Како да вратите суспендирана сметка на WhatsApp

Ова е новата измама на WhatsApp со која вашите податоци ќе бидат украдени

Платформата за пораки WhatsApp стана главно средство за комуникација за милиони корисници. И покрај недостатоците што ни ги нуди во споредба со другите апликации за пораки што дојдоа подоцна, WhatsApp беше првиот, што му овозможи да успее на пазарот и подоцна да го купи Facebook, кој прави потези за да започне направете ја вашата набавка профитабилна, купување што надмина 20.000 милиони долари.

Со текот на годините, платформата започна да се обидува да воспостави малку ред за да избегне губење на корисници кои се погодени од спам, што е сè поприсутно на платформата и да спречи некои корисници да бидат вознемирувани од луѓе што го знаат вашиот телефонски број, единствен начин за користење на апликацијата, нешто што не се случува во Телеграм, бидејќи можеме да користиме прекари на корисникот без да го покажуваме нашиот телефонски број во кое било време. Ако вашата сметка на WhatsApp е суспендиранаПотоа, ние ќе ви покажеме како можеме да се обидеме да го вратиме и повторно да можеме да користиме WhatsApp.

WhatsApp причини да ја суспендира сметката

WhatsApp

Ако вашата сметка е суспендирана, очигледно ќе мораше да направиш нешто така што голем број корисници го пријавиле вашиот телефонски број како спам и платформата за пораки е принудена привремено да ја суспендира вашата сметка. WhatsApp не се потпира на неколку извештаи за да продолжи да оневозможува телефонски број на неговата платформа за пораки, но исто така се фокусира на активноста што ја извршуваме на платформата.

Блокиран од многу корисници

Ако бројот на корисници кои ве блокирале, значително се зголемува, WhatsApp не информира за конкретните броеви, но компанијата може да ја суспендира вашата сметка привремено или трајно, бидејќи смета дека или испраќате несакана пошта или испраќате несакани информации и на вашите пријатели и на корисниците кои го немаат вашиот број зачуван во нивниот директориум.

Испраќање премногу пораки.

Испраќање премногу пораки на луѓе кои го немаат зачуван нашиот телефонски број во нивната агенда. Кога тоа ќе се случи, самата апликација ни овозможува да го пријавиме бројот директно како спам или да го додадеме во списокот со контакти.

Масовно проследете ја истата порака

Ако сте еден од корисниците кои сакаат да споделуваат порака со многу луѓе, може да направите грешка што очигледно WhatsApp не е многу смешенбидејќи може привремено да ја прекине вашата сметка. Најдоброто нешто во овие случаи е да креирате списоци за емитување.

Креирајте групи на големо

Сигурно многумина од нас се поканети во групата WhatsApp, добро, повеќе од покана нè вклучија директно без да го побараат тоа. Оваа среќна практика е уште една причина зошто WhatsApp може да намуртено на вашата активност на WhatsApp и привремено да ја суспендира вашата сметка или да ја блокира на неодредено време.

Користете апликации од трети страни

Иако е точно дека има само една апликација WhatsApp, на Интернет, и во зависност од користениот екосистем, можеме да искористиме апликации, лепенки или друг софтвер што дозволува опции за витамини што апликацијата ни нуди природно. Ако WhatsApp открие дека користите ваков вид апликација, најверојатно, не е дека таа привремено ја суспендира вашата сметка, туку директно ќе ја затвори и нема да можете повторно да користите WhatsApp со тој телефонски број.

Прескокнете ги условите за користење

Иако тоа обично не е случај, веројатно е дека компанијата исто така ќе продолжи да ја суспендира вашата сметка на WhatsApp ако се сомнева или е сигурна дека прескокнавте кој било од условите за услуга што сите корисници прифаќаат да можат да ја користат апликацијата.

Како да вратите суспендирана сметка на WhatsApp

WhatsApp

Процесот за да можеме да ја вратиме употребата на WhatsApp со нашиот телефонски број е многу едноставен, бидејќи само треба испрати е-пошта на адресата support@whatsapp.com со наш телефонски број проследен со кодот на државата. Во телото на пораката, мора да побараме нашиот телефонски број повторно да се активира на нивните сервери за да можеме да продолжиме да ја користиме оваа платформа за пораки.

Мора да се има на ум дека овој вид на барање го прават само луѓе кои виделе како WhatsApp го блокираше телефонскиот број што го користите вообичаено да комуницираат. Компаниите и / или луѓето што користат телефонски броеви за да испраќаат спам очигледно не се мачат да се обидат да ја повратат сметката, бидејќи процесот на купување припејд картичка е многу полесен и побрз за да може да се продолжи со испраќање на несакана пошта.

Исто како што WhatsApp не прецизира во кое било време колкав е бројот на прекршувања што може да ги смета за навредливи за блокирање сметка, Исто така, не информира за времето што може да трае процесот на отклучување на нашата сметка, така што ако сме погодени од некаков вид блокирање на нашата сметка, само треба да се вооружиме со трпеливост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Даниел Јесид Ерера dijo

    Добро утро е дека мојата сметка на WhatsApp е суспендирана, ве молам помогнете ми