Како да ги одржуваме нашите SSD дискови во добра состојба

SSD дискови и нивно одржување

Бидејќи новите мобилни уреди и персонални компјутери бараат поголема брзина на обработка во датотеките зачувани на нивните хард дискови, технологијата мораше да развие нови системи за складирање, еден од најактуелните се SSD-уредите.

Компатибилноста на овие SSD-дискови може да биде малку проблем за некои луѓе кои сакаат да управуваат со датотеките зачувани на нив; на пример, Windows XP може да го отежне препознавањето на која било од овие единици за складирање, ситуација што нема да ја најдете во Виндоус 8.1, бидејќи овој оперативен систем може да управува со нив на многу лесен и едноставен начин. Во оваа статија ќе се посветиме на спомнување на неколку апликации и алатки што можете да ги користите за да им дадете добро одржување на SSD-дисковите.

Апликации на трети страни за добро одржување на нашите SSD дискови

Постојат различни начини за управување или одржување на нашите SSD-дискови, нешто што може да вклучува:

 1. SSD анализа.
 2. Референтна брзина од SSD дискови.
 3. Оптимизирајте ја работата на овие единици за складирање.
 4. Целосно уништете ги информациите за нашите SSD дискови.

За секоја од овие задачи, потребна е специфична апликација тоа е целта на овој напис, односно, ќе се обидеме да предложиме неколку апликации што ќе ни помогнат да ги извршуваме овие задачи.

CrystalDiskInfo е едноставна апликација што можете да ја користите бесплатно и во инсталирана или пренослива верзија според вашиот вкус. Најдобро од сè, покрај тоа што може да анализира SSD диск, тој може да достигне и прегледајте конвенционален што може да биде надворешен USB.

CrystalDiskInfo

Со алатка можете да ја знаете брзината на пишување, состојбата во која се наоѓа погонот, температурата и компатибилноста со SMART

SSDlife тоа е друга интересна апликација што е компатибилна само со SSD дискови; најважната алатка што обично се дава, е за знајте дали корисниот век ќе го достигне својот крај. Со оваа информација веќе може да се обидеме да набавиме различен диск пред сегашниот да престане да работи целосно.

SSDlife

SSD Подготвен Има многу слична функција со алатката што ја споменавме порано; Оваа апликација ќе остане активен во текот на целиот мониторинг секоја активност извршена на единицата за складирање. Работи во позадина, така што нема да го забележите неговото присуство во кое било време.

SSD Подготвен

CrystalDiskMark спаѓа во 2-та група апликации што ги споменавме во претходната листа; со неа ќе имате можност да знаете и брзина на читање и пишување на SSD дискови; Компатибилен е со други типови на хард дискови, со USB pendrive, микро SD картички меѓу другите.

CrystalDiskMark

AS SSD Исполнува многу слична функција со онаа што ја предложивме претходно, односно со неа ќе треба да изберете хард диск на вашиот компјутер и подоцна проверете ја брзината на читање и пишување од него

AS SSD

SSD Tweak наместо тоа спаѓа во групата апликации што тоа ќе ни помогне да ги оптимизираме SSD-дисковите; Ова значи дека по обработката на вашиот хард диск ќе биде многу побрз отколку порано.

SSD Tweak

SSD Tweaker е сè-во-една апликација за оптимизирање и подобрување на перформансите на SSD; Оваа апликација е компатибилна со оперативни системи кои се движат од Windows XP па натаму, што овозможува (меѓу некои од неговите функции) да го врати системот во случај компјутерот да има чудно однесување, сето тоа на мало „ресетирање“ во компјутерот .

SSD Tweaker

SSD Fresh е малку поцелосен од апликациите што ги споменавме порано; алатката има можност да ги анализира нашите SSD дискови и да предложи неколку промени што би можеле помогнете во уредот за складирање да работи многу подобро.

SSD свежо

TrueCrypt е апликација со отворен извор што е наменета за оние корисници кои треба да криптираат сите информации на тврдиот диск, партиција или само одредени датотеки. Доколку компјутерот е украден, информацијата ќе се изгуби веднаш без можност некој да ги врати назад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис j araарамило dijo

  Трикот дека сте корисник 1000000 е веќе добро потрошен. Променете ги идиотите на песната