Како да оневозможите автоматско вчитување на слики во Gmail

Слики во Gmail

Пред неколку дена Гугл дури испрати изјава до сите корисници на својот клиент за е-пошта Gmail, во која беше објавено дека новите политики и прописи при прикажување на сликите што се дел од телото на е-пошта, би се вчитувало (прикажува или прикажува) автоматски; оваа ситуација им се допадна и им се допадна на некои луѓе, иако, за други, уште неколку, сликите во Gmail Тие треба да бидат натоварени според секој вкус или потреба.

Во оваа статија ќе го посочиме најсоодветниот начин за да може да се врати до претходната конфигурација на која денес е прикажано, односно корисникот да дефинира дали сака слики во Gmail се вчитуваат (прикажуваат) автоматски или не, потребни се само неколку чекори и трикови за усвојување без да се користат апликации од трети страни.

Зошто треба да го исклучам автоматското поставување на слики во Gmail?

Постојат многу успеси и грешки на овој аспект, нешто за што треба верно да знаеме одлучи што слики во Gmail треба да се појави автоматски, а што не треба; За таа цел ќе дадеме мал пример, кој го сместивме како слика зафатена подолу.

слики во Gmail 01

Во него ќе имаме можност да се восхитуваме на одредени слики што се дел од институционалното лого на субјектот; Тој е одговорен за испраќање комуникации до сите свои клиенти и пријатели, каде што обично обично се нудат неколку совети за безбедност за тоа што треба да направат во кое било дадено време.

Сега, за многу луѓе оваа ситуација може да биде опасна или непријатна (во зависност од тоа како ја зема секоја личност), бидејќи некои од овие слики може да имаат некаков код за следење; ако оваа ситуација се појави на овој начин, секој пат кога корисникот ќе ја отвори својата е-пошта и ќе ги прегледа сликите предложени таму, оние што ги испратија можеа да се запознаат со важни информации за нас, како што е IP адресата и неколку други аспекти.

Друга ситуација за анализа е во местото каде што се наоѓаат овие слики; иако тие може да се појават во телото на пораката на нашата е-пошта на Gmail, во реалноста, тие се наоѓаат на слугите на лицето што ги испратило; Таму може да дојде друг аспект на безбедност и приватност, бидејќи со специјализирани техники, секој што ги испраќаше фотографиите или сликите преку е-пошта, можеше да собере колачиња од нашиот прелистувач, со тоа да фати многу важни информации што ќе бидат во корист и на наша штета.

Поради оваа причина, претходно тие не беа прикажани слики во GmailКорисникот е тој што одлучил дали тие треба да се појават во телото на пораката.

Како да ги вратам претходните поставки на слики во Gmail?

Поволно, Google не ја отстрани опцијата за враќање во претходните поставки; Со други зборови, со помош на неколку чекори и мали трикови ќе имаме можност да се справиме со автоматското вчитување или не, од овие слики во Gmail, нешто што можеме да го препорачаме со користење на следниве чекори:

 • Отвораме друг Интернет прелистувач.
 • Ја внесуваме нашата е-пошта на Gmail со соодветните акредитиви.
 • Ние се упатиме кон малото тркало што се наоѓа во горниот десен агол.

слики во Gmail 02

 • Од таму избираме «конфигурација".
 • Сега ќе се најдеме во «Генерално".
 • Скролуваме надолу додека не ја пронајдеме областа на «Слики".

слики во Gmail 03

 • Изберете опција „Прашајте пред да покажете надворешни слики“ активирање на соодветното поле.
 • Одиме на дното на екранот за да «Зачувајте ги промените".

Со овие едноставни чекори што ги споменавме, веќе може да отвориме било која е-пошта од нашето сандаче за да го направиме тестот, треба да избереме оној што има прикачени надворешни слики.

слики во Gmail 04

Beе можеме да забележиме дека дНа врвот се опциите што порано ги гледавме, тоа е, Gmail нè прашува дали сакаме да ги видиме сликите што се придружени со пораката.

Повеќе информации - Ставете слики во вашиот потпис на е-пошта во Gmail, Може ли некој да ги следи нашите е-пошта?,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.