Како да ги овозможите поставките за споделување во Windows 10 што е скриено по дифолт

Слика на логото на Виндоус 10

Еден од гестовите што најмногу повторуваме на дневна основа со нашиот мобилен уред е оној на споделување, без разлика дали се новости, слики или видеа, во огромното мнозинство на прилики преку нашите социјални мрежи или апликации за инстант пораки. Овој гест за жал не можеме да го сториме од Виндоус 10, каде што Мајкрософт ги скри опциите за споделување.

За среќа, оние од Редмонд, само овие опции останаа овозможени, па денес и преку ова едноставно упатство ќе ви покажеме како да ги овозможите поставките за споделување во Windows 10 што е скриено по дифолт.

Е прилично едноставен процес, но пред да започнете со авантурата за овозможување на опциите за споделување на Виндоус 10, мора да ви кажеме дека ќе го користиме регистарот на оперативниот систем, дури и да го модифицираме, затоа бидете многу внимателни со тоа што ќе правите и внимателно следете ги чекори што ќе ви ги покажеме подолу.

Еве ги чекорите за да ги овозможите поставките за споделување на Виндоус 10;

 • Пристапете до Уредувачот на регистри на Windows 10 за она што мора да ја користите комбинацијата на копчиња Windows + R

Извршете го Windows 10

 • Сега во полето за команди што се појави, напишете regedit. Со ова ќе го натераме Уредувачот на регистри на Windows 10 да се вчита
 • Сега мора да ја најдеме следнава патека; HKEY_CURRENT_USER \ Контролен панел. Откако ќе се најде, мора да кликнеме со десното копче на глувчето врз него (Контролен панел) и да избереме Ново, за да ја избереме опцијата DWORD (32 бита). Можеби ќе треба да ја барате оваа нова рута доста подолу и таа нормално треба да започне на прво место, но за жал не се случува секогаш така

Слика на Уредувачот на регистри на Windows 10

 • Овој нов креиран DWOR мора да биде именуван како Овозможи поставувања за споделување
 • Сега мора да кликнеме двапати на новиот Dword што го именувавме EnableShareSettings и променете ги податоците за вредноста од 0 на 1

Слика на Уредувачот на регистри на Windows 10

 • Излезете од Уредувачот на регистри на Windows и рестартирајте го компјутерот така што сите промени што ги направивме стапуваат на сила. Додека не го рестартирате вашиот компјутер, нема да можете да започнете да ги користите новите опции за споделување, затоа не размислувајте премногу и веднаш рестартирајте.

Откако ќе го рестартираме компјутерот, време е да провериме дали сите направени измени се правилно направени. За ова ќе ја отвориме апликацијата Поставки, за што можете да ја користите кратенката Виндоус + Јас или да се движите низ системот. На дното ќе ја видите опцијата Сподели.

Ако ја изберете оваа опција, ќе ги видите апликациите што се овластени да споделуваат содржина и други поставки што не беа достапни до сега. Сега кога видовме дека промените се направени правилно, можеме, на пример, да го отвориме Microsoft Edge и со користење на опцијата за споделување, што се наоѓа во горниот десен агол, ќе видиме како се отвора менито за да можеме да ја споделуваме содржината дека уживаме, со други луѓе и преку апликациите што ги избравме во менито Систем што сме ги посетиле претходно.

Споделување на слики во Виндоус 10

Без сомнение, ова е една од најистакнатите опции во Виндоус 10, од ​​тоа колку се скриени по дифолт, а тоа е дека ни овозможува да споделиме практично сè на наједноставен начин. Се разбира, за жал, тој не работи со сите прелистувачи, нешто што веројатно се прашувавте, но во случај да не го користите, тоа веќе има уште една причина да направи скок кон Microsoft Edge, родниот прелистувач на Виндоус 10.

Дали успеавте правилно да ги активирате поставките за споделување на Виндоус 10 што се скриени по дифолт?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост и исто така кажете ни дали имате какви било прашања или проблеми, и колку што е можно ќе се обидеме да ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.