Како да внесете безбеден режим во Windows

Внесете безбеден режим во Windows

Кога нашиот персонален компјутер Виндоус ќе се расипе, алтернатива за обид враќањето во оперативниот систем е во „Безбеден режим“.

За многу луѓе, оваа ситуација станува една од најтешките за спроведување, заради периодот во кој мора да го притиснете копчето F8 неколку пати за да влезете во безбеден режим е обично премногу мал. Поради оваа ситуација, функцијата не реагира ефикасно и затоа Windows се рестартира во конвенционален режим. Следно ќе ги споменеме трите алтернативи што постојат за да може да се изврши оваа задача.

1. Конвенционален метод за внесување безбеден режим во Windows

Ние веќе го спомнавме лесно на врвот, односно да внесеме „Безбеден режим“ во Виндоус, само ќе мораше притиснете го копчето F8 неколку пати; Трикот за извршување на оваа задача е едноставно следен:

  • Вклучете го компјутерот.
  • Почекајте да се појави логото на производителот (обично поврзано со матичната плоча).
  • Притискање на копчето F8 неколку пати веднаш штом ова лого исчезне.

Од моментот кога компјутерот е вклучен до моментот во кој мора да го притиснеме ова копче неколку пати не треба да помине повеќе од околу 3 секунди; Ако ова време е надвор од наши раце, компјутерот нужно ќе започне со Windows.

Безбеден режим во Windows со F8

Ако успееме да ја постигнеме нашата цел, веднаш ќе му се восхитуваме на екранот многу сличен на оној што го сместивме на врвот. Таму би требало да ги користиме само стрелките (горе или долу) за да изберете «Безбеден режим», со она што нашиот компјутер влезе во намалена верзија на оперативниот систем.

2. Користење на алатката BootSafe

Методот што го предлагаме погоре е конвенционален, односно секој компјутерски специјалист го користи во кое било време кога ќе посакаВнесете „Безбеден режим“; ако како и да е, немавме среќа при притискање на копчето F8 неколку пати, тогаш би можеле да отидеме во алатката за името BootSafe, што е преносливо и потполно бесплатно.

чизми за чизми

Кога ќе го извршиме, ќе најдеме интерфејс многу сличен на снимањето што го сместивме на врвот. Токму таму, ќе бидат презентирани сите оние опции што требаше да ги видиме кога ќе го притиснеме копчето F8 неколку пати иако, со попривлечен графички интерфејс. Тука ќе треба да ја избереме само втората опција, која припаѓа на овој «Безбеден режим».

Кога ќе влезете во овој „Безбеден режим“, можете да направите каква било промена, модификација или поправка на Виндоус; единствениот проблем е што кога ќе го рестартирате компјутерот, тој повторно влегува во овој „Безбеден режим“. Поради оваа причина, потребно е повторно да ја стартувате алатката, но овој пат, да ја изберете првата опција, односно едната Тоа ќе ни овозможи да извршиме „Нормално рестартирање“.

3. Внесете безбеден режим со BootSafe

Ако мислевте дека направивме грешка со името и ги повторуваме информациите споменати погоре, едноставно да споменеме дека ова е истоимена апликација, што значи дека го има истото име.

чизми за чизми

Покрај тоа што го има истото име, оваа алатка ни нуди и можност за влез во „Безбеден режим“ на Виндоус на многу лесен и едноставен начин. Разликата со претходната алтернатива е во тоа што откако ќе извршите секаков вид на поправка во оперативниот систем, корисникот може да го рестартира својот компјутер без да мора да ја извршува оваа апликација за да нарача наведената задача. Ова значи дека само ќе треба да го испратиме тимот да се рестартира така што „Нормалниот режим“ е присутен во Виндоус.

Причините зошто треба да го користите овој „безбеден режим“ во Виндоус е дека оперативниот систем работи на минималистички начин, што значи дека многу од контролорите нема да бидат активирани и затоа, корисникот може да дојде до Деинсталирање кој предизвикува проблем. Можете исто така да деинсталирате апликации, па дури и да отстраните било каков вид закана со малициозен код.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.