можеме да се восхитуваме дека веднаш се појавува нов прозорец, каде што се нудат 3 опции за конфигурирање на приватноста и на скриптата и на она што го правиме со овој елемент.

Гугл контакти 09

Најдобро е да ја оставите оваа скрипта приватна, иако ако ја користиме со доверливи пријатели, се препорачува и втората опција (за оние што имаат врска). Како и да е, ако сметате дека макро или скрипта треба да бидат јавни, првата опција ќе биде онаа што треба да се избере.

Повеќе информации - Едноставен начин за креирање на RSS-адреса на Twitter

Скрипта: Контакти на Gmail


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.