Како да го активирате заштитниот скрин во Виндоус 7 кога ќе се оддалечиме од компјутерот

Заштитник на екранот 01 во Windows 7

Нашиот компјутер никогаш нема да може да знае кога сме го оставиле на миг за еден момент, иако ние како негов корисник, би можеле да предложиме одреден временски период, кој треба да се совпадне приближно, со она што го сметаме за „заминување од наша страна од тимот“. Претходно предложивме интересна опција за поставете ги нашите омилени фотографии како презентација на слајдовите на работната површина на Виндоус 7, идеја што сега ќе ја надополниме со добро познатите скринсејвери.

Во претходната статија, исто така, споменавме најважните кратенки на тастатурата (или можеби најкористениот) од голем број луѓе во Windows 7; во нив, им предлагаме на оние што ја блокираат нашата опрема, нешто што може да се постигне со комбинацијата на копчиња CTRL + L. Што ако направиме нашиот компјутер автоматски да се заклучува со прикажување на зачуван екран?

Прелиминарни чекори за заклучување на Виндоус 7 со заштитник на екранот

Сега, некои од најважните функции што можеме да ги користиме при прилагодување Windows 7, се активираат директно од работната површина; така на пример, само во предметот што сме одговорни за анализа (зачувувачи на екран) кликнете со десното копче на празниот простор на работната површина.

Заштитник на екранот 02 во Windows 7

Како што можеме да видиме на претходната слика, ќе се појават голем број опции со нивното контекстуално мени; меѓу нив, ќе треба да го избереме оној што ќе каже «прилагоди".

Веднаш ќе се отвори нов прозорец, во кој има различни опции за наше прилагодување на работната површина Windows 7, е во комбинација со нашиот вкус и претпочитање на употреба. Specialе мора да обрнеме посебно внимание на долниот дел, каде што опција за прилагодување на овие чувари на екран (зачувувачи на екран), треба да кликнете на наведената опција, како што предложивме на следната слика.

Заштитник на екранот 03 во Windows 7

Windows 7 Поволно, ни нуди некои алтернативи за да стигнеме до истото работно опкружување, не претставувајќи исклучок во овие скринсејвери. На пример, ако претходната постапка не работеше за нас или не ја знаеме нашироко, тогаш би можеле да се определиме за друг алтернативен метод; во него, ние само ќе мораме кликнете на копчето Start Menu (или притиснете го копчето Windows).

Заштитник на екранот 04 во Windows 7

Сликата што претходно ја поставивме ни покажува што се обидуваме да објасниме, бидејќи во празниот простор посветен на пребарувања можеме да го напишеме зборот «екраните„Или“заштитник на екранот«, Со што ќе добиеме непосредни резултати што ќе не насочат кон оваа конфигурациска област во Windows 7.

Закажете заклучување Windows 7 со заштитниот екран

Па, првиот дел од нашата постапка веќе го извршивме ефикасно; без оглед на патот по кој сме усвоиле допрете до скринсејверите во Windows 7, Веднаш ќе скокнеме до прозорецот за прилагодување за овие елементи, нешто што можеме да му се восхитуваме на следната слика.

Заштитник на екранот 05 во Windows 7

Имаме неколку опции за употреба, да бидеме меѓу нив:

  • Вид на заштитник на екранот што сакаме да го користиме.
  • Изберете ги поставките за чувар на екранот за да поставите лозинка ако сакате.
  • Поставете го времето на мирување на опремата така што чуварот на екранот е активиран.
  • Скокни на екранот за отклучување кога е деактивиран заштитникот на екранот.

Во врска со оваа последна опција што ја споменавме, заштитниот екран ќе продолжи да работи сè додека никој не ја допира тастатурата или глувчето; ако се вратиме на нашиот компјутер и тогаш сакаме повторно да работиме на него ние веднаш ќе скокнеме на екранот за најавување Windows 7, што вклучува, дека треба да ја напишеме лозинката со која го конфигурираме нашиот компјутер на почетокот.

Заштитник на екранот 06 во Windows 7

Оваа опција е многу важна кога станува збор за земање предвид, бидејќи тоа е единствениот начин на кој можеме да спречиме неовластено корисници да пристапат до оперативниот систем и затоа информациите регистрирани на секој од нашите дискови се тешки локални.

Како и да е, ако никој друг нема пристап до компјутерот, тогаш би можеле да го деактивирате ова поле, па заштитникот на екранот ќе се деактивира откако ќе допрете кој било додаток на компјутерот (глувче или тастатура), веднаш скокајќи на работната површина на оперативниот систем.

Повеќе информации - Како да ги користите нашите фотографии како позадина во Windows 7, Најважните кратенки на тастатурата во Windows


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.