Како да ги следиме омилените серии и филмови од нашиот паметен телефон

следете ги нашите омилени серии и филмови од нашиот паметен телефон

Пред неколку години, кога Емуле беше главниот начин да уживате во кој било вид на содржина, без разлика дали станува збор за серии или филмови, многу малку корисници сметаа дека во блиска иднина, можноста да се прегледајте каква било содржина преку стриминг тоа би било реалност.

Netflix, HBO, Amazon Prime Video, Movistar +, AtresPlayer, Filmin и наскоро Дизни + се некои од различните видео сервиси за стриминг што во моментов ги имаме на располагање уживајте во нашата омилена содржина кога и каде сакаме без претходно да го преземеме.

Меѓутоа, ако нашите вкусови се разновидни, веројатно е дека следењето на толку многу различни серии е какао што не принудува да носиме лист на Ексел, список на задачи или документ на Ворд, решенија што Оставаат многу да се посакаат  освен ако не сме многу методични и не следиме строга структура и организација.

За среќа нема потреба да се создаваат овие типови документи да можеме да ги следиме нашите омилени серии или филмови. Ниту, пак, да не потсетува кои филмови сакаме да ги гледаме во иднина, или кога ќе бидат пуштени во кино или кога се достапни преку стриминг или во продавници преку уреди за физичко складирање.

Во Play Store имаме на располагање голем број апликации кои ни овозможуваат да ги следиме омилените серии и филмови. Но, не само содржината што чекаме да ја видиме во форма на нови епизоди, туку и дозволете ни да ги следиме сите епизоди што сме ги виделе Досега

На овој начин, ако престанеме да гледаме серија, бидејќи изгуби интерес или немаме време редовно да ја следиме, можеме однесете го назад во кое било време консултирање со овие апликации.

IMDb филм и ТВ

IMDB - следете ги нашите омилени серии и филмови од нашиот паметен телефон

Википедија на филмската и телевизиската индустрија е Интернет-база на филмови, услуга што пред неколку години стана дел од големата група на компании на гигантот за електронска трговија Амазон. Преку оваа апликација имаме на дланка ажурирани информации за нашите омилени серии и филмови, покрај локацијата на киносалите во близина на нашата локација каде можеме да одиме.

Сите овие информации се достапни без ние да мора да се регистрираме во апликацијата. Но, ако го сториме тоа, тоа ни овозможува креирајте списоци со нашите омилени серии и филмови, за да не известите кога ќе се појави нова епизода или кога одреден филм ќе се појави во кината. Исто така, ни овозможува да создадеме список на актери, актерки, режисери ... омилени.

IMDb е достапен и во App Store и во Google Play Store.

Кино и ТВ IMDb
Кино и ТВ IMDb
Развивач: IMDb
цена: слободен

TeeVee

TeeVee - следете ги нашите омилени серии и филмови од нашиот паметен телефон

TeeVee ни овозможува постојано да ги следиме нашите ТВ-емисии, од нашиот iPhone и iPad (не е достапен за Android). Ајде да направиме какоследење на повеќе од 30.000 XNUMX телевизиски серии. Секоја телевизиска серија ни го покажува бројот на сезони што се на располагање, како и бројот на епизоди што го сочинуваат, со краток опис и датумот на нивното објавување.

Корисничкиот интерфејс ни овозможува да го лизнеме прстот преку телевизиските серии, за брз пристап до целата нејзина содржина. Испратете ни известување кога има уште 15 минути пред да се појави нова епизода, се синхронизира со сите мобилни уреди на Apple преку iCloud...

Време на ТВ

За разлика од TeeVee, TV Time е достапна и на iOS и на Android и исто така тотално бесплатно. Друга разлика со претходната апликација е тоа што со ТВ Тајм, ние исто така можеме да водиме евиденција за нашите филмови, идеални за лесно да запомниме дали сме виделе одреден филм, колкава е неговата заговор и каква оценка сме му дале во тоа време.

TV Time ни овозможува да ги следиме нашите серии за да можеме брзо да знаеме кога се објавуваат нови епизоди или сезони. Исто така, тоа ни овозможува креирајте списоци со епизоди и филмови во очекување и добиваат сигнали кога ќе бидат ослободени. Естетски, интерфејсот може да се подобри, и многу, но барем функционалноста е фантастична.

ТВ Време е достапно и во App Store и во Google Play Store.

Хоби Тајм - Тракер за ТВ-емисии

Хоби - следете ги нашите омилени серии и филмови од нашиот паметен телефон

Хоби ни дозволува да ја следиме нашата омилена серија за да не пропуштиме ниту една епизода преку многу пријателски темен и елегантен дизајн. Но, исто така, како добра апликација што вреди за нејзината сол, ни овозможува да откриеме нови серии засновани на нашите вкусови, ни покажува одбројување на минутите што остануваат за да се објави нова епизода, не информира за датумите на издавање ... и тоа е, исто така компатибилен со Trakt.TV.

За разлика од другите апликации, кои не ги вклучуваат главните видео услуги за стриминг, Хоби ни овозможува пристап до каталогот на достапни серии на HBO, Netflix, Amazon, Hulu и наскоро на Apple TV + и Disney +. Апликацијата е достапна за преземање бесплатно, но ако сакаме да извлечеме максимум од неа, мора да одиме во касата и да искористиме една од различните купувања во апликации што таа ни ги нуди.

Hobi Time е достапна и во App Store и во Google Play Store.

JustWath

Само гледајте - следете ги нашите омилени серии и филмови од нашиот паметен телефон

Ние го завршуваме списокот со апликации за следење на нашите омилени филмови и серии со JustWatch, фантастична апликација чија главна разлика, во нашата земја, а не во САД, како што прават повеќето апликации, е тоа што ни покажува информации за тоа каде серијата ТВ и филмови на стриминг видео услуги достапни во нашата земја.

Но, не само што ни ја покажува достапноста на која било серија во видео услугите за стриминг, туку исто така ни овозможува да направиме a следење на епизодите нови, прочитајте го нивниот опис, обележувач. Исто така, има дел за новости за да можеме да дознаеме за нови серии и филмови што ќе стигнат и до големиот екран и до нашите домови.

JustWatch ни нуди информации за Netflix, Amazon Prime Video, Movistar +, Sky, HBO, Rakuten, iTunes, Google Play, Microsoft Store, YouTube Premium, Apple TV + ... Кога извршувате пребарување за кој било филм или телевизиска серија, апликацијата ќе го врати Достапност на наслови на сите платформи, и видео-платформи и видео-платформи за изнајмување.

JustWatch е достапен и во App Store и во Google Play Store.

JustWatch - Водич за стриминг
JustWatch - Водич за стриминг
Развивач: JustWatch GmbH
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.