Како да внесете Windows или Mac без да ја знаете лозинката за пристап

Ако во одреден момент ја заборавивме лозинката за пристап до Windows (или компјутер со Mac OS), Kon-Boot може да биде одлична алтернатива, бидејќи оваа алатка ќе ни помогне пристапете до оперативниот систем без да мора да ја знаете лозинката и уште полошо, мора да го модифицираме.

Оваа задача може да биде многу важен фактор за многу луѓе, кои од една или друга причина можат ја заборавија лозинката за пристап до нивниот оперативен систем, пристапот е потребен за извршување на некаков вид итна резервна копија на информации. Досега во овој напис, ќе ги споменеме различните алтернативи што постојат при користење на Kon-Boot, бидејќи оваа алатка е достапна во две различни верзии.

Бесплатната верзија на Kon-Boot

И покрај фактот дека во многу наврати препорачуваме употреба на одреден број бесплатни апликации (како што се оние што ни помогнаа) проверете кои алатки започнуваат со Windows), но има моменти кога треба да направиме мала инвестиција на пари за да можеме ги добиете сите придобивки од одредена апликација. И покрај постоењето на бесплатна верзија за Kon-Boot, тој има голем број ограничувања, фактори што сигурно нема да ви се допаѓаат откако ќе ги дознаете.

внесете без да ја знаете лозинката во Виндоус

Најважните фактори да се споменат за бесплатната верзија на Кон-бут е дека оваа алатка, во повеќето случаи компатибилен е само со 32-битни оперативни системи. Оперативните системи кои работат совршено добро со оваа бесплатна верзија се Windows XP и Windows 2000, не се на списокот Windows 7 и неговите подоцнежни верзии; имајќи предвид дека повеќето верзии на оперативен систем за Mac OS (како што е неодамнешниот Yosemite) имаат 64-битен оперативен систем, би било многу тешко за нас да направиме Kon-Boot да работи на овој тип персонален компјутер.

Платената верзија на Kon-Boot

Сега, бидејќи имаме совршено добро дефинирани одредени аспекти на бесплатната верзија на Kon-Boot, исто така вреди да се спомене што ќе добиеме ако добиеме платена лиценца за истата оваа алатка. Сè што споменавме погоре од бесплатната верзија веќе нема да жалиме во официјалната лиценца, бидејќи со него ќе имаме можност за внесување на компјутер со Виндоус или Мек каде пристапот е ограничен на лозинка. Поддржаните оперативни системи ги вклучуваат сите 32-битни, а исто така и 64-битните, вклучени во списокот со Windows 8.1.

Како работи Kon-Boot во бесплатната верзија и во платената верзија

Работите на Kon-Boot при стартување се скоро слични. Првото нешто што треба да направиме е да ја преземеме апликацијата во нејзината ISO-слика, на која ќе треба да ја копираме на CD-ROM-диск со која било од апликациите што ги споменавме погоре; Ние исто така можеме да ја пренесеме содржината на ова ISO-слика на USB-стик со употреба на специјализирана алатка. Кој медиум за складирање ќе го избереме, корисникот мора да го измени почетниот редослед на уредите BIOS-от на вашиот персонален компјутер.

Започнување на Kon-Boot

Кога ќе го стартуваме компјутерот со вметнат CD-ROM или USB pendrive, ќе се појави екран со одреден број линии како пораки. Кога ќе завршат, ќе се појави прозорец во кој корисникот може да напише нешто или само „ништо“. Сè што треба да сториме таму е да кликнеме на малата стрелка насочена надесно.

започнете во Kon-Boot

Откако ќе продолжиме на таков начин, веднаш ќе се најдеме во работната површина на Виндоус, ќе можеме извршете секаков вид резервна копија дека сакаме. Кога ги правиме посакуваните модификации, можеме повторно да го рестартираме компјутерот и може да се забележи дека оригиналната лозинка никогаш не била отстранета во кое било време.

Инсталатор на Kon-Boot

Според развивачот на Кон-Бот, алатката прави заговор со BIOS-от од компјутерот што му овозможува на корисникот пристап до оперативниот систем без да мора да ја внесува лозинката. Вреди да се спомене дека платената лиценца има извршна форма што покажува подобар интерфејс при пренесување на содржината на ISO-сликата на CD-ROM или на USB-стик, покажувајќи ја компатибилноста на оваа апликација со системите на овој екран. Виндоус 8.1.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   XtremWize dijo

    Јас го правам тоа со кој било диск за инсталација на Виндоус