Како да го контролирате вашиот компјутер од далечина

Како да го контролирате вашиот компјутер од далечина

Пред складиштата во облак да станат популарни, единствениот начин да се продолжи со работа од друго место беше со синхронизација на сите податоци на нашиот компјутер со pendrive, барем она што знаевме дека можеби ни треба, метод за неупотреба благодарение на системите за складирање на облак.

Сепак, тоа не е решение за сè, особено кога сме во нашата компанија, ние користиме сопствена програма за управување, програма што не нуди можност за далечинско поврзување или е премногу за да се склучи договор за спорадична употреба. За овие случаи, решението е да се поврзете од далечина.

Единствено, но што го наоѓаме во можноста за далечинско поврзување е дека ни треба опремата да биде вклучена во секое време или во мирување, за да може врската да се воспостави кога ќе го испратиме барањето за врска. Ова може лесно да се реши со програмирање на вклучување и исклучување на нашата опрема од далечина, така што ќе биде вклучено кога знаеме дека знаеме како да го користиме.

При далечинско поврзување, во сите случаи потребни ни се две апликации, едната што работи како клиент, онаа што ја инсталираме на компјутерот од каде што ќе се поврземе и друга која служи како сервер, онаа што ја инсталираме на компјутерот што сакаме. управуваме од далечина.

Не сите апликации што ви ги прикажуваме подолу се дизајнирани да работат од далечина со друг компјутер совршено ни служат за оваа функција. Откако ќе станеме јасно дека сите овие апликации се целосно функционални, следниот чекор е да се запрашаме дали вреди за парите што ги чинат (не сите се бесплатни).

Програми за далечинска работна површина за компјутер и Mac

TeamViewer

TeamViewer

Името на TeamViewer е поврзано со далечинско поврзување на компјутерите практично откако компјутерите почнаа да пристигнуваат во домовите. Оваа услуга е една од најпознатите и најразноврсни што можеме да ги најдеме на пазарот, бидејќи не само што ни овозможува да управуваме со тимот од далечина, туку исто така ни овозможува да пренесуваме датотеки помеѓу тимови, разговор за комуникација со други тимови. .

Употребата на апликацијата е потполно бесплатна за приватни корисници, но не и за компании, компании кои имаат различни планови на располагање во зависност од бројот на компјутери на кои сакаме да се поврземе. TeamViewer е достапен и за Windows како за macOS, Linux, ChromeOS, Raspberry Pi, iOS и Android.

Далечински управувач на TeamViewer
Далечински управувач на TeamViewer
Развивач: TeamViewer
цена: слободен
Далечински управувач на TeamViewer (врска со AppStore)
Далечински управувач на TeamViewerслободен

Chrome далечински работна површина

Далечинска работна површина Google Chrome

Решението што Google ни го нуди е наједноставно од сите и ни овозможува да управуваме со компјутер од далечина, од друг компјутер (компјутер / Mac или Linux) или од кој било мобилен уред преку соодветната апликација. Далечинска работна површина на Google Chrome Тоа не е ништо повеќе од екстензија што мора да ја инсталираме директно од Продавница за веб-Chrome на Google Chrome.

Откако ќе го инсталираме, мора да ја извршиме наставката на компјутерот на кој сакаме да ги поврземе и да ја копираме код прикажан од апликацијата. На компјутерот од кој ќе се поврземе, ќе го внесеме тој код со цел да ја воспоставиме врската. Откако ќе ја воспоставиме врската, можеме да ја зачуваме на нашиот компјутер за да можеме да се поврземе во иднина.

Chrome Remote Desktop е потполно бесплатна и бара прилично стабилна врска за работа (во ADSL конекциите не работи добро, да речеме).

Оддалечена работна површина на Chrome (врска со AppStore)
Далечинска работна површина на Chromeслободен

Далечинска работна површина на Виндоус

 

Решението што Мајкрософт ни го нуди не е достапно во сите верзии на Виндоус, само во верзиите Про и Ентерпрајз за да се поврзете од далечина. Од компјутерот клиент можеме да се поврземе без проблем со верзијата Windows 10 Home. Откако ќе ја активираме оваа функција, за да ја користиме, мораме преземено од продавницата за апликации Виндоус, macOS, iOS и Android соодветната апликација.

Можете да користите клиент за Microsoft Remote Desktop до поврзете се со далечински компјутер и до вашите работни ресурси од скоро насекаде користејќи скоро кој било уред. Може да се поврзете со вашиот работен компјутер и да имате пристап до сите ваши апликации, датотеки и мрежни ресурси како да сте седеле на вашата работна маса. Можете да ги оставите апликациите отворени на работа и потоа да ги прегледувате истите тие апликации дома, сето тоа преку клиентот RD.

Далечинска работна површина на Мајкрософт (врска со AppStore)
Microsoft Remote Desktopслободен
Далечинска работна површина на Мајкрософт (врска со AppStore)
Далечински работна површина на Мајкрософтслободен

Било кое биро

Како да го контролирате вашиот компјутер од далечина

Друга апликација која не бара никакви инвестиции за да може да се поврзе од далечина со друг компјутер, ја наоѓаме во Any Desk, апликација што е исто така достапна и за Виндоус како за macOS, Linux, бесплатен BSD, iOS и Android. Било која работна маса ни овозможува да комуницираме со други колеги со кои работиме на истиот документ, да пренесуваме датотеки помеѓу различни компјутери, ни овозможува да го прилагодиме корисничкиот интерфејс, да ги снимиме врските што се направени ... овие последни опции се достапни во верзијата достапна за компаниите, верзија која не е бесплатна, како што е случајот со онаа понудена од TeamViewer.

Escritorio remoto AnyDesk (AppStore Link)
Escritorio remoto AnyDeskслободен

Менаџер за далечинска работна површина

Како да го контролирате вашиот компјутер од далечина

Управувачот со далечинска работна површина (RDM) ги централизира сите далечински врски на една платформа што е безбедно споделена помеѓу корисниците и низ целиот тим. Со поддршка за стотици вградени технологии - вклучително и повеќе протоколи и VPN - заедно со вградени алатки за управување со лозинки од претпријатие, грануларни и глобални контроли за пристап и робусни мобилни апликации за дополнување на клиенти за работна површина за Windows и Mac, RDM е нож на швајцарска армија за далечински пристап.

Менаџер за далечинска работна површина Тој е достапен бесплатно за непрофесионална употреба и за едукативни центри. Компатибилен е со Windows, macOS, iOS и Android.

Автентикатор на Devolutions
Автентикатор на Devolutions
Развивач: Деволуции
цена: слободен
Проверка на автентикаторот на Devolutions (врска со AppStore)
Автентикатор на Devolutionsслободен

Далечинска работна површина на Iperus

Како да го контролирате вашиот компјутер од далечина

Iperius Remote е лесна и разноврсна програма што ни овозможува далечинско поврзување со кој било компјутер или сервер на Windows. Инсталацијата не е комплицирана и ни овозможува да извршиме трансфери на датотеки, повеќе сесии, автоматски далечински пристап, презентации и споделување екран.

Единственото нешто што можеме да го најдеме за оваа услуга е тоа во моментот компатибилен само со компјутери со Виндоус, па ако имате Mac на работа, ќе мора да изберете едно од различните решенија што ги покажавме погоре. Што се однесува до уредите, мобилните телефони, исто така можеме да го користиме нашиот iPhone или Android за да се поврземе од далечина.

Iperius Remote (врска со AppStore)
Ипериус далечински управувачслободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.