Како да го анализираме нашиот компјутер со Windows Defender Offline

Windows Defender офлајн

Од меѓу апликации што повеќе нема да треба да ги инсталираме во Виндоус 8 Постои Windows Defender, антивирусна заштита што според Мајкрософт, нуди прилично голема ефикасност кога станува збор за заштита на компјутерот (и оперативниот систем) од различни видови напади. Ако ова се покаже како точно, тогаш развивачите на разни антивирусни системи би можеле да бидат во неволја со тоа што не ги продаваат своите соодветни лиценци.

Ако Windows Defender стана толку ефикасен во заштитата на оперативниот систем (според Microsoft), тогаш треба да го користиме само, да анализира, прегледува и дезинфицира секаков вид закана што се инфилтрирала; но како можам да го анализирам и дезинфицирам мојот бутабилен хард диск? Благодарение на фактот дека Microsoft предложи Offline верзија на Windows Defender, повеќе нема да биде потребно да се отстранува тврдиот диск од системот за да се постави како секундарен на друг компјутер и со тоа да се изврши оваа анализа.

Што точно е Windows Defender Offline и за што служи?

Windows Defender Offline е истиот антивирусен систем за заштита предложен од Microsoft, иако може да дејствува како LiveCD; тоа значи дека ако го започнеме нашиот компјутер со USB pendrive или CD-ROM диск дека внатре ја има оваа антивирусна заштита, ќе има можност да го скенира целиот компјутер без тој да го стартувал ОС; Следно, ќе споменеме кои се чекорите што треба да се следат за да може да се произведе USB pendrive (со опција за креирање на cd rom) што содржи Windows Defender Offline со сите свои соодветни дефиниции.

Пред сè, мора да одиме на официјалната страница што ни ја предлага Мајкрософт преземете Офлајн Windows Defender, треба да го избереме оној што одговара на нашата опрема и оперативен систем, бидејќи постои верзија и за 32 бита и за 64 бита.

Windows Defender Offline 01

Откако датотеката е преземена, ние мора да ја извршиме, со што ќе се отвори прозорец што ќе сугерира дека ја имаме активна оваа Интернет-врска и уред за складирање (во нашиот случај, USB-стик) со најмалку 250 MB слободен простор.

Windows Defender Offline 02

Потоа ќе се појави прозорецот за прифаќање на лиценцата за користење Offline на Windows Defender.

Windows Defender Offline 03

Штом условите ќе бидат прифатени, софтверот ќе нè праша за видот на единицата за складирање што ќе ја користиме, вклучувајќи празен CD-ROM или ДВД-диск, нашиот USB pendrive, па дури и можноста за користење на ISO-слика (за напредни корисници).

Windows Defender Offline 04

Во случај што го заслужуваме, ќе ја искористиме втората опција, односно USB pendrive за да го користиме како средство за подигнување откако ќе заврши процесот.

Appearе се појави нов прозорец за предупредување, што ќе покаже дека pendrive ќе биде форматиран и заедно со него, информациите содржани таму ќе бидат автоматски избришани.

Windows Defender Offline 05

Startе започне процесот на преземање и инсталирање на секоја од датотеките Офлајн на Windows Defender на нашиот USB стик, нешто што ќе потрае малку време, во зависност од типот на Интернет-врска.

Windows Defender Offline 06

Откако ќе заврши процесот, ќе се појави друг нов прозорец, во кој ќе ни биде укажана процедурата на употреба што мора да ја спроведеме, со Windows Defender Offline на нашиот USB pendrive.

Windows Defender Offline 07

Сè што споменавме се единствените чекори што треба да се следат за да се имаат USB флеш-уред со автоматско стартување, и со датотеките потребни за бранителот на Windows да започне во режим Офлајн со нашиот компјутер. Ова е голема помош што би можеле да ја користиме и дојде од „Мајкрософт“, бидејќи ако ни биде наложено да прегледуваме голем број компјутери заразени со каква било закана, ќе треба да користиме само УНД-приврзок што го произведовме под Овој метод воопшто не бара Интернет-врска, бидејќи компјутерот би работел со ниски ресурси, што му овозможува на хард дискот да не ги блокира датотеките што одговараат на оперативниот систем.

Иако ја спроведевме постапката со USB pendrive, би можеле да го сториме истото, освен со користење на CD-ROM диск или ДВД, ситуација што ќе зависи од типот на медиумот што го имаме во тој момент.

Повеќе информации - 10 апликации што повеќе нема да мора да ги инсталирате во Windows 8


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.