Како да го користите EasyBCD за да креирате бутабилен USB инсталер за Windows

создадете бутабилен USB флеш диск

EasyBCD е едноставна алатка која ќе ни помогне во тоа создаде USB pendrive со бутабилни карактеристики (бутабилен), Овој процес се разликува од другите слични алтернативи благодарение на фактот дека со оваа алтернатива, единицата нема да има потреба да се форматира во кое било време.

Иако е точно дека постојат неколку други алатки кои можат да ни помогнат пренесете информации од DVD-диск на Виндоус на УСБ-стик (како Windows 7 USB алатка), обично првиот чекор за започнување на процесот вклучува да се форматира уредот. Ако имаме какви било информации таму, треба претходно направи резервна копија во спротивно, сè ќе беше изгубено. Ја вклучува постапката што ќе ја споменеме во оваа статија со EasyBCD (чекор по чекор) имаат УСБ-флеш-уред претходно форматиран во FAT 32Ова се должи на фактот дека NTFS може да предизвика одредени проблеми со компатибилноста при стартување на компјутерот.

Создавање на нашиот USB pendrive со EasyBCD за инсталирање на Windows

Па, она што прво мора да направиме е да ја преземеме бесплатната алатка од официјалната страница, нешто што ќе го оставиме на крајот од овој напис. Имајќи предвид дека УСБ-стикот мора да има специфичен формат, остатокот од постапката нема да вклучува многу проблеми и непријатности. Вреди да се спомене дека EasyBCD има тежина од само 1,54 MB. Методот што би го предложиле го вклучува следново:

 • Ние го отвораме нашиот USB pendrive со истражувачот на датотеки.
 • Истата операција ја извршуваме со ДВД-то за инсталација на Виндоус.
 • Ние ја копираме целата содржина на дискот на нашиот USB pendrive.

користете EasyBCD за да креирате инсталерот за Windows 01

 • Сега го инсталираме EasyBCD на Windows.
 • Ако UAC е активиран, мора да одговориме потврдно за да продолжиме со процесот на инсталација.

користете EasyBCD за да креирате инсталерот за Windows 02

Со овие мали чекори што ги посочивме, го исполнивме првиот дел од нашата цел; Откако ќе ја инсталираме алатката, ќе ја извршиме, во тој момент ќе имаме можност да бидеме сведоци на нејзиниот интерфејс, нешто што ќе го покажеме на следната слика.

користете EasyBCD за да креирате инсталерот за Windows 03

Препорачуваме да ги оставите полињата активирани како што можете да видите на сликата, само треба да го изберете полето лево под името на „Распоредување на BCD“, функција што ќе ни помогне да го создадеме нашиот USB pendrive со потребните датотеки за инсталација на Windows и функциите за подигање.

Со притискање на ова копче, ќе се прикаже друг екран, во кој ќе се појави нашиот USB pendrive. Иако овој уред се појавува како NTFS на сликата, да не заборавиме дека се препорачува да се работи со FAT 32. Сега треба да кликнеме само на копчето одоздола (со мала црвена икона) на кое пишува „Напиши MBR“ и ништо повеќе.

користете EasyBCD за да креирате инсталерот за Windows 04

Дополнително, ќе можете да се восхитувате на 2 опции на горното копче на копчето, треба да ја користите соодветната во зависност од оперативниот систем што се обидуваме да го интегрираме во нашиот USB pendrive. Со други зборови, опцијата од горниот дел ќе ни помогне да ги процесираме Виндоус Виста, Виндоус 7, па дури и Виндоус 8; долната опција е посветена само за оние кои сакаат да извршат нов процес со Windows XP.

користете EasyBCD за да креирате инсталерот за Windows 05

Она што го спомнавме преку последователни чекори е практично единственото нешто што треба да го направиме; Процесот на кој ќе му се восхитувате е всушност нешто краток, бидејќи претходно ги копиравме сите датотеки за инсталација на нашиот USB pendrive. Малата лента за напредок на која можете да му се восхитувате на крајот од сè што посочивме не треба да трае долго време, бидејќи единственото нешто што се прави во тој момент, е пишувањето на секторот за подигање во УСБ-уредот што го избравме.

Последен екран (оној што го прикажуваме погоре) е оној на кој ќе можете да бидете сведоци, во кој едноставно треба да го изберете копчето „Да“ за процесот успешно да кулминира. EasyBCD е апликација што сега ја користевме за пренесување на целиот диск за инсталација на Windows на USB pendrive, иако алатката има многу други карактеристики што стручните корисници би можеле да ги користат за различни намени.

За да ја преземете - EasyBCD


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.