Како да го вратите изгубениот мобилен телефон Андроид

Во секое време, оваа ситуација може да ни се случи, односно дека стрили малку надзор над мобилниот телефон Андроид е изгубен, нешто што може да се случува дури и во нашата сопствена куќа, а сепак не го знаеме точното место каде сме го оставиле.

Постојат голем број апликации на мрежата што би можеле да ги користиме за да се обидеме да го знаеме точното место во каде е нашиот мобилен телефон Андроид, постојат неколку алатки кои се плаќаат, а другите се бесплатни. Во оваа статија ќе споменеме 2 од нив, и двата да се користат целосно бесплатни, иако со одредени разлики што вреди да се земат предвид пред да се користи кој било од нив.

Прва алтернатива за откривање каде се наоѓа нашиот мобилен телефон Андроид

И во двата предлога што ги даваме во оваа статија, ќе се поддржиме во употребата на одредена апликација, која неминовно ќе треба да ја преземеме од продавницата Google play. Откако ќе се разјасни оваа точка, ќе го направиме тоа препорача како прва алтернатива на планот Б, алатка што можете да ја преземете целосно бесплатно од продавницата.

Иако употребата е едноставна како што може да замислиме, алатката може да биде се користи само на оперативен систем Андроид 2.3 Джинджифилово максимум (постои и одредена компатибилност со Android 2.0); но од која причина оваа алатка работи само со джинджифилово? Според развивачот, од најактуелните оперативни системи на Андроид немаат одредени алатки кои, пак, доколку ги има Андроид 2.3, кои се користат за далечинско инсталирање на изгубениот мобилен телефон, што ќе им служи на корисникот и операторот, имаат информации Специфични информации за тоа каде се наоѓа вашиот мобилен уред.

План Б

Сега, оваа ситуација може да биде голема помош за оние кои го имаат овој оперативен систем, иако имајќи предвид дека огромното мнозинство на корисници во моментов имаат мобилни уреди кои го надминуваат Android 4.0, алатката едноставно нема да работи на таква опрема; Поради оваа причина, ќе препорачаме друга алтернатива кога се обидуваме да го вратиме изгубениот мобилен телефон со Android.

Втора алтернатива за враќање на изгубениот мобилен телефон Андроид

Исто така, ќе се потпреме на апликација, која има име на Андроид изгубен; За да ја користиме оваа алатка, прво мора да се регистрираме на нејзината официјална страница (чија врска ја оставаме на крајот од статијата). Начинот да го вратиме изгубениот мобилен телефон е користејќи друг уред што може да биде таблет или друг мобилен телефон со оперативен систем Андроид. Од овој тим ќе имаме можност да се движиме низ различните функции што ни ги претставува инвеститорот, на својата официјална веб-страница.

Андроид изгубен

Може да се каже дека оваа алатка е најкомплетна од сите бесплатни алатки што постојат денес, бидејќи ако нашиот мобилен телефон е изгубен, би можеле да се запознаеме каде е преку неговите различни функции; Треба да се напомене претходно дека ако мобилниот телефон не е во наши раце, прво мора да испратиме СМС порака за да ја активираме за нашите пребарувања, нешто што делува како далечинска команда и се дефинира како што следува:

androidlost регистар

Андроид изгубен 01

Со далечински аларм. Од друг уред што го имаме во наши раце, можеме дури и да наредиме да се активира звучен аларм, а исто така и вибрациите (екранот исто така трепка) на нашиот мобилен телефон Андроид. Ова може да ни помогне да го повратиме ако е во наша сопствена куќа или едноставно, да го исплашиме лошиот фактор што го извлекол.

Локација на мапата. Ова е уште една од најдобрите помагања, бидејќи ако мобилниот телефон е надвор од нашиот дом или канцеларија, можеме едноставно да ја активираме оваа опција за да го знаеме точното место каде се наоѓа, користејќи „Мапи на Google“.

Андроид изгубен 02

Испраќање на СМС порака од компјутер. Бидејќи веб-страница е местото каде што сме се регистрирале со Android Lost, од конвенционален компјутер би можеле да испратиме СМС порака до изгубениот мобилен телефон, во случај да сметаме дека лицето што го има во свои раце, ќе го врати на нас.

Заклучете го телефонот. Ако не можеме брзо да го вратиме нашиот мобилен телефон со Android, можеме да го блокираме од друг уред. Изгубениот мобилен телефон ќе се исклучи, покажувајќи го заклучениот екран и барањето за внесување лозинка кога е вклучено.

Исчистете ја содржината на информации. Ако имаме важни информации во внатрешната или надворешната микро SD меморија, би можеле и далечински да ги избришеме за да спречиме некој да ги злоупотреби.

Постојат многу функции што можете да ги користите во која било од двете опции што ги споменавме, иако секогаш треба да ја имате предвид компатибилноста на секоја од овие алатки со различните верзии на оперативниот систем Андроид што моментално постојат.

Повеќе информации - Апликации за лоцирање на изгубени мобилни телефони

Извори - план Б, Андроид изгубен, Андроид изгубена мрежа


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.