Како да внесете обележувачи на IE и Firefox во Opera

увезете обележувачи на firefox во Opera

Во моментов, Opera станува еден од најпопуларните интернет прелистувачи во моментот, што се должи (според нејзините развивачи) на работната ефикасност што ја нуди секој нејзин корисник при прелистување на мрежата.

Секако дека постојат различни мислења за тоа, затоа што Стартувањето на операта може да биде пребавно во споредба со она што им се восхитува на другите прелистувачи на Интернет. Во секој случај, ако во одреден момент сте решиле да мигрирате од одреден прелистувач во Opera и со тоа, сакате да ги задржите обележувачите кон втората, подолу ќе ви предложиме, преку неколку трикови, постапката што мора да ја следите постигне оваа цел.

Google Chrome, комуникацискиот мост со Opera

Ако го стартувате прелистувачот Opera во овој момент, ќе можете да му се восхитувате на тоа во рамките на неговата конфигурација (или во која било друга околина) не постои опција што ви овозможува да ги увезувате обележувачите од друг Интернет прелистувач; Кој ќе ја забележи оваа ситуација, може да се обесхрабри во прв степен затоа што во миграцијата, тие би ги изгубиле овие обележувачи. Поволно е што постои интересна опција за постигнување на нашата цел, која е поддржана од прелистувачот Google Chrome, што практично би делувало како еден вид мост; Со други зборови, она што ќе се обидеме да го направиме за момент е следново:

 1. Мораме да го отвориме Google Chrome за увоз на обележувачи Internet Explorer или Firefox.
 2. Местото каде што се зачувани овие обележувачи ќе го бараме во Google Chrome.
 3. Подоцна ќе ја копираме датотеката на локацијата на Опера.

Овие три едноставни чекори се она што ќе ни помогне увезете обележувачи Internet Explorer и Firefox до Опера, преземајќи ги соодветните безбедносни мерки.

Резервна копија на обележувачи во Google Chrome.

Ако го користиме Google Chrome како мал мост за да ја постигнеме нашата цел, сите оние обележувачи што ги имаме во овој интернет прелистувач ќе бидат изгубени; од оваа причина, препорачуваме да извршите а резервна копија на „тековните обележувачи на Google Chrome“, да се биде во можност да се користи за тоа Резервна копија на прелистувачот, бесплатна апликација за која веќе коментиравме претходно и препорачуваме да ја прегледате за да не ги изгубите овие маркери.

Откако ќе продолжите со предложената резервна копија, тогаш можете да започнете да ја спроведувате постапката, бидејќи ги објаснуваме преку следниве чекори.

Увезете обележувачи од Internet Explorer или Firefox во Google Chrome

Ова е една од најлесните задачи за извршување, мора да го сторите тоа само следете ја следната постапка:

 • Го отвораме прелистувачот Google Chrome.
 • Кликнуваме на иконата за хамбургер што се наоѓа во горниот десен дел на прелистувачот.
 • Од таму избираме «маркадори"И тогаш да"увезете обележувачи и поставки".

Со чекорите што ги предложивме досега, ќе се појави прозорец, во кој мора да избереме тип на увоз што сакаме да го направиме; Мал прозорец со паѓачки опции ќе ни овозможи да избереме увоз на обележувачи од Microsoft Internet Explorer или Firefox.

увезете обележувачи на firefox во Opera 01

На дното ни се прикажани неколку кутии за активирање, што тие ќе ни овозможат да го направиме увозот целосен или делумен; откако ќе избереме што треба да увеземе, автоматски ќе создадеме мала датотека со име «Ознаки за книги«, Што ќе треба да го лоцираме во одреден директориум.

Пронајдете ја датотеката со обележувачи во Google Chrome

Датотеката што беше генерирана претходно ќе треба да се наоѓа во една од внатрешните папки на Google Chrome, само треба да ги следите следниве чекори:

 • Ние користиме кратенка за тастатура Win + R
 • Во просторот на прозорецот пишуваме: «апподатоци»Без цитати и потоа копчето«за да влезеш".
 • Потоа се упатуваме кон следната рута.

увезете обележувачи на firefox во Opera 04

 • Ја лоцираме датотеката «Обележувачи»И ние го копираме со CTRL + C.

увезете обележувачи на firefox во Opera 02

Пренесете ја датотеката во директориумот Опера

Претходната постапка ни помогна да ја копираме датотеката Обележувачи во меморијата, која сега ќе треба да ја залепиме во одредена патека што припаѓа на прелистувачот Опера; За ова ви предлагаме да ги следите овие дополнителни чекори:

 • Ние користиме кратенка за тастатура WIN + R
 • Во просторот на прозорецот повторно пишуваме «апподатоци»И потоа притиснете го копчето«за да влезеш".
 • Ние се упатиме кон следната патека во истражувачот на датотеки.

увезете обележувачи на firefox во Opera 03

 • Откако таму, ја залепиме датотеката со која претходно ја копиравме CTRL + V

увезете обележувачи на firefox во Opera 05

Со чекорите што ги предложивме, сите обележувачи што ги увезевме порано (од Internet Explorer или Firefox) тие веќе ќе се појават во барот Опера; Сега останува само да ги повратиме оригиналните обележувачи на Google Chrome со користење на истата алатка што ја предложивме во претходните чекори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.