Како да избришете апликации во Windows 10

бришење-апликации-прозорци-10

Виндоус 10 беше најголемо обновување на оперативниот систем кај момците во Мајкрософт, оставајќи го настрана Windows 8.X, бидејќи како што сите знаете, тоа беше вистински неуспех и комерцијално и критички. Од друга страна, Виндоус 10, од ​​првите бета-верзии, има целосен критички успех и од корисниците и од јавноста, иако дел од ова е затоа што неговото ажурирање е потполно бесплатно за сите оние корисници кои во тоа време се здобија со легитимна верзија на Windows 7 или Windows 8.X.

Виндоус 10 е платформа која се обидува да биде клон за сите мобилни платформи, без разлика дали станува збор за таблети, паметни телефони или компјутери. Во неговиот обид да ја направи работата на оперативниот систем што е можно слична, начините за извршување на разни функции се исти како на пример случајот за кој зборуваме денес, како да ги деинсталирате или избришете апликациите во Windows 10.

Постојат неколку методи за бришење или деинсталирање на апликации во Виндоус 10, но овој пат ќе го објасниме наједноставниот метод, и како што реков погоре, што е многу сличен на начинот на кој го спроведуваме овој процес на паметен телефон или таблет со Windows Phone, дека во следните месеци сите уреди компатибилни со Виндоус 10 ќе добијат многу очекувано ажурирање за да се интегрираат во екосистемот на Мајкрософт. Овој процес е исто така многу сличен на оној што се наоѓа на уредите со инсталиран iOS, бидејќи не бара од нас да ги внесуваме различните системски менија.

Избришете ги апликациите во Windows 10

 • На прво место ќе одиме на локацијата, преку почетното мени, на апликацијата што сакаме да ја отстраниме од нашиот систем.
 • Откако ќе се лоцира, ние едноставно мораме застанете на врвот и притиснете го десното копче. Во паѓачкото мени што се појавува, ќе избереме Деинсталирај.
 • Потоа ќе биде прикажан прозорец каде што ќе не води низ чекори што треба да се следат за да се елиминираат било ова од примената на нашиот систем.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sergio dijo

  Ми се чини дека се закотвува на лентата и деинсталира, јас го деинсталирав, но апликацијата е сè уште валидна. Сакам да исчезне.

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Добра ноќ Серхио.

   Тоа секако не е нормално. Треба да се деинсталира веднаш. Можете да отидете во делот за апликации во Поставки или Поставки и да се обидете да отпуштите од таму и да ни ги кажете резултатите. Се најдобро.

  2.    Игнасио Лопез dijo

   За да можете да деинсталирате, мора да бидете администратор во Windows, во спротивно, ниту една верзија на Windows нема да дозволи деинсталирање на апликации.

  3.    Хорхе dijo

   aMI ми се појавува истото со AVAST и други апликации како КРУМИУМ И MPC е неинсталиран, но не исчезнува од менито за почеток. НЕ ЗНАМ ШТО ДА ПРАВАМ.

 2.   Џон dijo

  За да ги деинсталирате претходно инсталираните апликации во Windows 10, потребно е да ги следите следниве чекори:

  Кликнете на Start и напишете: PowerShell
  Десен клик на резултатот и потоа кликнете на Стартувај како администратор
  (Исто така, иконата можете да ја побарате во програмите Start bar - Кликнете на «Сите апликации»)

  Откако ќе го отворите прозорецот PowerShell, мора да ја копирате командата што ве интересира од следнава листа и потоа кликнете со десното копче на курсорот што трепка што се појавува во прозорецот PowerShell за автоматски да го залепите текстот (исто така можете рачно да напишете директно во прозорецот PowerShell)

  Да ја деинсталирате апликацијата 3D Builder:
  Get-AppxPackage * 3dbuilder * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Аларми и часовник:
  Get-AppxPackage * windowsalarms * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Калкулатор:
  Get-AppxPackage * windowscalculator * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Календар и пошта:
  Get-AppxPackage * windowscommunicationsapps * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Камера:
  Get-AppxPackage * windowscamera * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Контактирајте ја техничката поддршка:
  Оваа апликација не може да се отстрани.

  Да ја деинсталирате апликацијата Кортана:
  Оваа апликација не може да се отстрани.

  Да ја деинсталирате апликацијата Get Office:
  Get-AppxPackage * officehub * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Земи Skype:
  Get-AppxPackage * skypeapp * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Вовед:
  Get-AppxPackage * започнете * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Groove Music:
  Get-AppxPackage * zunemusic * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Мапи:
  Get-AppxPackage * windowsmaps * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Microsoft Solitaire Collection:
  Земи-AppxPackage * пасијанс колекција * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Пари:
  Get-AppxPackage * bingfinance * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Филмови и ТВ:
  Get-AppxPackage * zunevideo * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Новости:
  Get-AppxPackage * bingnews * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата OneNote:
  Get-AppxPackage * ононот * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Контакти:
  Get-AppxPackage * луѓе * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Phone Companion:
  Get-AppxPackage * windowsphone * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Фотографии:
  Get-AppxPackage * фотографии * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Store:
  Get-AppxPackage * windowsstore * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Спорт:
  Get-AppxPackage * bingsports * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Voice Recorder:
  Get-AppxPackage * звучен запис * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Време:
  Земи-AppxPackage * бингведер * | Отстрани-AppxPackage

  Да ја деинсталирате апликацијата Xbox:
  Get-AppxPackage * xboxapp * | Отстрани-AppxPackage

  Деинсталирајте ги повратните информации за Windows:
  Оваа апликација не може да се отстрани

  Да ја деинсталирате апликацијата Microsoft Edge:
  Оваа апликација не може да се отстрани

  Да ги деинсталирате сите претходно инсталирани апликации (за сите корисници):
  Get-AppxPackage -Сите корисници | Отстрани-AppxPackage

  За да ги вратите или инсталирате сите апликации (за сите корисници):
  Get-AppxPackage -Сите корисници | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Регистрирај се „$ ($ _. InstallLocation) AppXManifest.xml“}

  Остатокот од корисничките апликации (преземени од продавницата) може да се деинсталираат со десен клик на нив.

<--seedtag -->