Како да блокирате телефонски број

Блокирај го телефонскиот број

Ситуација што сигурно повеќе од еден досега ја поминал е дека сакате некој да престане да ве повикува. Може да биде некој што сметате дека е досаден или повици од реклами кои нудат работи што не ве интересираат. Во вакви ситуации, најдобро што можеме да сториме е да блокираме телефонски број. За да се постигне ова, имаме различни методи.

Затоа, подолу ви го покажуваме различни начини на кои можеме да блокираме телефонски број. Или од нашиот уред со Android или од iPhone. Така, можете да се ослободите од досадни повици.

Можеме да блокираме број директно на телефон, на уреди што ни го овозможуваат ова, но исто така имаме и апликации што ни овозможуваат да блокираме одреден број. Конечната одлука зависи од корисникот, но и двата методи работат добро. Подолу ви кажуваме повеќе за секоја од нив.

Блокирајте повици со Android

Блокирајте телефонски број на Android

Како што коментиравме, можеме да користиме два различни система на еден телефон. Ако имаме уред со Android, тој најверојатно ќе ни дозволи да блокираме телефонски број директно од апликацијата за телефон или дневникот на повици. Може да има модели кои не го дозволуваат ова, иако обично се оние со стари верзии на оперативниот систем.

Од дневникот за повици

Кога внесувате дневник за повици, мора да го лоцирате телефонскиот број што сакате да го блокирате. Така мора притиснете и задржете го тој број и по неколку секунди на екранот ќе се појават некои опции. Една од опциите што ќе се појави на екранот ќе биде блокирање или додавање на црната листа. Името зависи од марката или моделот на вашиот телефон, но таа опција ќе ја препознаете веднаш.

Откако ќе се додаде речениот телефон, ова лице нема да може да ве повика или да испраќа СМС пораки.

Од контактите

Исто така е можно да го сторите тоа од списокот со контакти, доколку го имате телефонскиот број на таа личност на вашата листа. Го лоцираме наведениот контакт и потоа го држиме споменатиот контакт. По неколку секунди добиваме список на опции, меѓу кои ја наоѓаме и таа што го блокира тој контакт. Значи, едноставно мора да кликнеме на него.

Друг начин во списокот со контакти е да го внесете тој контакт и потоа ќе се појават опции за уредување. Меѓу овие опции ние ќе да може да го блокира споменатиот контакт. И ние завршивме со процесот.

Од поставките

Друг метод, иако не е можен на сите телефони со Android, е блокирајте телефонски број од поставките од нашиот телефон. Во рамките на поставките, мора да одиме во делот за повици или повик, во зависност од марката на вашиот уред. Откако таму, има дел што се нарекува одбивање повици или блокирање повици. Ние мора да влеземе во тоа.

Потоа ќе добиеме малку дел наречен список за автоматско одбивање и ви даваме да креирате. Потоа ќе добиеме поле за пребарување во кое треба да го внесеме името или телефонскиот број што сакаме да ги блокираме. Ова го додава тој број на списокот со блокови.

Блокирајте повици на Андроид

апликации

Може да се случи нашиот телефон со Android да не дозволи да блокираме телефонски број или едноставно претпочитаме друг метод. Во овој случај, можеме да прибегнеме кон употреба на апликации. Имаме апликации што ни овозможуваат лесно да блокираме број или контакт. Во Play Store наоѓаме многу апликации од овој тип. Иако има и такви кои се издвојуваат над останатите.

Контрола на повик - Блокаторот на повици е еден од најпознатите и најсигурни, што ни овозможува да блокираме телефони, покрај воспоставувањето периоди од денот кога не сакаме да примаме повици. Значи, можеме да го користиме телефонот, но нема да примаме повици во кое било време. Тоа е бесплатна апликација што можете преземете овде.

Truecaller е уште еден од најпознатите, што се издвојува по многу визуелен и едноставен дизајн, покрај тоа што ни дава дополнителни функции. Тоа ни овозможува да ги блокираме телефоните или броевите на компанијата за телемаркетинг на многу удобен начин. Тоа е уште една бесплатна апликација, достапно овде.

Блокирајте телефонски број на iPhone

Системот што го имаме на располагање на iPhone или iPad е сличен на оној што го имаме на телефон со Android. На овој начин ќе можеме да блокираме телефонски број на едноставен начин. Повторно, имаме неколку опции во овој поглед, затоа објаснуваме повеќе за секоја од нив поединечно.

Од апликацијата за пораки

Блокирајте го телефонскиот број на iPhone

Можеме да блокираме некого од апликацијата за порака. Мораме да го внесеме наведениот разговор во сандачето. Следи, кликнете на информациите и ќе треба да кликнеме на името или телефонскиот број на наведената личност. Откако ова е готово, добиваме низа опции на екранот. Мора да се лизнете до крај, каде што наоѓаме можност да го блокираме тој контакт.

Од апликацијата за телефон

Најчестиот начин е со користење на телефонската апликација на iPhone. Одиме до неодамнешните и бараме контакт или телефонски број што сакаме да го блокираме во тоа време. Откако ќе се лоцирате, кликнете на иконата «i» (информации) веднаш до наведениот телефонски број. Со кликнување на ова, ќе добиеме низа опции, ќе се лизнеме до крајот каде што ќе излезе блокот. Кликнуваме на блок и веќе го блокиравме овој број на нашиот iPhone или iPad.

Од FaceTime

Третиот метод понуден во овој случај тоа е од апликацијата FaceTime, што го користат многу корисници на Apple. Внесуваме апликација и бараме контакт или телефонски број што сакаме да го блокираме. Откако ќе се лоцирате, кликнете на иконата за информации и потоа лизнете на дното. Таму ќе ја најдеме опцијата да го блокираме наведениот контакт.

апликации

Како и со Андроид, можеме да преземеме апликација за iPhone што ни овозможува да блокираме телефонски броеви. Во овој случај, Truecaller, за кој зборувавме претходно, тоа е исто така добар избор за вашиот телефон. Ни овозможува да блокираме телефонски броеви, но има и голема база на податоци со СПАМ-броеви (компании и телемаркетинг), така што одеднаш спречуваме овие броеви да не повикуваат.

Преземањето апликации е бесплатно. Можете да го најдете во App Store, ве оставаме со нејзината врска за преземање на овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.