Како да ги снимите групните видео повици

зум

Сега можеме да оствариме најголем број видео повици од моментот кога тие постојат. Без разлика дали за работа, со пријатели, семејство или слично, видео повиците станаа многу важни за многу луѓе. Коронавирусот предизвикува употреба на овие видео повици значително да се зголеми и работните состаноци, па дури и оние моменти на славење роденден на пријател, член на семејство, итн., Можат да бидат важни за нас и ние сакаме да ги снимиме.

Денес ќе видиме како можете да снимате видео повици што ги остваруваме со различни апликации што ги имаме на располагање или дури и со FaceTime, да, можете да снимате видео повици направени од Skype, зум, WhatsApp или дури и од Google Meet. На кратко, има многу достапни услуги во моментов за да ги остварите овие видео повици какви и да се и да можете да ги снимате.

FaceTime

Willе започнеме со снимање на iOS со FaceTime

Да, Apple одамна додаде опција во iOS за снимање на екранот, но оваа функција не дозволува снимање на аудио, така што ќе мораме користете Mac покрај самиот iPhone или iPad преку кабелот Молња. За да го снимиме овој FaceTime, треба едноставно да го поврземе USB-то со нашиот Mac и да ги следиме чекорите:

 • Отворете ја апликацијата QuickTime
 • Кликнете на Датотека и потоа на Ново снимање
 • Во овој момент избираме iPhone или iPad во делот Камера
 • Сега едноставно треба да кликнеме на црвеното копче и видео повикот ќе започне да се снима

Оваа опција додава Mac за тоа и ако сакате тие можат дури и сними повик директно од WhatsApp или која било друга апликација што ја користиме со нашиот iOS уред со истиот метод. Mac ќе снима сè, вклучително и аудио на видео повикот, па откако ќе се сними, едноставно мора да го зачуваме клипот и тоа е тоа.

Запознајте Google

Снимете видео повик на Google Meet

Услугата Google Meet дозволува снимање на овие видео повици, но не е бесплатна. Оваа функција би била директно поврзана со услугите Претпријатие за G Suite y Претпријатие за образование G Suite Значи, можно е многу од вас да имаат само бесплатна опција и ова да не работи за вас.

Но, за оние кои имаат платена услуга, тие можат да снимаат повици директно следејќи ги овие чекори. Едноставно е и во овој случај кога ќе го отвориме компјутерот или Mac ќе ја започнеме сесијата и потоа ќе се приклучиме на видео повикот и ќе ги следиме чекорите.

 • Clickе кликнеме на менито Повеќе, кои се трите вертикални точки
 • Appearе се појави опцијата за снимање на состанокот
 • Кликнете на него и ќе започнеме со снимање
 • На крајот кликнуваме на Стоп за снимање

Откако ќе заврши, датотеката ќе биде зачувана на Google Drive во папката Meet. Во овој случај и како што рековме на почетокот, можно е оваа услуга да не се појавува во менито за ваши опции и тоа е затоа што самиот администратор има ограничени записи или дека ние директно ја немаме оваа услуга што е ексклузивна само за G Suite Enterprise и G Suite Enterprise за образование.

зум

Видео повици снимени во зумирање

Зумот е една од најкористените алатки во оваа криза во Ковид-19. Без сомнение, безбедносните проблеми што ги имаа на почетокот се чини дека се решени и Зумот продолжува да расте кај корисниците како одминуваат деновите. Во овој случај, снимките за видео повик во зумирање се зачувуваат директно на нашата опрема, нема бесплатна услуга во облак, па затоа е локално снимање во сите бесплатни сметки, затоа ќе биде потребно да се одјавите ако сакате вашето снимање на видео повик да биде зачувано во облакот.

За да направиме снимање во зум, исто така треба да ги разгледаме опциите за конфигурација на алатката и да следиме неколку едноставни чекори. Во овој случај, првото нешто што треба да направите е да ја активирате функцијата и за ова ќе притиснеме на Поставки за сметката за опцијата Снимање а подоцна ќе кликнеме на опцијата Локално снимање.

 • Сега го започнуваме видео повикот
 • Кликнете на опцијата Burn
 • Ја избираме опцијата за локално снимање
 • Откако ќе завршиме, го запираме снимањето

Зачуваниот документ може да се најде во Зголеми ја папката внатре во вашиот компјутер или Mac. Оваа датотека се наоѓа во папката Документи и можете да ја видите снимката во формат Mp4 или M4A од кој било плеер.

Најава на Skype

 

Снимете видео повици на Skype

Конечно, една од најпознатите алатки за оние кои веќе користеле видео повици пред бумот што го претрпеа овие услуги, Skype. Во овој случај, апликацијата за паметен телефон исто така ни овозможува директно да снимаме видео повик и едноставно мора да кликнеме на опцијата «Започнете со снимање»Пронајден во„ Поставки “на горниот дел.

Тој е едноставен и брз, а снимките се зачувуваат директно во нашата историја на разговор во период од 30 дена, по овој пат снимката е избришана автоматски. Истото е од компјутер или Mac, само треба да кликнеме на поставките и да кликнеме на започнување со снимање.

Запознајте сега - Skype

Како што можете да видите во скоро сите случаи, самите апликации имаат достапна опција за снимање на видео повик. Пронаоѓањето опции за тоа е едноставно и не вклучува компликации освен во случај на iOS со FaceTime што бара Mac да снима видео повици.

Важно е да се каже дека повеќето апликации покажуваат во секое време дека видео повикот се снима, но во случај на iOS со FaceTime, тој не се појавува. Се подразбира дека во однос на приватноста на луѓето, потребна е согласност за да се направат или споделат овие снимки и дека ова во нашата земја има доста ограничувачко законодавство. Овие податоци не треба да се споделуваат без претходна согласност од сите учесници во видео повик, бидејќи може да доведат до однесување правни проблеми за прашања поврзани со приватноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.